Jump to content
CODEX

Cum sa iti ascunzi partitiile ! [Tutorial]

Recommended Posts

Cea mai simpla modalitate de a ascunde partitii sau HDD-uri fara nici un soft se poate face din registry.

1.Deschidem Registry Editor mergand la Start->Run si scriem regedit

2.Mergem pana la key HKEY_CURRENT_USER\Software\Mcft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

3.Click pe "Explorer".

5.Double-click pe key NoDrives din panoul din dreapta. Daca nu exista aceasta key, o veti crea acum. Click-dreapta in panoul din dreapta si alegeti New -> DWORD Value si ii dati numele NoDrives.

5.Dublu-Click pe noua key creata si la Value Data veti scrie doua cifre, ajutandu-va de tabelul de mai jos:

1 - pentru partitiile A I Q Y

2 - pentru partitiile B J R Z

4 - pentru partitiile C K S

8 - pentru partitiile D L T

16 - pentru partitiile E M U

32 - pentru partitiile F N V

64 - pentru partitiile G O W

80 - pentru partitiile H P X

Sa presupunem ca alegi sa ascunzi partitia D. Atunci la Value data vei scrie 08

Sau partitia E, atrunci alegi 16.

Dar daca vrem sa ascundem doua partitii? Simplu. Aduman Value data. Sa presupunem ca vrem sa le ascundem pe ambele mentionate mai sus (D si E), value data va fi 8+16=24; Deci scriem la value data 24.

Sa nu uit; daca vrei sa accesati partitia ascunsa mergeti la Start->Run si scrieti acolo litera acelei partitii - D: sau E: - si va aparea in Windows Explorer.

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Ce ? Vrei sa zici ca tu ai facut tutorialu ?

Eu l-am luat din alta parte .. adica stiam de mult de el si m-am gandit sal sciu ... in fine.. !

Nu are rost sa mai vin cu alte argumente. Se vede dupa data cand a fost scris. Inseamna ca l-ai luat de pe skulbox

Eu niciodata nu am postat un tutorial daca nu a fost scris in intregime de mine; si nu doar tradus sau modificat.

Eu zic sa incheiem aici.

Link to comment
Share on other sites

Ce ? Vrei sa zici ca tu ai facut tutorialu ?

Eu l-am luat din alta parte .. adica stiam de mult de el si m-am gandit sal sciu ... in fine.. !

Nu are rost sa mai vin cu alte argumente. Se vede dupa data cand a fost scris. Inseamna ca l-ai luat de pe skullbox.

Eu niciodata nu am postat un tutorial daca nu a fost scris in intregime de mine; si nu doar tradus sau modificat.

Eu zic sa incheiem aici.

Link to comment
Share on other sites

Poi ce crezi ca eu nu sunt in stare sa scriu un tutorial !

Sau crezi ca numa pe clik4 sau skullbox sunt tutoriale ?

Sincer nu l-am luat nici de pe skullbox si nnnii de pe clik4trick (ti-am mai zis si it mai zic > pe cick4trick nu am cont si nicodata nu mi-am facut sa vad ce e pe forum si nici pe skullbox ! )

In fine..Inchem aici ! Daca ai ceva de zis PM me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...