Jump to content
gogusan

RIG-uri minat

Recommended Posts

5 hours ago, gaddafi said:

Ce dreptate @BiosHell? Ca in ianuarie nu gasea si i-am pus eu link din germania, acuma venind cu discurs "minimul de cerinte pentru a folosi internetul". Inca ruga sa i se dea un link dar el nu a cerut niciodata ajutor :))

@mov_0ah_01 Ajutati neamurile RO10CARP024100672098RO01

Pai cam asa este....cel.ro...price.ro...google.ro...eu daca vin si cer ceva ce se poate gasi in motoarele de cautare sau in alte topicuri din forum sunt ridiculizat...si mi se atrage atentia ca nu stiu  ce sa caut si pe unde...funny cum merge treaba pe aici...and again..cauta si vei gasi...Amin :)) 

mi-e lene, pierd timp!

nu sunt bune pentru ca nu sunt bune.

ia p104-100 sau gtx1080ti sau gtx1080

Edited by mov_0ah_01

da google si vezi daca e adevarat ce se zice pe aici...

de exemplu:

6~placi video XFX RX580 - 8GB Black Editon - 6 buc/rig
1~placa de baza GIGABYTE GA-H110-D3A
1~4 GB DDR4
2~ surse 750 W
1~Procesor Intel Skylake, Pentium Dual-Core G4400 3.30GHz
~risere

val estimata ~ 5300 $ = 16000 RON

la cursul actual  in cat timp imi scot investitia? este o investitie buna?

You must be logged in to see the content.

cam in 8-9 luni la valoarea din zilele de azi cind ETH=500$ dar ramai cu placile vide x 6=6000 ron sa scapi rpde de eledeci profitul este doar dupa 8 luni valoarea de atunci a placilor video la SH deci cam nu faci profit

On 3/3/2018 at 2:05 PM, mov_0ah_01 said:

mi-e lene, pierd timp!

nu sunt bune pentru ca nu sunt bune.

ia p104-100 sau gtx1080ti sau gtx1080

trolling is a art ...adevarat...arunci o gramada de bani p nvidia sa se f*ta  dupa 3-4 luni de minat...sau sa iti inceapa sa iti zboare ventilatoarele...pentru un produs asa de scump...care nu e in stare sa scoata mai mult de 30 mh....fk this shit...cu placi d 4 gb scot 31 la jumate de pret....sau cu cele de 8 gb....acum astept comentariile pro si contra de la expertii care mineaza cu 2 placi in 2 riguri...stii care e problema unora cand iti cumperi placi video de la radeon???...Nvidia ;) ....ce pot sa zic...singurul lucru BUN pe care ti-l ofera Nvidia este consumul de curent...dar daca te apuci de minat si plangi dupa curent...mai bine nu te apuci...my 2 cents

On 3/12/2018 at 4:02 PM, RFR said:

de exemplu:

6~placi video XFX RX580 - 8GB Black Editon - 6 buc/rig
1~placa de baza GIGABYTE GA-H110-D3A
1~4 GB DDR4
2~ surse 750 W
1~Procesor Intel Skylake, Pentium Dual-Core G4400 3.30GHz
~risere

val estimata ~ 5300 $ = 16000 RON

la cursul actual  in cat timp imi scot investitia? este o investitie buna?

Daca te apuci de mining cu gandul sa scoti bani lunar...sau vii cu intrebari de genul...se renteaza??in cat timp scot ROI?azi poate sa fie pretul 300 euro...saptamana viitoare poate sa fie 1500...in cat timp iti scoti investitia depinde de tine...inseamna ca nu intelegi tehnologia din spate si nu ar trebui sa te apuci...mai cunosc oameni ca tine...care si au aruncat banii pe riguri ...au bagat bani si in trading...si la primul DROP....au vandut tot si au inceput sa planga...minatul este o chestie de termen lung...investeste...inchide ochii...uita de bani...si asteapta momentul oportun....cea mai buna intrebare pe care puteai sa o pui...este....cate monezi pot face cu x placi...strange monezi si HODL frate...daca vrei bani rapizi....investeste in prostitutie...

• Upvote 1

9 hours ago, BiosHell said:

si de ce anume recomanzi p 100 care e o mizerie infecta? :)) ...

p104-100 e o mizerie? prietene habar nu ai ce vorbesti, mai bine nu mai posta.

Grija mare cu rig-urile, urmeaza sa apara Antminer F3 (Ethereum miner) in scurt timp.

la preturile actuale e paguba totala 2500$ aparatu' si iti scoti investitia in 12 luni sau mai mult.

game over, doar pe bursa se fac banii, vezi cumperi cu 6k bitcoin si ii vinzi cu 11k cand ajunge acolo.

s-a mai intamplat si cred ca se intampla din nou, dar nu avem de unde sa stim ce o fi.

15 hours ago, gogusan said:

p104-100 e o mizerie? prietene habar nu ai ce vorbesti, mai bine nu mai posta.

hai ca acest subiect deja devine absurd...ati ajuns sa va bagati in seama doar sa aveti ce comenta fara vreun folos comunitatii...pacat de baietii  destepti care chiar au ce sa ofere forumului...vad ca 90% dintre voi sunt aici  just for the fun of the troll...have fun of great satoshi...sper ca intr-o buna zi sa fim toti asa iluminati ca tine...sper ca macar sa fii avut contact cu mai mult de 5 placi...si ca vorbesti din experienta...dar daca vii cu vorbe d astea la tine...e cam clara situatia....arata-ne si noua fermele tale...cu care colaborezi...de care ai grija...fermele tale personale...ca de vorbe de la inteligenti pe internet sunt satul pana peste cap....daca aveam chef de raspunsuri acre de la persoane ...imi deschideam un cont de facebook...argumenteaza...demonstreaza...daca esti in stare sa porti o discutie civilizata...dar dupa comportamentul tau imatur nu iti dau mai mult de 15 ani

7 hours ago, Bleah said:

Grija mare cu rig-urile, urmeaza sa apara Antminer F3 (Ethereum miner) in scurt timp.

antminer e3...si a iesit deja...desi nu prea cred ca o sa fie mare combinatie cu el....la cat costa si la ce e in stare sa ofere...nu ii dau viata lunga...pana nu scot baietii un antminer care scoate cativa GB sau TB....nu ma sperie 180 mh :)) ...pana atunci presimt un hard fork si adio antminere 

Dear subscriber,

We are proud and happy to announce the all-new Antminer E3, a new Antminer model for mining cryptocurrencies based on the hashing algorithm Ethash.

The Antminer E3 is estimated to deliver a minimum hashrate of 180MH/s while consuming 800W of total power.

The very first batch of the Antminer E3 is available to order now and all orders will be shipped as soon the miners are ready. Although this is estimated to be after 16 July 2018 (and before 31 July 2018), we will ship all orders as soon as the miners are ready.   

To prevent hoarding by some users or resellers and to ensure that more individuals around the globe are able to order this new ASIC miner:

1. There is an ordering limit of one miner per user.
  2. The miner is unavailable in Mainland China.
  3. The batch cannot be ordered if the delivery address is in Hong Kong, Macau or Taiwan.
Edited by BiosHell

6 hours ago, RFR said:

la preturile actuale e paguba totala 2500$ aparatu' si iti scoti investitia in 12 luni sau mai mult.

game over, doar pe bursa se fac banii, vezi cumperi cu 6k bitcoin si ii vinzi cu 11k cand ajunge acolo.

s-a mai intamplat si cred ca se intampla din nou, dar nu avem de unde sa stim ce o fi.

Cineva a prezis...50k anul asta pentru BTC...let's fucking hope he's right :)) ...

• Downvote 1

On 2/28/2018 at 7:55 PM, gogusan said:

1. Eu imi cumpar placile direct de la distribuitor pe firma. Le iau cu mult mult mult sub pretul pietei. Ca exemplu: 1080ti il iau cu 670Euro.

2. E bataie efectiv pe placi. Ieri s-au primit 500 de placi rx 570 de 4gb si s-au distribuit pentru COMENZILE RESTANTE DIN DECEMBRIE IN PLM. :))))))))))

3. Va recomand riguri de 12 placi (mai scutiti niste banuti la mb, procesor,ssd)

4. Va recomand surse server si sa vi le cablati singuri sau cu breakout board daca sunt compatibile (eu iau sursele din Olanda si Franta).(in general cumpar surse Delta sau HP, toate platinum 94%+)

5. Risere folosesc 008s (nu luati 006 ca va cacati pe ele). Astea le iau bulk de pe amazon.co.uk

6. Nu dati banii aiurea pe aluminiu la frame. Faceti din lemn (hornbach, dedeman) - ieftin si foarte usor de facut.

7. Eu nu folosesc ssd-uri ci doar stickuri usb. Folosesc simple mining os (2$ e chilipir).

8. Ca si placi> AMD: rx570,580 4gb/8gb Nvidia: 1070ti sau 1080ti Dedicate: p104 (p106 e o mizerie). Anul asta se va scoate p102, un fel de 1080ti cu 5gb memorie pe steroizi.

9. Folosesc si recomand de asemenea prize inteligente (cu aplicatie de telefon)

10. Nu va pot oferi nici un fel de ajutor in procurarea de echipamente pentru minat.

Bonus*: cumparati XRP acum cat e sub 1.

U5drR9dNutR9LhDBNG2HUdUmYheWqwK

Nu va mai incredeti in vorbele astea...abia au venit comenzile pentru placile restante...s-au cumparat masini pline de placi iar clientilor mai micuti li se spunea ca vor venii 500 de bucati...dar de fapt ei au vandut 2000 sub nasul lor (nu vreau sa dau numele firmelor ca na...e urat dar ca sa stiti firmele care se ocupa in special de minat fac treburi de genul :)) ...bullsh*t...primul venit...primul servit...cam asa sta treaba in domeniul asta...si da vorbesc din experienta in situatia in care am sarit peste 20 de clienti din comenzile lor...ne au fost trimise noua placile...apoi le-au servit un email frumos...ca nu au mai venit placile si ca le dau refund...sau cum ca au venit mai scumpe...ia du-te la orice magazin cu o "sacosa" de bani...sa vezi cum in 4-5 zile ai placile acasa...nu vreau sa intru in polemici...daca nu ma crezi iti fac print screen uri special pentru tine ;) ...

Edited by BiosHell

pe scurt la preturile actuale investitia si activitatea de minat nu este rentabila, exemplu cumperi fara PCR rigul la zicem 15.000 RON un jaf de combinatie, in cate luni iti scoti investitia???

15 luni????

WTF???

On 4/3/2018 at 12:47 AM, BiosHell said:

trolling is a art ...adevarat...arunci o gramada de bani p nvidia sa se f*ta  dupa 3-4 luni de minat...sau sa iti inceapa sa iti zboare ventilatoarele...pentru un produs asa de scump...care nu e in stare sa scoata mai mult de 30 mh....fk this shit...cu placi d 4 gb scot 31 la jumate de pret....sau cu cele de 8 gb....acum astept comentariile pro si contra de la expertii care mineaza cu 2 placi in 2 riguri...stii care e problema unora cand iti cumperi placi video de la radeon???...Nvidia ;) ....ce pot sa zic...singurul lucru BUN pe care ti-l ofera Nvidia este consumul de curent...dar daca te apuci de minat si plangi dupa curent...mai bine nu te apuci...my 2 cents

Cojex, dar esti in stare sa treci peste eth?!?!!?!? Poti trece peste MH-urile alea basite?!?!?

Cu nvidia NU minezi ETH, minezi exact opus.

Abia astept sa treaca in POS sa dispara preconceptia asta.

On 4/4/2018 at 9:18 AM, RFR said:

pe scurt la preturile actuale investitia si activitatea de minat nu este rentabila, exemplu cumperi fara PCR rigul la zicem 15.000 RON un jaf de combinatie, in cate luni iti scoti investitia???

15 luni????

WTF???

Minezi acum acelas nr de monede, pe unele chiar a scazut dificultatea.

Minezi si HODL, nu vinzi. 

Cand creste, in general in sept/oct+ vinzi daca vrei.

• Upvote 1