Jump to content
Ne0h

Cea mai inalta cladire din lume.

Recommended Posts

Cea mai inalta cladire din lume va fi inaugurata azi

Cu un turn ce masoara peste 800 de metri, Burj Dubai depaseste cu mult turnul din Taipei (508 m). Burj Dubai este considerata o cladire ce stabileste noi standarde in constructii .

Noua cladire este realizata pe o structur? din otel si sticla, iar compania sa dezvoltatoare, Emaar, a refuzat sa precizeze inaltimea exacta. Cu toate acestea, Emaar a precizat ca turnul depaseste 800 de metri inaltime, surclasand astfel turnul Taipei 101 din Taiwan.

Turnul are 160 de etaje, au fost necesari 330.000 de metri cubi de beton si 31.400 tone de otel, fiind vizibil de la 95 de kilometri distanta.

Link to comment
Share on other sites

si ce faceau romanii?

Citez:

"Dragi concetateni, promit ca am sa va fac blocuri cu varf ca in America, strazi fara gropi si caini maidanezi, iar cetatenii romani vor avea locuri de munca mai multe si salarii mai mari. Cu multa sinceritate Presedintele Romaniei."

Decodific:

"Dragi fraieri, nu va promit ca degeaba va mai promit, dar va zic ca veti avea o soarta de cacat precum cainii maidanezi si o sa traiti in gropi ca in Afganistan, pecand eu am sa am salariul mai mare si un trai mai bun in Miami. Cu multi bani, Presedintele rRomaniei."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...