Jump to content
phantomas90

Ultrasonic cleaner

Recommended Posts

Salut baieti. 

Vreau sa fac un aparat de curatat cu ultrasunete. am facut circuitul de generat semnale si am ajuns la partea unde trebuie sa amplific semnalul undeva la 50VDC. M-am gandit la urmatoarea varianta:

circuit32.jpg

Intrebarea mea este daca ati mai lucrat cu aceste MOSFET (IRF510). In datasheet accepta pana la 60VDC. Eu vreau sa-l folosesc in "switch mode" cu o frecventa intre 40 KHz si 200 KHz. Acel pin "iesire_amp" va fi legat la un "ultrasonic transducer" (http://www.ebay.com/bhp/ultrasonic-transducer-40khz) din al carui manual scrie ca functioneaza in 220V AC. Va genera ultrasunete? Pt ca practic tot curent alternativ primeste dar la o alta frecventa. Orice idee e binevenita!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Functioneaza. Insa va trebui sa faci si "ghidul de unde". Practic, poti face o analogie, intre un difuzor si acel "ultrasonic transducer", si intre incinta acustica in care este montat difuzorul si "ghidul de unde".Deasemenea, va trebui sa respecti frecventa de 40 khz, fiinca nu stii cum se comporta acel transductor la 200khz. este o caracteristica a difuzoarelor, care se numeste raspuns in frecventa, si acesta este determinat de constructia difuzorului. Ca si idee, vezi ce frecventa de rezonanta are materialul pe care vrei sa il cureti, (presupun ca vrei sa cureti injectoare auto, deci otel) apoi in functie de aceea frecventa proiectezi generatorul de semnal, amplificatorul de putere, transductorul si ghidul de unda.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Prin "ghid de unda" te referi la cablul de legat intre iesirea amplificata si traductor? Pt ca in toate prezentarile de pe internet sunt puse fire de 2.5mm. Inclusiv pe pagina producatorului se prezinta circuitul cu fire.(https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=A9JdQN5e5G8).  Incinta va fi probabil o chiuveta de inox. Legat de frecventa de rezonanta, voi monta mai multe traductoare, cate doua pe fiecare frecventa si in functie de ce trebuie curatat se selecteaza cele care trebuie. Multumesc de informatii. 

Edited by phantomas90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...