Jump to content
Gwa

Adaptor wi fi

Recommended Posts

Salutare la toata lumea !

Nu reusesc sa ma conectez la wi fi in kali 2024.1  ... adaptorul este un TL-WN722N ,am facut cam tot ce se gaseste in tutorialele de pe yt,instalat drivere bifat tot felul de chestii dar nu reusesc sa ma conectez

Cand tastez ifconfig arata ca am wlan0 ,sau lsusb arata adaptorul dar nu se conecteaza

Nu imi apare nici un fel de retea la available networks

Folosesc windows 11 si kali este instalat in VM ... atunci cand este conectat adaptorul la computer are un led care licareste dar cum deschid VM si kali acel led se stinge si nu mai face nimic,chiar daca in kali imi apare si este bifat ca sa il foloseasca ...

Ma poate ajuta cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, ai nevoie pentru WiFi cracking, sau activitati similare, sau vrei doar net simplu? Solutia basic ar fi LiveCD, dar depinde de ce vrei tu sa faci. Nu am testat asta din VM, e posibil sa apara probleme. Incearca si VirtualBox si VMWare. 

Link to comment
Share on other sites

Vreau să îl folosesc pentru wifi cracking,am să încerc să fac ce soluții mi-ați spus ... îs începător în ale pentesting-ului,mai încerc și eu să îmi îmbogățesc cunoștințele cănd îmi permite timpul ... sper să îmi reușească 🙂🙂🙂

Link to comment
Share on other sites

Adaptorul ar trebui sa suporte injectie de pachete si Kali sa aiba drivere pentru el. De aceea adesea se recomanda placile alfa, acelea ar trebui sa functioneze mai usor.

Cu VMWare/VirtualBox pot sa apar probleme, poti face un dual boot, in care sa ai instalat si Kali si ce alt OS folosesti, fie LiveCD booting. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...