Jump to content
mihai.vest

de ce toata lumea critica?

Recommended Posts

uite de ce am dat pe net:

 [url]http://alioda.wordpress.com/2008/06/02/dusmanii-pandeste/[/url]

inca unul care ii critica pe cei care sparg situri sau forumuri...

de ce toata lumea ii critica pe cei care sparg?

oare daca ei nu sunt in stare sa se protejeze de ce intotdeauna atacatorii sunt de vina?

ca si cum atacatorul ar fi de vina pentru faptul ca vreun administrator nu este capabil sa-si protezeje site-ul....

http://ro.wordpress.com/tag/hacking/

Link to comment
Share on other sites

inca unul care ii critica pe cei care sparg situri sau forumuri...

de ce toata lumea ii critica pe cei care sparg?

oare daca ei nu sunt in stare sa se protejeze de ce intotdeauna atacatorii sunt de vina?

ca si cum atacatorul ar fi de vina pentru faptul ca vreun administrator nu este capabil sa-si protezeje site-ul....

Tu daca lasi usa deschisa si intra unu in casa si iti fura tot iti place ?

Ce pula mea esti asa de retard, gandesti ca un ratat de 2 ani care suge la tatza.

Citeste dreacu` legile sa vezi ce spune legea si care e pedeapsa.

Poti sa ai cele mai mari brese de securitate in siteul tau, daca intra unul si ai dovezi ca ai intrat + bani il bagi imediat la puscarie cativa ani buni !

Numai tentativa se pedepsete intre 6 si 24 de luni . Daca pui un bruteforcer pe un login box iar adminul strange dovezi si are relatii/bani te ai scos cu 6-24 de luni de puscarie .

Invata sa gandesti mai des .. de mancat cacat cu polonicu vad ca esti in stare. Ratatule, esti la fel ca tiganii de fura celulare aia zic "hauleos mancatias da ce sa le fac eu daca umbla cu buzunarele fara fermoare" asa esti si tu cu siteurile , pampalaule !

Link to comment
Share on other sites

imi place limbajul tau de cocalar...

dar ce sa-ti fac....nu ma cobor la nivelul tau.....DACA ATAT TE DUCE CAPUL....NU AM CE SA-TI CER MAI MULT!

dupa cum ai spus si tu daca imi intra unul in casa printre intrebarile care i le voi pune va fi si :CUM A REUSIT? dar pe tine nu te intereseaza decat sa nu intre

dar nu uita ca traiesti in romania unde totul este posibil(asta e valabil pentru aproape toata lumea insa cred ca pentru tine nu este valabil)

invata sa vorbesti intai si deabia dupa aceea sa ai pretentia sa te mai bag in seama!

Link to comment
Share on other sites

imi place limbajul tau de cocalar...

dar ce sa-ti fac....nu ma cobor la nivelul tau.....DACA ATAT TE DUCE CAPUL....NU AM CE SA-TI CER MAI MULT!

dupa cum ai spus si tu daca imi intra unul in casa printre intrebarile care i le voi pune va fi si :CUM A REUSIT? dar pe tine nu te intereseaza decat sa nu intre

dar nu uita ca traiesti in romania unde totul este posibil(asta e valabil pentru aproape toata lumea insa cred ca pentru tine nu este valabil)

invata sa vorbesti intai si deabia dupa aceea sa ai pretentia sa te mai bag in seama!

Mihai :), scuza-ma, pot vorbii frumos insa atitudinea ta ma obliga sa devin nervos. Crede-ma ca mi se umfla coaiele cand citesc ce ai zis in postul anterior.

Gandeste-te ca atunci cand un atacator intra pe siteul tau care este vulnerabil este ca si cum un hotz ar intra pe usa deoarece este deschisa.

Amandoua sunt infractiuni .. din moment ce sunt infractiuni de ce dreacu te apuci sa le lauzi si sa le aperi si sa ii respecti pe cei care le practica ?

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu o multime de administratori de situri sau forumuri in cu o atitudine de genul:SUNT ATOTSTIUTOR,NU MI SE POATE INTAMPLA NIMIC...si in momentul cand un personaj descopera o bresa el spune ca e imposibil....vrei exemplu???

intreaba-i pe cei din staff de cq cred ca asta este un exemplu ffff bun sau cauta pe forum ca sigur vei gasii...

nu-i laud pentru ca stiu ff bine ca este ilegal insa in momentul cand cineva vine la tine si-ti spune ca ai tot felul de "brese" in securitate tu ce faci???

nu incerci sa te protejezi?sau in momentul cand cineva te arde nu-ti pui intrebarea cum a facut-o?

sau pur si simplu te bazezi pe faptul ca se va ocupa statul sau cine stie ce alte institutii??

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu o multime de administratori de situri sau forumuri in cu o atitudine de genul:SUNT ATOTSTIUTOR,NU MI SE POATE INTAMPLA NIMIC...si in momentul cand un personaj descopera o bresa el spune ca e imposibil....vrei exemplu???

intreaba-i pe cei din staff de cq cred ca asta este un exemplu ffff bun sau cauta pe forum ca sigur vei gasii...

nu-i laud pentru ca stiu ff bine ca este ilegal insa in momentul cand cineva vine la tine si-ti spune ca ai tot felul de "brese" in securitate tu ce faci???

nu incerci sa te protejezi?sau in momentul cand cineva te arde nu-ti pui intrebarea cum a facut-o?

sau pur si simplu te bazezi pe faptul ca se va ocupa statul sau cine stie ce alte institutii??

N-ai dreptate !

Tu daca stai cu usa deschisa de la apartament pentru ca este cald or din simplu motiv ca asa vrea pula ta si vine un vecin si iti zice ca ai usa deschisa "esti vulnerabil" si sa inchizi usa repde. Ce ii zici ?

Nu il bagi in pizda masii , nu ii zici "ce plm de treaba ai tu cu usa mea" ?

Nu zic ca securitatea nu este necesara insa uneori niste ratati fac o obisnuita din a exploata .

Link to comment
Share on other sites

si daca vecinul vrea pur si simplu sa ma atentioneze?

poate el este bine intentionat dar eu daca sunt tare in gura ce obtin?

dupa ce hotul si-a facut treaba treaba raman cu buza umflata si dupa aia ma iau cu mainelile de par ca vecinul m-a avertizat dar eu am fost incapatanat si nu lam ascultat.....

nu-i mai bine sa previi un atac decat sa ai parte de el?

sau in cazul cand acesta a avut loc eu unul nu o sa stau cu mainile in buzunare asteptand ca acesta sa aiba loc si a doua oara din acelasi motiv....sau o sa incerc sa remediez problema?

pe de o parte desi sunt ilegale,aceste atacuri te pot ajuta sa-ti inbunatatesti securitatea...

daca iti este sparta masina nu-ti pui alarma????

Link to comment
Share on other sites

Tie ti-ar conveni sa vina cineva si sa iti fure munca?

Ca tot omul, ai un magazin, vrei sa faci un site, cu ZenCart, ca oamenii sa poata cumpara on-line, si vii intr-o zi si vezi ca cineva ti-a sters tot. Ti-ar conveni?

Sigur, ca un copil de 15 ani, te gandesti ca e misto si "shukar" sa spargi un site pentru care cineva plateste. Si asta e genul tau de gandire, care imi spune exact cati ani ai. Dar pune-te in locul lui. Exemplul dat de tine e o exceptie, ca nimeni, dar absolut nimeni nu isi face reclama urland in gura mare ca pe el nu il poate hackui nimeni.

Bine intentionat? Cati oameni bine intentionati ai vazut tu? E spre binele omenirii daca cineva petrece ore in sir atacand un server? "Dau DDoS la X, fur baza de date de pe Y, scanez de pe Z" - EU, CA DETINATOR AL SITE-URILOR X SI Y, TREBUIE SA LE MULTUMESC? Chiar daca ma atentioneaza de cum au intrat, asta tot nu repara paguba produsa mie.

Link to comment
Share on other sites

Totusi, whitehat sucks :)

Daca gasesc o vulnerabilitate oriunde, nu o raportez nici sa ma omori.

Fuck full disclosure. Daca exista inseamna ca-s incapabili sa aiba grija de propriul sistem (cateodata propriul cod).

Cu cat as raporta mai mult, cu atat s-ar face mai secure totul, si, faceti-ma scarba, dar nu vreau asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...