Jump to content
ZeroCold

Cisco

Recommended Posts

Ce parere aveti despre aceste cursuri?

Este bine sa urmez asa ceva?

A mai facut cineva aceste cursuri?

Cum este?

Sunt grele examenele?

Cam multe intrebari, dar vreau sa stiu cateva detalii mai amanuntite, sunt si pe siteul lor dar vreau cateva pareri din partea voastra..:D ( sa zicem ca am mai multa incredere in sfaturile voastre ;) )

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Au facut niste colegi ai mei, si acum nu stiu absolut nimic, de fapt niciodata nu au stiut, dar toti le-au luat pentru ca examenele se dau astfel: se da mai intai ce trebuie sa inveti, apoi examenul se da pe Internet, pe site-ul lor cred. Asta inseamna ca in afara cursurilor pe care le ai pe foi si foile le ai in fata, mai poti cauta si pe Google, sau intreba pe cineva pe messenger. Practic, nu e nevoie sa citesti niciodata cursurile, decat te uiti la titluri si sub-titluri ca sa sti unde sa cauti ulterior.

Link to comment
Share on other sites

SI eu am terminat IT Essentials: PC Hardware and Software Version 4.0.Acum astept sa primesc diploma.Nu e greu,oricum acum nu prea mai stiu nimic,intrebarile si raspunsurile le gasesti pe net. Daca vrei in 2 zile il termini,asta daca nu vrei sa inveti.E un curs destul de bun si explica bine. Eu zic sa il faci :D.

Link to comment
Share on other sites

Ce rau imi pare mie ca nu le-am terminat. In clasa a 10-a le-am luat in gluma, pe atunci cred ca erau gratis, ma inscris profu de la clasa am trecut vreo 11 examene cu note de pe la 7,5 la 9,5 ( din cate imi aduc aminte), unii mi-au zis ca nu prea sunt recunoscute si m-am lasat...Si sa vezi faza anul asta: trebuie sa dau proba de verificare a competen?elor digitale (TIC) la bac, iar daca aveam acel certificat de la Cisco precum ca am urmat studiile si am luat examele cu note mai mari de 7, nu mai era nevoie sa dau proba...e ca si la engleza, daca ai diploma Cambridge, nu mai dai bac la limba staina. Eu zic sa le faci, nu stii cum te pot ajuta vreodata, conteaza foarte mult la un interviu in vederea angajarii in domeniu...

Link to comment
Share on other sites

Cisco nu are treaba la bac doar ECDL sau cum ii zice.Oricum sunt destul de interesante cursurile,eu am dat 60 ron ,dar cica erau gratis si pana la urma s-au dus banii la fondul scolii.

Nu sunt gratuite, cursurile costa 450 ron ( pot fi platite si in rate...de ex eo prima rata am dat 200), ci ca acesti bani sunt trimisi la ei ( la cisco) pt a ne face conturi (am fost pus sa completez un tabel cu toate datele mele :( ) . Nu stiu unde ajung de fapt banii, si nici nu prea ma intereseaza important e sa fac cursurile, sa iau diplomele ( ci ca is 2 diplome internationale), si sa scap de competentele digitale :)).

Shinny, mie mi s-a spus ca daca am luate examenele (am auzit ca sunt 2 ex :) ) nu mai trebuie sa dau competentele digitale ( exact ce a spus si Liviu ;) ).

Link to comment
Share on other sites

In fine la mine la scoala aceste cursuri sunt gratis.Am citit si in ziar de ECDL..Cisco e mai mult ca sa devii tehnician..ECDL se axeaza mai mult pe pachetul Office, pe care in viziunea celor de la Minister,daca stii sa il folosesti inseamna ca stii sa folosesti computerul,si de aceea spuneam ca doar ECDl ar fi recunoscut.Oricum mi-e proful de info mi-a spus ca la nivel local oricum se ia in considerare deci la competente digitale voi fi avansat np :)).Deci Cisco e degeaba dupa cum spuneam :):

Art. 2. Se recunosc ?i se echivaleaz? cu proba de evaluare a competen?elor digitale - proba D) din cadrul examenului de bacalaureat, rezultatele ob?inute la examenele ECDL, finalizate cu certificatul ECDL Start sau cu certificatul ECDL Complet.

Cam atatea examene ai la asta care am dat eu http://www.postimage.org/image.php?v=gx18OWIr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...