Jump to content
dragosh1904

Probelma cu hard`ul MAXTOR 6Y080L0 (76 GB)

Recommended Posts

AMD Athlon XP, 2400+

MAXTOR 6Y080L0 (76 GB)

deci cum sa incep:-?..pai hdd 80 gb are cam vreo 6 7 ani:).. in primi 5 ani totul a mers perfect cate 3 poate si 4 partitii,pana am avunt un virus cred ca stiti "Jeefo/a" sau ceva de genu care mi a umplut tot pc..

nu aveam net pe atunci asa ca m am dus cu hdd la un prieten..l am conectat la el si apoi sa sterg virusii.am gasit nu stiu cate milioane ...si logic :"delete all" tin minte ca era cam 50 si cva la % cand a inceput ca hdd meu sa scoate un "sunet ciudat" cva de genu cum face curentu,nu stiu sa explic ..face 1 sec dupa aceea un click iar sunetu..ca si cum s ar fi blocat palcutele din inauntrul lui. am scos hdd l am bagat inapoi si a mers.

dupa o 2 luni cand am vrut sa instalez win se bloca la 20%(instalare) si ce am observat ca numai pe partitia C face asa in cativa GB..asa ca i am alocat paritiei C % GB si a ramas libera si daca incerc sa copiez cva pe acea partitie "ingheata pc" si apare o erroare pe albastru..cva de genu windows a trebuit sa inchida pc..sunetul inca se aude

aaa si era sa uit a fost formatat.curatat de praf si cand face asa se incalzeste foarte rau.

PS poate trebuia postat la ajutor dar am considerat ca e mai bine aici:)

Link to comment
Share on other sites

Cum adica "curatat de praf"?, doar nu l-ai desfacut!

Ok, e vechiutz hdd-ul, pot spune ca si-a facut datoria, faza e ca hdd se incalzesc, mai ales maxtor, iar in timp cel putin datorita faptului ca se incalzeste neobisnuit de tare, + daca a mai fost utilizat si ore intregi la aproape 100% ex: devirusarea, se incalzeste si mai tare dc in mod obisnuit, astfel dezvolta bad sectors.

Sfat sincer cumpara-ti un seagate, cel putin pentru faptul ca nu se incalzesc asa datorita faptului ca piesele in miscare nu sunt pe rulmenti ci plutesc pe un lichid, sa nu mai spun ca garanteaza recupererea datelor in orice situatia, functionarea in parametrii normali in orice pozitie si sunt singurii producatori de hdd de pe piata care isi permit sa dea 5 ani garantie!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu jeefo pe undeva, iti infecteaza exe-urile la modul porc.

Tu ai avut ghinionul sa iti imbatraneasca hard discul pur si simplu, nu e de la virus. Am patit-o si eu cu un comp, a inceput intr-o zi sa se reseteze si cand sa ii pun windows dadea in blue screen. Hardul tau a capatat bad-uri probabil pe zona de sistem (zone stricate). Sugestie in acest caz: daca nu poti in nici un fel sa instalezi windows, poti inca sa folosesti hard discul pentru stocare de date. Scandisk thru te scapa de bad-uri in timp, dar in acest caz sa nu mai dai niciodata format pe partitiile afectate (format iti sterge lista de bad-uri, e de preferat ca lista sa ramana intacta chiar lasata sa se inmulteasca daca e nevoie)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

hmm vb de praf ziceam ca la mine se vad putin piesele din el nu are carcasa [din fabrica] si mi a spus cinva ca daia facea asa..si nimic si nu cred ca e"batran" am avut mare grija de el:)..nimic stricat de 8 ani decand am PC...si decat atunci ..ma gandesc ca atunci s anu fi facut condens sau cva de genu..windows il instalez mereu pe partitia E:/ merge de minune doar ca 5 GB nefolositi..

ce am obesrvat ca daca copiez firere mai mici nu face asa figuri...dar la fisere mari e grav:|

acum sa incerc cu ce ai zis u ...mie` sa nu l fac mai rau

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...