Jump to content
suppah

Intrebare facultate

Recommended Posts

Buna sunt student in anul I la informatica in Oradea si de o perioada de timp ma macina o intrebare, sau mai bine spus un regret. Ar fi o prostie sa incep de la inceput din nou facultatea la cluj la UBB?, nu exista posibilitatea de transfer de la facultatea la care sunt din pacate...  Sau nu conteaza facultatea in domeniul acesta? As dori niste sfaturi daca va rog. Multumesc !

Edited by suppah
Link to comment
Share on other sites

Daca ai posibilitatea pana sa incepi anul 2 sa te angajezi undeva astfel incat sa capeti putina experienta, da, ramai in continuare. Desi si faza cu experienta e discutabila. Nu poti sa compari experienta intr-o firma mica, in care nimeni nu iti face un code review, cu ceea ce se intampla intr-o firma mai mare in care exista proces de code-review, exista seniori, arhitecti de la care poti sa inveti multe.

 

Ca si o recomandare, tinteste spre Cluj. Universitatea conteaza mai putin, dar faptul ca in Cluj poti sa iti faci un professional network, sa participi la evenimente IT, sa fii activ, sa faci un internship la o firma mare, iti ofera mult mai multe oportunitati .

In Oradea, nu cred ca o sa ai posibilitatea asta.

 

Din moment ce iti pui deja intrebarea dupa un semestru "sa plec sau sa nu plec?" inseamna ca ai realizat ca ceva nu iti place. Mai bine pierzi un an decat sa pierzi patru...Nici in Cluj nu e raiul, dar macar e altceva, e ceva nou...Eu zic daca ai si posibilitatea financiara sa te duci la Cluj, mai bine iti asumi sa pierzi un an decat sa te intrebi peste patru ani "Ce fel era daca ma duceam la Cluj?".

 

Eu tot dintr-un oras mai mic sunt si regret ca am pierdut 4 ani la facultatea din orasul respectiv in loc sa ma duc la politehnica 

 

 

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...