Jump to content
alkimistu

Proiect AWS/ Implementare autobooker / Programator wanted

Recommended Posts

Salutare.

 

Caut un programator care sa implementeze o varianta imbunatatita la ce este prezentat in clipul de mai jos:

Prezentare autobooker

 

Voi explica sumar despre ce este vorba: Pe o platforma web ce apartine de amazon sunt postate zilnic mii de comenzi de transport cu anumite preturi.
La anumite intervale de timp preturile cresc si primul din sutele de clienti activi care vede comanda cu pretul crescut si da book, primeste comanda.
Ei bine, mai sus in videoclip este automatizata treaba aceasta intr-o extensie chrome care in functie de anumiti parametrii da autobook la o comanda. 
Ideea e ca pe chrome store sunt tot felul de extensii, care mai de care mai performanta si customizabila ( rata de refresh variabila, simulare human behaviour cu randomizer etc), dar care nu dau randamentul dorit.
Concurenta este destul de acerba( foarte multi folosesc autobookere) si in cele mai multe din cazuri nu se iau comenzile.

 

Din punctul meu de vedere sunt 3 lucruri care se pot optimiza:
1) latenta catre serverul unde sunt postate comenzile( partea aceasta am rezolvat-o) - vpn in aws cu 1ms latenta
2) performanta pc-ului/server-ului unde ruleaza extensia / autobooker-ul ( dispun de cea mai buna performanta posibila)
3) autobooker-ul in sine. Extensia cu care lucrez este destul de optimizata, dar este limitata de platforma amazon, de sistemul de operare windows si browser-ul chrome. 
Din testele pe care le-am facut nu accepta rate de refresh mai mici de 150ms+ randomizer de 100ms (daca incerc rate mai mici, platforma limiteaza vizibiliatea la peste 80% din curse cu bot detect ) si desi folosesc mai multe autobookere intervalul este destul de mare, iar sansele ca sa rateze comanda sunt foarte mari.

 

Sunt absolut sigur ca se poate implementa o varianta de autobooker mult superioara la extensiile actuale. 
Un programator cu experienta in AWS cloud sigur poate veni cu o solutie eleganta si performanta, pentru care sunt dispus sa ofer o suma consistenta.

Momentan nu stiu sigur s-ar putea implementa ( cred ca ar putea fi ceva cu web services / REST api care sa nu implice incarcarea/randarea datelor in browser sau o implementare in Cloud - Cloudshell, Elastic Containers pentru cunoscatori) dar astept solutii/propuneri de proiecte in privat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...