Jump to content
gogusan

Loop la impamantare

Recommended Posts

Salut.

Ma intereseaza si pe mine o schema a unui izolator de bucla de masa.

Am niste camere intr-o locatie si ma fac cu nervii la maxim.

Am bucla de masa (folosesc utp cat6).

 

Izolatoarele sunt destul de scumpe. Am avut o schema dar am pierdut-o (era 1 condensator si 2 rezistente ceva de genul).

 

Am asa:

- impantare aeriana

- distante de 100-150m la fiecare camera(16buc)

- am o sursa in comutatie de 20A (16 iesiri)

 

Vreau sa incerc intai cu izolatoarele de masa si daca nu rezolv nimic apoi sa pun cate o sursa pentru fiecare cam. separat.

 

Problema sta in felul urmator: Am o camera bagata in dvr. Conectez pe rand mai multe camere imaginile se "fut" (uneori chiar dispare semnal). Daca ating de exemplu masa de la bnc neconectat la un bnc conectat, camera conectata are imaginea praf sau pierde de tot semnalul.

Pe 1 cablu UTP am 2 camere. Nu vreau sa trag cabluri de alimentare separat.

 

Schema aia care nu o mai am in pc din cate imi amintesc arata cam asa (condensator cu rezistenta in paralel - si circuitul se lega in seria cu masa de la bnc parca):

Untitled_1.jpg

 

Sper sa fie pe aici vreun priceputeanu sa ma lumineze.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Un cablu UTP pentru doua camere cu tot cu alimentare?

 

Quote

-mai exista o varianta utila pe care o puteti folosi la instalarea camerelor cu cablu utp, folosirea cablului utp pentru transmisia atat a semnalului video cat si a alimentarii 12V CC.

-cand faceti acest lucru este indicat sa folositi o pereche de fire pentru transmisia de date prin video balun, iar restul de perechi de fire (3 perechi = 6 fire) pentru alimentare. Reducem astfel din caderile de tensiune de pe traseu deoarece folosim mai mult cupru pentru pastrarea tensiunii. Exemplu: firul portocalie pentru (+) date, firul portocaliu/alb pentru (-) date. firele maro, albastru, verde pentru (+) alimentare si firele maro/alb, albastru/alb, verde/alb pentru (-) alimentare.

Sursa: Supraveghere24.ro, ofera si consultanta gratuita daca nu aceasta ii problema

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...