Jump to content
neox

Backtarck customizing

Recommended Posts

neox ,daca ai timp zi-mi si mie cateva cuvinte despre cum sa instalez backtrack direct pe HD ,tinand cont ca am deja win7 si mac os x si bootarea se face acum cu chameleon bootloader .Fac partitie separata inainte din windows si o formatez pentru linux ,sau fac partitia din dvd-ul cu backtrack ? Cum e mai usor ? O sa fie vreo problema cu triplu boot ?Cum formatez ,cu linux ext2 ,linux ext3 sau linux swap2 ?

Link to comment
Share on other sites

Faci doua partitii una / (ext2 ext3 sau reiserfs) si una swap.

Nu stiu ce Backtrack e dar daca e ultima versiune in ultimul pas ai ceva suplimentar de ales,nu-mi amintesc exact sub ce nume e, de acolo alegi unde sa instalezi bootloaderul,default e pe mbr la hardul respectiv si asta o sa-ti rescrie chameleon cu grub.

Alegi sa-ti instaleze grub pe partitia pe care ai instalat Backtrack. hd0,X cat o fi X la tine.

Apoi probabil o sa-ti dea eroare cel putin eu asa am patit mereu pe orice am instalat cand puneam grub pe partitie.Mergi la /Boot/grub/ si editezi menu.lst pentru a il face cum trebuie (de aici era eroarea de care am spus) .

Posibil sa nu te lase sa salvezi modificarile daca e asa reboot de pe cd din nou faci modificarile necesare in menu.lst

Daca ai gresit ceva trebuie sa instalezi chameleon inapoi apoi boot de pe cd > terminal grub

root (hd0,X)

setup (hd0,X)

X e partitia pe care ai pus backtrack.

Ce tip ai partitiile? mbr sau guid? osx e pe journaled?

cel mai bine resize sau partitii noi faci din osx dar daca modifici partitia cu win7 probabil o sa fie nevoie sa faci repair la el.

Backtrack si swap pot fi si in logical drive in partitii extinse ca nu se supara.

Sper ca nu te-am incurcat mai tare.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat ,mc de ajutor gabi dar am facut altfel , am triplu boot dar nu am net pe backtrack .Am facut ca aici dar degeaba ,imi spune ca nu a primit niciun raspuns de la dhcpserver .Am router wireless trendnet.

mesajul este :

No DHCPOFFERS received.

No working leases in persistent database - sleeping.

Edit : am rezolvat :)) , am dat disable la "Wi-Fi Protected Setup" si a mers .

Acum am probleme cu grafica .Nu merge rezolutia mai mare de 1024x768 .Inainte de a da comanda "fixvesa" si "fix-slash" mergea .Am Intel® Graphics Media Accelerator X3100 .

Link to comment
Share on other sites

cu intel ii cam naspa totdeuna dar incerca asa (exact stiu numa daca as avea si eu intel grafic ca sa probesz si eu )

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

si daca nu mere da asa

--------

modifica xxx cu http

wget xxx://old-releases.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/8/855resolution/855resolution_0.4-1ubuntu1_i386.deb

sudo dpkg -i 855resolution_0.4-1ubuntu1_i386.deb

sudo 855resolution -l

sudo 855resolution 5c 1280 800

nano /etc/default/855resolution

MODE=3c

XRESO=1280

YRESO=800

normal cred ca o facut gresala cint ai facut kernupdate

Link to comment
Share on other sites

N-am avut decat ATI si Nvidia pe care le-am rezolvat cu jockey gtk pentru restricted drivers.

apt-get install jockey-gtk

jockey-gtk

Instalezi ce-ti recomanda (daca iti recomanda ceva)

edit

Primeam eroare 520 bad gateway am explicat mai pe scurt si acum vad ca a mers si primul mesaj.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...