Jump to content
CODEX

Uite ce poza am prins :)) Mai rar vezi asa ceva

Recommended Posts

Guest Kenpachi
poza pare credibila, la kt sunt eu de stiutor...

doa un lucru ma pune pe ganduri: un fulger dureaza o fractziune de secunda, cum ai facut tu poza ezact la fix???

el dureaza atat dar lumina produsa de el ceva mai mult

Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam sa ziceti ca e facuta .. si pe alt forum tot asa mi s-a zis ..

Sincer am facut-o cu aparatul daca nu credeti asta e

Mish daca maresti putin poza nu se mai vad nori patrati ...asta e din cauza ca a miscorato de la imageshack ....

Am mai prins niste poze asmanatoare dar nu-s asa de tari fulgerele ...

Si in plus se vede ca e si miscata...daca era photoshop iese totul perfec

Incercati si voi cand e furtuna si fulgera abundent sa stai cu degetul pe buton si sa faceti poza cand vedeti un fulger ... mai greu dar poate reusiti !

Link to comment
Share on other sites

Mish]
poza pare credibila, la kt sunt eu de stiutor...

doa un lucru ma pune pe ganduri: un fulger dureaza o fractziune de secunda, cum ai facut tu poza ezact la fix???

el dureaza atat dar lumina produsa de el ceva mai mult

e photoshop. niste blur, si dejja la nori se vede ca e photoshop all day . pentru ca este o linie. . wow ce nori patrati.

cretini sunt unii..

ia fa`mi ma tu mie niste fulgere sa te vad nah, posteaza psd`u aici daca esti tare, fa niste fulgere din alea reale pe un fond negru sa scrie jos rst hai sa te vad. vezi sa fie ca astea din poza da?

Link to comment
Share on other sites

Mish]
poza pare credibila, la kt sunt eu de stiutor...

doa un lucru ma pune pe ganduri: un fulger dureaza o fractziune de secunda, cum ai facut tu poza ezact la fix???

el dureaza atat dar lumina produsa de el ceva mai mult

e photoshop. niste blur, si dejja la nori se vede ca e photoshop all day . pentru ca este o linie. . wow ce nori patrati.

ps, intra pe poza in dimensiunea originala postata pe imageshack http://img231.imageshack.us/img231/4273/img2684pz4.jpg

mai apare linia? geniu ce esti tu

Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam sa ziceti ca e facuta .. si pe alt forum tot asa mi s-a zis ..

Sincer am facut-o cu aparatul daca nu credeti asta e

Mish daca maresti putin poza nu se mai vad nori patrati ...asta e din cauza ca a miscorato de la imageshack ....

Am mai prins niste poze asmanatoare dar nu-s asa de tari fulgerele ...

Si in plus se vede ca e si miscata...daca era photoshop iese totul perfec

Incercati si voi cand e furtuna si fulgera abundent sa stai cu degetul pe buton si sa faceti poza cand vedeti un fulger ... mai greu dar poate reusiti !

dupa ce auzi tunete, la cateva secunde pui aparatul pe trepied si dai multishot :P face vreo 20 poze una dupa alta rapid :) eu am un sony n1 si pot face, nu stiu la aparatul tau

Link to comment
Share on other sites

cretini sunt unii..

ia fa`mi ma tu mie niste fulgere sa te vad nah, posteaza psd`u aici daca esti tare, fa niste fulgere din alea reale pe un fond negru sa scrie jos rst hai sa te vad. vezi sa fie ca astea din poza da?

cretina`i mata ftrm. prostu familiei.

Link to comment
Share on other sites

Cele 2 poze sunt reale: poza tovarasului CODEX este facuta cu un aparat de fotografiat: Canon PowerShot A460 ,iar a lui Go_sword este facut cu un mobil,mai exact: Sony Ericsson V630i

Daca sunt fake-uri cu adevarat,atunci sunt cele mai bune pe care le-am analizat

P.S: Nice shot

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi trag palme ....cum ai putu sa ghicetsi asa ceva ?? Ca e cancon dar si ca e poweshot A460 ..si este exact asa ! Cum ?? Pur si simplu nu inteleg cum ai reusit sa imi zcii asa ceva...am ramas masca !

PS : pusikn mareste poza si sa vezi ca nori nu mai sunt asa patrati ..

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi trag palme ....cum ai putu sa ghicetsi asa ceva ?? Ca e cancon dar si ca e poweshot A460 ..si este exact asa ! Cum ?? Pur si simplu nu inteleg cum ai reusit sa imi zcii asa ceva...am ramas masca !

PS : pusikn mareste poza si sa vezi ca nori nu mai sunt asa patrati ..

descarca poza pe pc tau da-i un click dreapta pe ea,propertis...summary si acolo o sa gasesti toate datele despre poza si despre aparatul cu care este facuta precum si data la care este facuta si eventual daca este protejata sau nu!

Link to comment
Share on other sites

cretini sunt unii..

ia fa`mi ma tu mie niste fulgere sa te vad nah, posteaza psd`u aici daca esti tare, fa niste fulgere din alea reale pe un fond negru sa scrie jos rst hai sa te vad. vezi sa fie ca astea din poza da?

cretina`i mata ftrm. prostu familiei.

vezi ca esti offtopic si fac si eu offtopic din cauza ta, fii mai expicit de ce mama`i cretina si eu prostu familei? :) eu am spus clar!

esti cretin pt ca ai zis ca "e fake all day" si nori patrati, nici macar nu stii sa vezi care e treaba cu imageshackul si cu dimensiunile imaginii si tu gata, "all day fake" te`am mai urmarit pe forum si nu numai mie imi esti antipatic, nu stiu de ce am impresia ca in viata de zi cu zi esti antipatic multora LOL. invata putin sa respecti lumea si sa nu dai cu parul intotdeauna prietene

Link to comment
Share on other sites

cred ca daca truchezi o poza datele se pierd.eu am incercat cu o poza luata de pe hi5 la nimereala care era trucata si nu imi apar datele privind originea ci decat dimensiunile ei....dar acum s-ar putea sa ma insel eu! :lol:

depinde de soft. acdsee32 distruge informatiile la un compress de exemplu. Apoi numai jpg-urile au exif. E posibil ca HI5 sa distruga toate datele spre a evita injectarea de cod in fisierul pozei (am facut candva un test cu un <?php ?> si mi-l radea de acolo).

Sunt programe care afiseaza toate informatiile, sigur sunt programe care le si altereaza.

ia fa`mi ma tu mie niste fulgere sa te vad nah, posteaza psd`u aici daca esti tare, fa niste fulgere din alea reale pe un fond negru sa scrie jos rst hai sa te vad. vezi sa fie ca astea din poza da?

Is bune? :D (la repezeala)

fulgernw6.th.jpgfulger2jf3.th.jpg

Dati properties pe ea, veti vedea ca e facuta de un canon. De fapt am facut copy-paste peste o poza facuta cu un canon, datele nu au nici o legatura cu poza in afara de copyrightul adobeului.

Nu-s trucate celelalte, m-am uitat pe exif si chiar nu are rabdare nimeni sa scrie ce trebuie acolo decat daca e fotograf profesionist si acest caz arata iar ca poza e reala. La prima timpul de expunere e 2 secunde deci avea timp sa prinda cateva fulgere. Tot de aia e si in ceata, dar asa se fac ca sa poti prinde o imagine nocturna fara blitz.

Link to comment
Share on other sites

oof m-a mancat in fund. Pozele erau doar un raspuns.

Poza mea trucata e o poza reala, prima de pe google o gasiti cautand lightning, nicidecum generata de pana mea. E doar o suprapunere.

Am zis ca NU e nici una trucata desi v-am aratat cum se trucheaza ceva. Am precizat si de ce nu e trucata (informatiile exif). Sawyer a zis corect: expunere lunga, cum am zis si eu mai tarziu. Sunt sute de poze cu fulgere pe net si nu iti trebuie camera extraordinara sa le prinzi. Si decat sa indrepte niste nori in photoshop era mai simplu sa downloadeze o poza gata facuta si sa se laude cu ea.

Ce dracu, cred ca a inteles sawyer de cateva zile replica la cuvantu "cretini", da, chiar tre sa va adunati ca la usa cortului acuma?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...