Jump to content
tromfil

Aduna informatii pe baza unei imagini

Recommended Posts

Deja sunt destule persoane care se pricep cat de cat la calculatoare si stiu sa se fereasca de cei rauvoitori. De exemplu eu nu intru pe linkurile dubioase decat dupa ce dau un view-source:LINK si verific iframe, javascript, vbscript etc. (nu incepeti cu tampenii ca de aici reiese ca m-as pricepe la calculatoare)

Pasul 1

Creati un fisier .htaccess cu continutul urmator.

AddType application/x-httpd-php .jpg

Pasul 2

Creati un fisier .jpg cu codul urmator.

<?php
$ip=$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
$x1=fopen("ip.txt","a");
fwrite($x1,$ip."\r");
fclose($x1);
header('Content-Type: image/jpeg');
header ("Cache-Control: no-cache, must-revalidate");
echo file_get_contents('avatar.png');
?>

Acolo unde ii luati ip-ul mai puteti extrage informatii precum browserul, sistemul de operare sau altele. Cine verifica un link cu imagine? Pai sunt unii care stiu ca poti crea un director cu .jpg si nu vor da click sau vor verifica sursa, iar in aceasta nu este nimic dubios.

Stiu ca unii vor stramba din nas, dar sigur poate fi de ajutor.

Mai stiu ca poti extrage IP-ul si din log-uri, da, dar e mai usor sa nu cauti. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aveam un avatar dinasta pe fbicenter unde imi rulam teste :). Unele forumuri iti permit stabilirea unui avatar remote pe langa uploadul pozei. Poti extrage si refereru si browseru, poza se mai foloseste la mail pentru confirmari de primire (si logarea IP-ului cititorului, merge in yahoo mail unde iti accepta cod html in signature), in mod similar lucreaza readnotify.com


?<?php
$shortlog="./ipuri.csv";
if (!file_exists($shortlog)) file_put_contents($shortlog, "Time:, REMOTE_ADDR, HTTP_USER_AGENT, HTTP_REFERER\r\n");
$fh=fopen($shortlog, 'a'); fwrite($fh, date("Y/m/d h:i:s").", ".$_SERVER['REMOTE_ADDR'].", ".$HTTP_USER_AGENT.", ".$HTTP_REFERER."\r\n");
fclose($fh);
?>

Asta e codul meu, fisierele csv sunt tabele in text, delimitate de virgula. Se deschid si cu notepad si cu excell

Daca vrei putin control sa stii si de unde e logul, faci poza ceva gen http://situlmeu.php?pus_pe=mailu_lu_ratatu

iar in php mai adaugi

$who=$_GET['pus_pe'] si salvezi si variabila asta in log, ca sa stii de unde a intrat.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Asta daca ai nevoie in masa, dar eu m-am referit la o singura persoana. Si normal ca metoda se poate extinde.

Chiar eram curios cum lucreaza readnotify, dar n-am avut curiozitatea atat de mare incat sa-l i-au la puricat putin. Sa inteleg ca daca am imaginile la email dezactivate readnotify e inutil?

Link to comment
Share on other sites

Chiar eram curios cum lucreaza readnotify, dar n-am avut curiozitatea atat de mare incat sa-l i-au la puricat putin. Sa inteleg ca daca am imaginile la email dezactivate readnotify e inutil?

Da. Poti sa iti faci un cont, ai acces gratis 14 zile si posibilitatea de a trimite 25 email-uri.

Apropo, stii ce zice Outlook express cateodata? "Some pictures have been blocked to help prevent the sender from identifying your computer". Deci metoda e arhi-stra-folosita in acest scop iar outlooku te protejeaza. Iaca nu mai stiu daca yahoo mail beta le are dezactivate din start.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...