Jump to content
QuoVadis

❗Ocazie pentru fapta buna

Recommended Posts

https://gogetfunding.com/alys-spine-surgery/

https://www.facebook.com/OneShootBest

 

Quote

Ma numesc Badea Alexandru Constantin, am 24 de ani si locuiesc in Bucuresti. In dimineata zilei de 4 ianuarie 2016 am fost implicat intr-un accident rutier pe drumul national DN73A dintre localitatile Paraul Rece si Rasnov, nefiind la volanul masinii, in urma caruia am ramas cu un traumatism vertebro-medular la nivelul T2-T4. Pe intelesul tuturor mi-am pierdut orice simt in afara de anumite senzatii de durere, arsuri, furnicaturi, amorteli si posibilitatea de a misca orice parte a corpului de la piept in jos.


Dupa accident am fost internat la Spitalul Bagdasar Arseni unde am stat doua luni si 3 saptamani. Dupa investigatii, doctorii au hotarat ca nu am nevoie de operatie si orice ameliorare a bolii o voi avea numai prin multa recuperare care presupune kinetoterapie si fizioterapie, ceea ce am si facut dupa externare, doua sau trei saptamani pe luna in diferite spitale de recuperare.

Dupa 8 luni am refacut un RMN pentru a vedea in ce stare sunt. Atunci am primit cea mai proasta veste, fractura se marise iar maduva era sectionata aproape complet. Atunci am realizat ca am nevoie de operatie neaparat asa ca am inceput sa bat la usile spitalelor din Bucuresti si sa trimit documente prin tara pentru a ma opera dar peste tot am primit cam acelasi raspuns ’nu te operam pentru ca iti facem mai mult rau decat bine si oricum nu mai ai nici o sansa de vindecare’. Dupa aceste incercari mi-am dat seama ca trebuie sa plec in afara tarii pentru a vedea daca mai am vreo sansa de vindecare sau nu.


Pe 9 iunie 2017 am ajuns in Germania, Frankurt la clinica BGU pentru un consult si medicii de acolo au fost socati ca nu am fost operat pana atunci. Dupa spusele lor, operatia este absolut necesara pentru ca s-a format un chist la nivelul T1, iar stabilitatea fracturii este incerta. Doctorii m-au sfatuit sa reduc recuperarea la minim daca vreau sa mai salveze ce a ramas din maduva. Dar operatia costa aproximaiv de 25 de mii de euro, suma de bani la care nici nu pot sa visez ca o pot strange din ajutorul primit de la stat.

Cred ca va puteti imagina si dumneavoastra cum traieste un om cu nevoi speciale intr-o tara ca Romania unde traiesti de pe azi pe maine, chiar si cand esti sanatos. Va multumesc ca mi-ati acordat 2 minute din viata pentru a-mi citi povestea. Daca ma puteti ajuta in vreun fel, va pun la dispozitie datele de care aveti nevoie mai jos. Daca aveti intrebari sau nelamuriri in legatura cu ceva sunt bucuros sa va raspund.
Va multumesc, Dumnezeu sa va aiba in paza!

Alexandru

 

 

 

Pentru donatii:
Badea Alexandru Constantin
Banca ING
Cont RON: RO23INGB0000999907050457
Cod SWIFT:INGBROBU
Cont EURO: RO97INGB0000999907050483
Nr. Telefon: 0756456054

 

 

Edited by QuoVadis
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...