Jump to content
jorjiana

Introducere jorjiana

Recommended Posts

Salut, 

 

Imi pare bine ca am gasit acest forum.. de multa vreme ma intrebam unde as putea gasi o comunitate de oameni pasionati de securitate cu care sa pot schimba idei. Mersi Alex de recomandare !

Am 29 de ani, lucrez in IT ca administrator pt diverse sisteme, si pe langa asta fac un Master in IT Security la Facultatea de Stiinte Aplicate Technikum din Vienna (am terminat primul an).

 

Am copilarit printre "hackeri", iar in timpul liceului eram script kiddie, imi placea sa le fac farse vecinilor/colegilor, etc.. dar nu vreau sa intru in detalii, ca poate citeste vreunul.. :)) 

Dupa liceu visul meu era sa ma fac Database Administrator si am invatat domeniul asta calumea, dar apoi m-am plictisit de el. 

De vreo 3 ani la munca dupa un proiect de securitate in care a trebuit sa schimbam toate sistemele ca sa fie conforme cu anumite standarde de securitate, mi-am dat seama cat de fain e domeniul securitatii si am inceput sa invat in special de pe cybrary, apoi m-am bagat la master pt ca mi-am dat seama ca am nevoie de cineva care sa ma indrume ce anume sa invat..

 

Datorita cursurilor de la facultate si a cursurilor de pe cybrary si HackingDojo (nu recomand), am invatat un pic de hacking: Web (xss, csrf, SQL injection, RCE, LFI, path traversal), OS/App: buffer overflows, DLL hijacking, DLL forwarding, information gathering, Privilege escalation, Kerberos hacking, creare de module metasploit.

 

Dar de fapt nu ma intereseaza asa de tare sa invat hacking, vreau doar sa stiu ce e posibil...care sunt tehnicile de hacking. Sunt alte domenii din securitate care ma intereseaza mai tare.. Criptografie, Securitatea Protocoalelor: TLS, DNSSEC, IPSEC, protocoale de autentificare si autorizare, Security Detection and Defense...etc..

Programare : C#- destul de bine,  python - mediocru,  Ruby, Java- ma descurc.

Edited by jorjiana
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...