Jump to content
Ndrey

Problema PHOTOSHOP...

Recommended Posts

Ai cumva CS 2?Daca da iei de pe google fiecare plugin cu formaturile care le doresti(de ex. : png plugin) si-l copiezi/instalezi in C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Plug-Ins\File Formats.

Am cs3. mi-am bagat si cs2 si nu mai face asa :|

Link to comment
Share on other sites

In functie de ce poza deschizi cred ca e posibil sa iti dispara anumite moduri de a salva. Ori ti-a crapat ceva la photoshop, un reinstall ar rezolva.

- GIF = 2/16/256 culori, merge doar pe paleta si nu te lasa sa faci layers. Transparenta este true/false definind o culoare. Nu are semitransparenta (alpha)

- jpg nu stie de paleta de culori, merge doar pe 24 bits (16 milioane culori) sau grayscale, in continuare exclud grayscale ca orice merge pe 24bit are echivalent 8bit grayscale. Nu are transparenta dar suporta path-uri (decupaje salvate) pe care unele programe le inteleg si le folosesc (in presa de exemplu e cel mai util)

- png merge atat pe paleta cat si pe 24bits. Suporta canal alpha dar ca transparenta pe layer, deosebit de alte formate Photoshop il deschide perfect dar e imposibil de creat alpha functionabil si deasemenea png e buguit pe IE (exista doar patch-uri java sa ii vada semitransparenta).

- tiff 24 bit suporta canal alpha separat (in channels), suporta layers dar nerecunoscute de alte programe.

- bmp: 2/16/256/24 bit/32bit cred, doar 1 header de 54 bytes parca si o harta de pixeli cum ii zice numele.

- poze CMYK se pot salva doar in PSD, TIFF sau JPG. Multichannel sau alte formate dracu stie in ce.

Un micut tutorial care lasa de inteles de ce unele photoshoape sau alte softuri evita save-as in alt format.

Eu folosesc CS. Nu imi bat capul cu CS2 si CS3 ca nu am gasit inca nimic nou folositor. Doar niste menu-uri schimbate care ma calca pe nervi.

(PS: daca ai photoshop 7 debifeaza thumbnail dupa ce setezi prin preferences sa iti activeze checkboxul. E un bug care strica jpg-urile nemaifiind recunoscute de anumite softuri. Din experienta sunt cazuri cand se intampla si la CS-uri)

Link to comment
Share on other sites

Joaca-te putin cu Image->Mode->(color/bits). Sunt variante pe care unele formate nu le suporta. De exemplu, nu poti salva ca jpg daca ai setat pentru imaginea cu pricina 32bits/channel sau nu poti adauga layere daca esti in modul "indexed color"(gif).

Vezi ce anume nu merge la tine... RGB Color & 8 Bits/Channel ar trebui sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Joaca-te putin cu Image->Mode->(color/bits). Sunt variante pe care unele formate nu le suporta. De exemplu, nu poti salva ca jpg daca ai setat pentru imaginea cu pricina 32bits/channel sau nu poti adauga layere daca esti in modul "indexed color"(gif).

Vezi ce anume nu merge la tine... RGB Color & 8 Bits/Channel ar trebui sa mearga.

si eu ce am mancat mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...