Jump to content
Guest vini4p

O româncă revoluţionează Internetul cu Vanish, un sistem prin care datele online se a

Recommended Posts

Guest vini4p

Doctorand? la Universitatea din Washington, Roxana Geamba?u a entuziasmat presa interna?ional? cu un proiect online care le d? speran?e internau?ilor, într-o lume în care utilizatorii au pierdut controlul asupra datelor lor.

Roxana Geamba?u, doctorand? la Universitatea din Washington, este unul dintre dezvoltatorii proiectului Vanish, o aplica?ie care permite mesajelor electronice s? se autodistrug? dup? o anumit? perioad? de timp de la postarea lor pe web sau trimiterea lor pe mail. Un sistem precum Vanish va fi din ce în ce mai util cu cât tot mai multe informa?ii personale sau de business nu mai sunt stocate pe computere personale, ci pe servere din întreaga lume, spune Roxana. Proiectul le aduce speran?e internau?ilor în contextul în care problemele cu intimitatea le dau fiori celor care folosesc e-mailul ?i re?elele sociale.

Vanish se poate folosi momentan pe Gmail, Google Docs, Facebook ?i Hotmail.

Vestea lans?rii Vanish a f?cut mare vâlv? în pres? la sfâr?itul s?pt?mânii trecute, “New York Times“, “Science Daily“, “LiveScience“, “United Press International“, “Gizmag“ fiind doar câteva dintre publica?iile care au scris despre acest subiect. Roxana poveste?te pentru Dupabloguri.ro ?i cotidianul.ro despre cât de fragil? este intimitatea pe Internet ?i cum se pot proteja utilizatorii.

Cum ?i-a venit ideea unui astfel de proiect?

La începutul anului trecut au fost o gr?mad? de ?tiri legate de diver?i politicieni ?i al?i oameni c?rora le fuseser? sparte conturile de e-mail de c?tre hackeri sau prin intermediul ordinelor judec?tore?ti. În plus, conceptul de "cloud computing" (informatic? în nori) lua avânt semnificativ, iar blogurile comunit??ii IT vuiau de problemele ridicate de cloud computing, una dintre ele fiind p?strarea confiden?ialit??ii datelor stocate în norii informatici. A?a c? eu ?i profesorii mei am început s? ne gândim la problem?. Am realizat c? o mare parte din problem? o constituie faptul c?, în ziua de azi, în care din ce în ce mai mult? informa?ie privat? este stocat? online, utilizatorii au pierdut controlul asupra datelor lor. În particular, utilizatorii nu pot s? spun? unde, cum ?i pentru cât timp datele lor sunt stocate în ace?ti nori.

De exemplu, eu nu am nici o idee despre locurile în care copii ale e-mailului acestuia or s? fie stocate dup? ce ?i-l trimit ?ie. Se poate ca serverul ?colii mele s? men?in? copii sau serverul t?u s? men?in? copii, posibil arhivate în multe locuri. Dac? tu î?i forwardezi e-mailurile la Gmail, se poate ca Gmail s? p?streze copii ale mailului meu. Dac? vreau s? ?terg toate copiile mailului meu, cum fac? Pur ?i simplu, nu pot - nu am control asupra mediilor de stocare ?i nici nu cunosc toate locurile unde mailul meu e copiat.

Care sunt principalele lui utilit??i?

În Vanish, noi încerc?m s? le oferim utilizatorilor control asupra unui anumit aspect al datelor lor stocate în nori sau în web: timpul de via?? al acestor date. Studii recente arat? c? datele stocate în web, precum imaginile pe Facebook, tind s? persiste mult timp dup? ce utilizatorul cere ?tergerea lor. Aceast? persisten?? indefinit? a datelor în web ridic? mari probleme de confiden?ialitate a datelor personale. De exemplu, poze pe care le uploadezi în liceu sau în facultate pe Facebook pot s? î?i fac? probleme în timpul unui interviu ani mai târziu dup? ce le-ai uploadat. Similar, e-mailuri private pe care le trimi?i unui prieten pot fi f?cute publice - ani dup? ce le-ai trimis - ca urmare a unui ordin judec?toresc. Exist? mai multe articole scrise de exper?i în drept (e.g., profesori de la Harvard Law School), care sus?in c? "dreptul de a ?terge" în era webului este un drept fundamental.

În Vanish, noi încerc?m s? le oferim utilizatorilor control asupra timpului de via?? al datelor lor stocate în nori sau în web. Mai exact, Vanish se asigur? c? toate copiile unui mesaj criptat cu Vanish - chiar ?i copiile arhivate de c?tre servicii intermediare - nu vor mai fi disponibile dup? un anumit timp. Tot ceea ce trebuie s? fac? utilizatorul este s? cripteze datele - precum e-mailuri, documente în Google Docs, mesaje în Facebook etc. - folosind Vanish înainte s? le trimit? la site-ul web, specificând un timeout pentru aceste date.

Cât a durat munca la acest proiect?

Am început s? ne gândim la problema general? la începutul anului trecut. Implementarea ?i experimentarea le-am f?cut în mare parte începând din septembrie 2008, când m-am întors dintr-un internship peste var? la Google.

Crezi c? internau?ii pot s? î?i gestioneze mai bine în felul acesta urmele pe care le las? pe web?

Speran?a mea este ca Vanish s? u?ureze gestionarea urmelor l?sate pe web. Îns?, pentru c? modelul în Vanish e unul preventiv, nu este clar înc? dac? utilizatorii vor ?ti în toate cazurile dinainte ce date vor s? ?tearg? ?i în cât timp. Exist? momente în care utilizarea sistemului Vanish e absolut clar?. De exemplu, dac? vrei s? trimi?i o parol? sau alte date foarte, foarte confiden?iale (e.g. - date financiare), e destul de clar c? te vei gândi s? folose?ti Vanish. Îns?, când trimi?i un e-mail în care comentezi ac?iunile ?efului, nu e tot a?a de clar dac? o s?-?i dai seama de implica?iile pe care le are trimiterea acelui e-mail în viitor. Deci e posibil s? nici nu te gânde?ti s? folose?ti Vanish. Unul dintre obiectivele noastre în Vanish este îns? s? facem cunoscute mai mult implica?iile stoc?rii datelor în web.

Care sunt cele mai mari gafe pe care le-ai f?cut tu online ?i pe care acum le vei putea preveni cu ajutorul Vanish?

Lucrând în domeniu, eu sunt foarte atent? întotdeauna cu ceea ce trimit pe mail sau postez pe site-uri. Nu pot s? zic c? regret prea multe, îns? cunosc oameni care nu sunt la fel de aten?i ?i trimit parole, date financiare, conturi de banc? etc. prin web. De multe ori, eu folosesc telefonul ca s? comunic ceva foarte confiden?ial. În esen??, în Vanish am încercat s? emul?m în comunica?iile pe web proprietatea de efemeritate pe care o au convorbirile telefonice.

Primii pa?i în controlul asupra datelor

Roxana are 28 de ani. S-a înscris la doctorat la Universitatea din Washington în 2005, imediat dup? ce a terminat studiile la Politehnica din Bucure?ti, Facultatea de Automatic? ?i Calculatoare. A câ?tigat, de asemenea, o burs? de excelen?? Google pentru a-?i putea continua cercet?rile. “Acum vreo doi ani ?i jum?tate am început s? lucrez la probleme legate de migrarea c?tre norii informatici. Am început cu o alt? problem? - faptul c? managementul datelor personale este foarte dificil în era aceasta a webului. Totul se leag? ?i este parte din teza mea: oferirea de control asupra datelor utilizatorilor în norii informatici. Recunosc, mai avem mult pân? rezolv?m întreaga problem?, dar am început s? facem primii pa?i, cred eu”, poveste?te aceasta.

Sursa: O românc? revolu?ioneaz? Internetul cu Vanish, un sistem prin care datele online se autodistrug - Cotidianul

Link to comment
Share on other sites

Nemessis, tin sa te contrazic. Conceptual vorbind este ceva original. Nu am mai vazut functie de criptare care sa se foloseasca de DHT-uri care sa stocheze cheia pentru un anumit timp. Din punct de vedere practic, ca acest proiect sa fie folosit la scara larga trebuie implementat direct in serviciile de mail (spre exemplu) fiindca userul nu sta sa deschida un alt program ca sa isi securizeze mailul. Daca e implementat in serviciile de mail nu se mai vede rostul folosirii acelor DHTuri.

Culmea este ca acum un an si ceva o idee asemanatoare (cu un mai mare plus la capitolul user friendly) mi-a fost sugerata in cadrul Infomatrix 08 de catre Bogdan Hobeanu si Cristian Strat. Nici ei nu auzisera de un astfel de concept acum un an.

Totusi sunt de apreciat eforturile ei in cercetare, fiindca cercetarea e interesanta chiar daca cateodata produce solutii care pot fi folosite doar in foarte putine cazuri.

Cam asta e parerea mea. Poate, cine stie, companii mai mari s-ar putea folosi pe viitor de asa ceva pentru o dezvoltare ulterioara fiindca altfel nu imi pot explica de ce s-a produs asa mare valva.

Pe de alta parte, sunt bucuros ca astfel de persoane ne creaza (intr-un anume fel) o imagine mai buna despre Romania ca sunt destui care ne-o stirbesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Despre integrarea in sistemele de mail vorbeam cu kwe ieri. Da, aia e solutia perfecta. La asta ma asteptam cand am citit prima data articolul si am zis "omg that's cool". Dar cand am vazut cum functioneaza de fapt m-am cacat pe ei de ras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...