Jump to content
begood

Windows XP LiveCD with Kaspersky

Recommended Posts

Am facut mai demult un Windows LiveCD cu BartPE. L-am potrivit frumos pe un CD mic (8cm, ~220mb). Lejer de purtat in buzunar, la un prieten.

Are si un file explorer, backup shit.

Evident si Kaspersky Antivirus 6.

Se incarca rapid in RAM (1-2min), iar kaspersky are o baza maricica de definitii pentru virusi/troieni/shit. Scanul merge repede.

Il folosesc pentru cazuri de urgenta, ex nu se deschide computerul, nu pot modifica anumite setari decat offline. O sa mai postez cateva LiveCD-uri pentru cazuri de urgenta, majoritatea compilate de mine, dupa ce fac si eu update la tot.

anyway here's the link : https://www.wuala.com/95a113c0/pub/windows_kaspersky.iso?key=vgtdbgSIykjs

vreti reup, pm me.

Poate ma apuc si va fac un Backtrack cu interfata Windows xD. Asta daca imi dati o lista cu programe indispensabile pentru un "hacker". Niste compilatoare de vreti. Voi face asa incat sa intre pe un CD mode 2/DVD5. Ideea e ca mi-e mai usor daca programele nu au nevoie de referinte "ruleaza de pe stick".

Link to comment
Share on other sites

Lasa un feedback te rog, dupa ce il testezi :)

LE: Fa si un printscreen, ca nu mai instalez vmware...

Feedback la cerere:

OK, am sa fiu sincer, nu am incercat cu VMWare, dar am 'ars' imaginea pe un CD si vreau sa zic ca ESTE MINUNAT, merge bine, incarca BartPE-ul, incarca totul OK, realizeaza conexiunea la internet (din cate am observat) dupa ce ruleaza niste cmd-uri sa faca chestia asta posibila dar la Kaspersky imi spune "Database obsolete" probabil ca avand conexiune la internet ma avertizeaza ca ar trebui sa fac un update bazei de date, dar nu sunt sigur, ce ziceti?

p.s.: pe scurt: e foarte buna imaginea, merge calumea, dar daca se poate sa mai adaugi programe, System Information etc. utilitare in mare parte

p.p.s: cine naiba ar vrea BackTrack cu interfata de WINDOWS?! yeaaaack!

Link to comment
Share on other sites

@Flubber msi de review, eu am pppoe de la RDS nu mi-am batut vreodata capul sa incerc sa fac conexiune, desi are optiunea, cred ca el cand zice "database obsolete" ..compara ultima data de la update cu clockul intern al biosului...

Heh, hirensboot cd e bunicel, dar sunt niste utilitare care nu ma intereseaza acolo...

ok daca nu va intereseaza un attack toolkit atunci ce ziceti de un LiveCD cu mingw developer studio, vreo versiune portabila de visual c#/c++, python, naiba mai stie ce, voi in ce lucrati ?

Link to comment
Share on other sites

[...]

ok daca nu va intereseaza un attack toolkit atunci ce ziceti de un LiveCD cu mingw developer studio, vreo versiune portabila de visual c#/c++, python, naiba mai stie ce, voi in ce lucrati ?

cred ca pentru a stabilii asta va trebui sa faci un poll :) (sugerez, depinde de tine daca initiezi sugestia, stii tu, in fine); conexiunea mi-a facut-o automat din cate am observat, mi s-au deschis unele cmd-uri probabil a setat MAC si toate cele (nu sunt sigur si nici nu stiu foarte bine)

soft-uri care ar fi folositoare pe live cd:

tune up utilities (pentru defragmentari, corectarea registriilor s.a.m.d.)

spybot s&d (dunno, la fel, registrii chestii, imunizare)

siw-ul acela postat de virusz

cam atat deocamdata... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...