Jump to content
chessh

Instalare si folosire Hamachi

Recommended Posts

Instalare si folosire Hamachi(for n00bs)

Hamachi este o aplicatie care permite stabilirea unei legaturi directe intre doua computere care altfel nu ar fi accesibile din cauza restrictiilor retelei (se afla in spatele unui firewall sau sunt conectate la Internet prin Connection Sharing sau router). Transferul de fisiere intre cele doua computere se face securizat, folosind algoritmi speciali de criptare. De asemenea puteti sa-l folositi pentru a juca diverse jocuri pe internet prin Direct IP (FIFA, Counter-Strike, Starcraft, etc.).

NOTA Aveti nevoie de admin in Windows pentru a-l instala.

Instalare

1) Click Next

install1.png

2) Bifati I accept the agreement si apasati Accept

install2.png

3) Alegeti setarile pe care le doriti si apoi click Next

install3.png

4) Apasati Install

install4.png

5) Click pe Next

install5.png

6) Bifati Launch Hamachi si apasati Finish

install6.png

7) Cam asa arata programul

install7.png

Configurare

8) Dati click pe butonul Configure Hamachi (rotita)

install8.png

9) Alegeti Update Hamachi si asteptati sa se updateze (recomand acest pas)

install9.png

10) Apasati din nou pe butonul Configure Hamachi (rotita), dar de data aceasta alegeti Preferences

install10.png

11) Cam asa arata meniul Preferences. Aici alegeti setarile dupa bunul plac

install11.png

Utilizare

12) Dati click pe butonul Create or join networks (triunghiul) si aici veti avea 2 posibilitati: sa intrati pe o retea deja existenta sau sa va creati propria retea

install12.png

13) Pentru a va conecta la o retea deja existenta alegeti Join an existing network ..

install13.png

14) Aici va trebui sa introduceti numele si parola retelei (pe care trebuie sa le cunoasteti, bineinteles) si apasati Join

install14.png

15) Daca va hotarati sa va creati propria retea alegeti Create a new network ..

install15.png

16) Aici trebuie sa puneti un nume (unic) de retea si sa-i setati parola, iar in final dati click pe Create

install16.png

Cam atat. Succes! Pentru nelamuriri astept reply-ul vostru ;)

Link to comment
Share on other sites

la toate jocurile care le am avut de ex nfs most wanted pro street etc na mers si prin tutoriale de pe youtube mam uitat am facut updateuri :| nothing,exact cum arata in imaginile de mai sus am facut,ori nu stiu eu sal folosesc ori mie stricat ceva + ca am si windows original

Link to comment
Share on other sites

@ alexandru03...daca e profesor de info ...eu cred ca ar trebui sa se descurce singur :lo: fara chessh ;)

@chessh : foarte bun tutorialul ;) meriti niste aplauze trimite prin taste ;) loviti cu pumnii in tastaturi ;)

e foarte bun ;) eu nu am incercat....pentru ca folosesc radmin ....dar tutorialul tau e bun ;) bravo ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...