Jump to content

Recommended Posts

Mi-am instalat vista. Intru in el sta 2 secunde si incepe sa "caraie" hdd-ul. Cam asa: crrrrrr :) intr-una ...cateodata face tare si e insuportabil. M-am uiat si imi foloseste 20% din procesor (quad core) si 1 gb de rami din 3.5 gb. Este home premium, ultimate-ul face mai rau. Cum rezolv chestia cu hdd? mersi

Link to comment
Share on other sites

Mi-am instalat vista. Intru in el sta 2 secunde si incepe sa "caraie" hdd-ul. Cam asa: crrrrrr :) intr-una ...cateodata face tare si e insuportabil. M-am uiat si imi foloseste 20% din procesor (quad core) si 1 gb de rami din 3.5 gb. Este home premium, ultimate-ul face mai rau. Cum rezolv chestia cu hdd? mersi

inainte ce OS ai avut? de ce tip sunt partitiile? este notebook sau desk.?

pune specificatiile complete ale sistemului+versiunea de bios pls.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni?

incearca treaba asta:

dezactiveaza "disable" : "superfetch" si "defender-ul" (AV) si vezi cum se comporta

te rog zi si tipul partitiilor, ca sistem banuiesc dupa componente ca e desktop...

dupa ce incerci treaba asta dai restart si dupa aceea vezi daca mai caraie

Link to comment
Share on other sites

partitiile sunt primary ntfs.

am facut cum ai zis + dez system restore, nu mai face dar acum face altfel. cand il las in idle e liniste... dar daca intru pe un site, exemplu pe rst incepe si caraie. nu inteleg ce treaba are site-u cu hdd-ul :|

Link to comment
Share on other sites

hdd "caraie" cand are transfer de date. vezi ce cache ai si la cat e setat. dai un defragment.

dupa cum spune si alien "caraie" cand e transfer de date, in cazul tau ceva nu ruleaza la parametri normali si ai ceva activitate pe HDD. incearca alta versiune de vista.

sau ar putea fi si problema fizica, in cazul asta HDD-ul e cumva pe moarte, dar dupa cum ai descris problema doar atunci cand e activitate mare pe disk "caraie" so nu prea ar fi cazul. poti sa incerci un disk scan sa vezi daca ai bad-uri sa fii mai linistit, si un defrag din cand in cand e recomandat ai sa observi si un timp de acces mai rapid la fisierele de pe disk, tot odata si un timp mai mic de "carait" :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...