Jump to content
cxsda

Sfaturi cariera

Recommended Posts

Salut,

Dupa o experienta ca administrator de sistem timp de 2 ani ma gandesc sa ma mut pe partea de securitate ciberntica si as dori niste sfaturi de la niste oameni care au lucrat/lucreaza in domeniu.

As dori sa stiu cum decurg interviurile pentru posturile de juniori, cam ce intrebari se pun, cum as putea sa ma documentez pentru un interviu.

Anul acesta o sa temrin licenta si ma gandeam sa continui cu un master in securitate cibernetica, din ca am observat cele mai aproape facultati de mine cu aceasta posibilitate sunt la brasov sau bucuresti.

Se gasesc joburi in securitate, este un domeniu cautat.

Am citit in alte posturi de pe forum faptul ca securitatea cibernetica se imparte in 2 parti. Una ofensiva si partea de analist. Eu ma gandeam la o cariera in partea ofensiva

 

Orice sfat e bine venit, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu ar fi o mutare rea, cererea de persoane in domeniu e in crestere, inclusiv in Romania.

Interviurile contin tot felul de intrebari, atat generale de security din orice ramura a acesteia, cat mai ales din ce are nevoie fiecare firma in parte. Cele mai multe firme cred ca lucreaza cu aplicatii web si acolo sunt necesare cunostiinte detaliate de vulnerabilitati web.

Nu stiu cat de mult ajuta un master, cel putin in tara. E bine sa il ai daca nu te incurca cu nimic, daca doar mergi acolo din cand in cand si la examene. 

Cam asa e cu partea de security, job-uri pe parte de defensive, de analiza de atacuri, SOC (Security Operations Center) si altele unde ajuta cunostiintele de administrator de sistem si parte de offensive unde skill-urile necesara sunt putin diferite, dar nu cu mult - putina programare ajuta aici, destul de mult, protocoale si multe altele. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...