Jump to content
Che

[Python] Este normal acest header setat de mine ?

Recommended Posts

Salut !

 

Vreau sa accesez un site in Python folosind un browser custom made bazat pe pycurl.

Situl respectiv are diferite headere (nu sunt tot timpul aceleasi, uneori te mai redirectioneaza catre host-uri intermediare care au alte headere si tot asa, dupa care revine la url-ul inital. Fiecare dns verifica daca ai headerele setate de precedentul dns ca daca nu le ai te redirectioneaza intr-un punct mort, ceva gen 404.

Am stat si am studiat fiecare header setat de fiecare dns accesat si redirectionat si in final am facut o colectie de headere care arata cam asa in codul meu:

curl.setopt(curl.HTTPHEADER, ["Accept: text/css, */*",
                                  "Accept: image/png, image/svg+xml, image/*;q=0.8, */*;q=0.5",
                                  "Accept: application/javascript, */*;q=0.8",
                                  "Accept: text/html, application/xhtml+xml, */*",
                                  "Accept: application/json, text/javascript, */*; q=0.01",
                                  "Accept-Language: en-US,en",
                                  "Accept-Charset: ISO-8859-1,utf-8;q=0.7,*;q=0.7",
                                  "X-Requested-With: XMLHttpRequest",
                                  "Connection: keep-alive",
                                  "Keep-Alive: 300",
                                  "Expect:"])

 

E normala partea asta de cod cu headerele sau cum ar trebui sa arate ca sa fie corect ?

(Fiecare header este verificat de fiecare dns.)

Multumesc !

 

Link to comment
Share on other sites

Eu as combina toate headerele "Accept" intr-unul singur. Nu cred ca va fi vreo problema daca faci asta, chiar din contra, asta in caz ca nu ai testat deja.

 

Accept: image/png, image/svg+xml, image/*;q=0.8, */*;q=0.5, application/javascript, */*;q=0.8, text/html, application/xhtml+xml, */*, application/json, text/javascript, */*; q=0.01

 

Desi, ca sa fiu sincer, as incerca si asta doar:

 

Accept: */*

 

Esti sigur ca fiecare redirect verifica headerele setate de cel de dinainte? Par destul de generice si nu au nimic iesti din comun prin ele. Poate de fapt fiecare pagina salveaza ceva in sesiune pe server, iar la final verifica daca ai trecut prin toate paginile.

Edited by Sim Master
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sim Master said:

Eu as combina toate headerele "Accept" intr-unul singur. Nu cred ca va fi vreo problema daca faci asta, chiar din contra, asta in caz ca nu ai testat deja.

 


Accept: image/png, image/svg+xml, image/*;q=0.8, */*;q=0.5, application/javascript, */*;q=0.8, text/html, application/xhtml+xml, */*, application/json, text/javascript, */*; q=0.01

 

Desi, ca sa fiu sincer, as incerca si asta doar:

 


Accept: */*

 

Esti sigur ca fiecare redirect verifica headerele setate de cel de dinainte? Par destul de generice si nu au nimic iesti din comun prin ele. Poate de fapt fiecare pagina salveaza ceva in sesiune pe server, iar la final verifica daca ai trecut prin toate paginile.

 

Nu verifica doar astea care, vorba ta, sunt generice, mai adauga si altele si ma gandesc ca poate le ia impreuna. Nu am incercat sa le bag pe toate la gramada.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...