Jump to content
shinnok

Tentative de frauda la examenul de bacalaureat

Recommended Posts

Tentative de frauda la examenul de bacalaureat

Examen

Prima proba la BAC: limba si literatura romena, oral

Examenul de bacalaureat a fost marcat de mai multe atacuri asupra paginii de internet a Ministerului Educatiei, in incercarea de a afla cerintele pentru subiectele la examenul oral la limba si literatura romena.

Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, a cerut inceperea unei anchete.

"Ministerul Educatiei a contactat deja serviciile de securitate, de protectie a informatiei, divizia de criminalitate informatica din Ministerul de Interne, probabil ca vom contacta si DIICOT-ul pe aceasta problema", spune Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei.

Proba orala la limba si literatura romena este eliminatorie, iar modul de concepere a subiectelor pentru aceasta proba a fost contestat inca inainte de inceperea examenului, pe motiv ca ar cuprinde subiecte care nu au legatura cu materia studiata la clasa.

Pentru proba orala la limba si literatura romena din acest an s-au stabilit peste 100 de subiecte.

Acestea cuprindeau texte din diferite domenii, la care elevii trebuiau sa raspunda anumitor cerinte.

Textele sunt publice si pot fi vazute pe pagina de internet a Ministerului Educatiei.

Ce nu s-a stiut pena in ziua examenului au fost cerintele pentru fiecare text in parte.

Ministrul Cristian Adomnitei spune ca in ultima perioada au existat mai multe atacuri asupra paginii de internet, dar fara rezultat.

In prima zi a examenului insa a existat si o tentativa de frauda, pentru a se afla cerintele la proba orala.

"A existat o tentativa cel putin de aflare a acestor cerinte. Pot sa va spun ca examenul nu este compromis, el continua".

"Pot sa va mai spun ca organele competente au depistat deja persoana care a comis aceasta tentativa", spune ministrul Adomnitei.

La examenul de luni elevii au tras cete un bilet cu un anumit subiect.

Biletul continea, de fapt, un text, despre care trebuiau sa spuna ce fel de text este sa identifice ceteva idei din el, dar si sa-si exprime o parere personala despre tema abordata in textul respectiv.

Inca de la publicare pe internet a celor peste 100 de texte posibile au fost critici legate de faptul ca textele nu sunt literare si ca nu au fost studiate la clasa.

Examenul ora la limba si literatura romena, eliminatoriu, este dat in aceasta forma pentru prima data.

De asemenea, la alte materii, in special la matematica, elevii, dar si unii profesori s-au plens ca subiectele ar fi prea grele, si ca urmare ministerul le-a modificat.

Insa si in anii trecuti au fost acuzatii de frauda. In urma cu doi ani, presa a scris despre venzarea subiectelor la limba si literatura romena.

Tot mai multi elevi vorbesc pe forumuri si nu numai despre faptul ca streng bani la scoala la protocol, special pentru examenul de bacalaureat.

Uneori banii ajung direct la profesorii supraveghetori iar alteori sunt folositi pentru a le cumpara acestora mencare sau bautura, in speranta ca vor fi mai indulgenti.

Anul acesta ministerul a interzis explicit strengerea de bani pentru asa numitul fond de protocol pentru examenul de bacalaureat.

Profesorii, responsabili

Spre deosebire de anii anteriori, profesorii care vor supraveghea elevii si le vor corecta lucrarile vor semna in premiera o declaratie pe propria raspundere potrivit careia sunt la curent cu noile reglementari in domeniu.

Svetlana Preoteasa, secretar de stat in Ministerul Educatiei, spune ca astfel profesorii poarta direct raspunderea in cazul in care s-ar comite ilegalitati.

"In fiecare centru este o comisie de bacalaureat, care raspunde de ce este in centrul ei. Deci aceasta comisie supravegheaza profesorii".

In fiecare centru este o comisie de bacalaureat, care raspunde de ce este in centrul ei. Deci aceasta comisie supravegheaza profesorii

Svetlana Preoteasa

"Noi am trimis in toate judetele reprezentantii ministerului care vor observa si vor anunta eventualele nereguli", spune la BBC doamna Preoteasa.

Svetlana Preoteasa mai spune ca este, de asemenea, interzis sa se strenga bani de la candidati sau de la parintii lor, asa-numitele "fonduri de protocol".

"Noi am vrut sa fim mult mai clari si sa inteleaga toata lumea ca depinde de fiecare persoana in parte ca bacalaureatul sa fie un succes".

"Nu am intelnit nici un profesor care sa ceara protocol. Aceste lucruri, din pacate, sunt impuse de comitetele de parinti", mai spune secretarul de stat din Ministerul Educatiei, Svetlana Preoteasa.

Bacalaureatul si fraudele

Examenul de bacalaureat a fost unul controversat si anul trecut.

Mai multi profesori au fost subiectul unor anchete interne ale Ministerului Educatiei, fiind banuiti ca le-au permis elevilor sa copieze.

In privinta promovabilitatii, 20 la suta din absolventii clasei a 12-a nu au reusit sa ia examenele in vara, in conditiile in care un sfert dintre ei terminasera liceul cu medii peste 9.

Dupa cum a spus la BBC Ciprian Ciucu de la Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile, desi nu exprima riguros cunostintele elevilor, miza examenului de Bacalaureat a ramas si anul acesta una mare, iar sistemul informatizat nu poate rezolva incercarile de frauda.

"Avem un sistem de stat, unic la nivel national. Se doreste evaluare unitara a tuturor absolventilor. De fiecare data apare eroarea umana".

"Oricet ar incerca aceasta informatizare, omul va decide daca este sau nu o eroare in sistem".

sursa : http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2008/06/080623_bac_prima_proba.shtml

Nesiiiimtiitiilor!!! Care v-ati incercat muschiii!! :shock: hahahhaha :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Link to comment
Share on other sites

"Anul acesta ministerul a interzis explicit strengerea de bani pentru asa numitul fond de protocol pentru examenul de bacalaureat.

Profesorii, responsabili

Spre deosebire de anii anteriori, profesorii care vor supraveghea elevii si le vor corecta lucrarile vor semna in premiera o declaratie pe propria raspundere potrivit careia sunt la curent cu noile reglementari in domeniu."

WOW!!! la faza asta kiar m-au spart... vezi doamne acu sunt raspunzatori.. inainte nu erau.. acum sunt.. ideea e ca o sa fie exact la fel.. pt k nu se iau masuri pt a-i supraveghea chiar pe supraveghetori... se iau masuri ca ei sa fie ceva mai raspunzatori.. fix cucu e acelasi kkt.. ma enerveaza..

cat despre profii de info.. o fi el ministeru' educatiei.. da majoritatea profesorilor sunt la pamant... sry ca spun da eu cel putin am o profa de info care are facultatea in domeniu fizica-chimie.. habar nu are info.. si vine ea sa ma invete pe mine programare vezi doamne... cand ii zic "acolo nu-i bine" ea zice sa tac din gura ca-i bine ca ma dau prea mare si tralala.. si dupa 5 minute se uita in carte si vede ca e scris altfel exact acolo unde am zis eu ca-i gresit.. a modificat acolo si a strambat din nas uitandu-se la mine... nici nu ma mir ca am 8 la info... asta e...

Link to comment
Share on other sites

scz nu mam putut abtine...profu meu de info...e cam nervos... :D si din cand in cand daca nu stim ceva usor se enerveaza...si sa certat cu o colega...chestia e ca el nu isi da seama ca se enerveaza...si dupa ii zicea...ce ai draga?dc esti suparata?=)

da e tare...e bun...suntem printre 200 licee in tara

Link to comment
Share on other sites

da.. diferenta e ca poate unii dintre voi nu stiu.. el presupun k stie ceva info.. si e normal sa se enerveze la lucruri usoare.. la noi in skimb profa e barna.. cel putin.. eu nu ma laud si kiar nu vreau sa se inteleaga ceva asemanator da' yo pot spune k stiu mai multa info dekt ea.. adica cel putin eu i-am aratat intr-o zi un script in php facut de mine si imediat dupa ce i l-am aratat m-a intrebat "dar html stii?"...nush ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...