Jump to content
MM02

Cum sa incep sa invat programare?

Recommended Posts

Sunt un elev de liceu de la mate-info intensiv informatica si mi-ar placea sa lucrez in domeniu .De ceva vreme ma gandesc sa dau la Poli sau la Facultatea de mate-info, Informatica(cele din Bucuresti), si am cateva intrebari:

 

1)Pana acum nu am lucrat decat in C++, si as dori sa stiu ce alte limbaje de programare ar trebui sa mai invat, si cu care ar trebui sa incep.(Simt nevoia sa mentionez ca ma descurc destul de bine la matematica, mai ales la geometrie, chiar daca nu stiu daca are vreo importanta.La fizica, eh...Nu ma consider prea bun, nu ma prea atrage, deci nu cred ca mi ar placea la Poli)

 

2)Eu as prefera sa dau la FMI, intrucat nu ma prea intereseaza partile legate de hardware  pe care le-as invata la Politehnica(si nu cred ca as face fata programului), si din ce am auzit, la FMI programul este putin mai lejer, ceea ce mi-ar permite sa lucrez part-time si sa invat mai mult pe cont propriu.Voi care credeti ca ar fi avantajele si dezavantajele celor doua si care ar fi mai "potrivita"?

 

3)Cam ce job as putea avea in timpul facultatii, unul care sa nu fie prea incarcat, sa aiba un salariu cat de cat decent, si care sa nu necesite studii superioare(sa pot incepe din anul II sau putin mai devreme)?

 

4)Orice alte sfaturi sunt binevenite :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit.

 

1) C++ e o baza buna. Te-ai gandit ce ti-ar place sa faci? Aplicatii mobile, website-uri, jocuri etc? Desi, avand in vedere ca o sa mergi la facultate, cred ca ar fi mai potrivit sa citesti programa si sa vezi ce limbaje se predau acolo. Poti sa le inveti din timp si sa fii cu un pas inainte, ceea ce o sa-ti faca viata mai usoara.

 

2) E o alegere buna FMI, atata timp cat o iei in serios si continui sa inveti. 

 

3) Aici nu stiu daca te referi la job in domeniul IT (internship etc), sau nu. Daca e vorba doar de a face niste bani, personal nu cred ca e o idee asa buna in timpul facultatii (decat daca e absolut necesar sa te poti intretine, neavand alte surse de finantare). Un job iti consuma mult din energie ceea ce face mai dificila invatarea. Daca esti finantat de parinti, rude etc si nu ai presiunea banilor inca, as recomanda ca jobul tau sa fie facultatea, sa inveti cat mai multe acolo, ceea ce o sa-ti dea sanse mai mari sa intri pe piata IT cand termini. Sunt multi care dau cu piciorul la facultate pentru ca se apuca de joburi fara sens inca din primii ani, doar din dorinta de a face niste bani rapizi. Banii nu-ti asigura viitorul, ci cunostintele pe care le ai. In asta trebuie sa investesti.

 

4) Nu-ti lasa materia sa se adune. Invata constant, altfel ramai in urma si o sa regreti, pentru ca e greu sa te urci inapoi pe cal din mers.

 

5) Prioritar ar trebui sa fie informatica. Daca ai timp si de germana pe langa, nu o sa iti strice deloc. Personal nu vad mare legatura intre salar si germana. Poate daca lucrezi la firme germane sau daca primesti oferte interesante de munca in Germania. Dar avand in vedere ca e un domeniu tehnic, banii o sa fie direct proportionali cu experienta si cunostintele in domeniu.

 

Succes.

 

PS: Iti poti edita postul initial, nu face double post cand mai ai de adaugat ceva.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O limba straina cum ar fi germana poate ti-ar aduce in plus un bonus de limba pe care il acorda anumite companii, dar difera de la o companie la alta. Parerea mea e ca o limba straina e bine de stiut indiferent daca o folosesti la locul de munca sau nu. Dar cum s-a mentionat si mai sus, principalul scop sa iti fie acela de a invata un limbaj de programare (c++)  si pe langa, daca mai ai timp si chef poti invata o limba straina. Ce e important e sa iti dai timp, acorda-ti timp cat mai mult si nu te grabi, si nu astepta rezultate de pe o zi pe alta. Limba straina o poti invata si mai tarziu, nu e o prioritate.

 

P.S:,,Un om face atatia oameni cate limbi cunoaste"

 

Mult spor sa ai!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...