Jump to content
paxnWo

Proiecte web

Recommended Posts

De ceva vreme ma tot gandesc sa lansez orice fel de proiect web pe net, ceva original, ceva ce nu prea se gaseste. Ori ceva interesant sa aduca oameni.

Mi-au venit unele idei la un moment dat. Cei cu care ma cunosc ba mi-au spus ca nu se baga, altii au venit cu idei de-ale lor si nu mi-au placut mie, iar singur nu fac ca : " unde's doi puterea creste "; team work ftw !

Postati aici idei, facem apoi un poll, si lansam proiectul. Ma descurc eu cu domeniul si cu hostingul.

NOTA: fara forumuri !

Link to comment
Share on other sites

Asteptam sa vina caldura si facem un strand online.

Ca sa ai succes tre` sa vii cu o idee noua, ceva ce nu mai gasesti pe la noi (destul de greu). Scrie si tu ideile tale si poate e careva pe aici care sa vina cu vreo completare !

Link to comment
Share on other sites

Am eu ideea potrivita:

sa facem un serviciu de hacking platit, unde vine omu' frumos la noi, da banu' zice numele site-ului/persoanei/adresei de email etc. pe care o vrea hackuita si noi ne apucam de treaba. (Bine , banu' cred ca merge dat doar o parte inainte si una dupa.)

extraterestru.php?nume=Krisler12

Link to comment
Share on other sites

Orice site ai lansa pe net totul depinde de seo.Cat de bine l-ai optimizat.Singur e greu , vezi ca nu ai succes din prima te plictisesti.Daca ai norocul sa ajungi intr-o luna de zile pe prima pagina la google esti boss.

Un exemplu.Sute de site-uri cu muzica apar pe net si asa cum apar asa dispar, daca te tii mai serios fac pariu ca poti detrona mp3alese in mai putin de 2 luni.

Un site cu 2k vizitatori pe zi, redirect pe un site cu link-urile de download plus adsense si faci 15 $ pe zi pe putin.

Link to comment
Share on other sites

Ok luam adwords sa zicem.Investesti banii , vizitatorii vin dar totul e de scurta durata.Parerea mea personala conteaza mai mult backlink-urile , directoarele etc.Ai mai multe avantaje si dezavanje recunosc.

Avantajul principal e ca odata optimizat bine ramai in top deci ai trafic constant, dezavantajul dureaza.

La publicitate ai trafic atat cat ai bani.

Link to comment
Share on other sites

?i ni?te zone care au poten?ial uria? online:

*) educa?ia (profesorii care se cred singurii de?inatori ai informa?iei ?i care scriu chestii cu creta pe tabl? -> modelul perimat al celui de-al doilea val )

*) platformele mobile

*) agregatoare/servicii care ofer? interoperabilitate între situri mari - precum Facebook, Twitter, Myspace sau protocoale mari de IM (digsby, meebo sunt ni?te exemple bune)

*) eGovernment

Link to comment
Share on other sites

Strike .... pt proiectul tau fiistudent.ro iti pot face rost ce info vrei de la 50% din Universitatile din Cluj-Napoca ..... Am prieteni care predau la faculta.Dar nu te limita la faculta....daca bagi tot ce tine de scolarizare , clasele I-XII + faculta ar fi altfel .Dar nu cred caMinisterul Educatiei ar fi dispus sa iti acorde ajutor cand iti poate lua ideea.

Pax ... proiectul tau este interesant daca ar fi open-public live ( de asa ceva nu ai parte oricand )..... pe webcam......asa ca la scoala ,ca degeaba incearca sa stie lumea ce inseamna un string ca daca nu ii este explicat atunci nu are interes si mai bine merge la o bauta !!! Sau ai putea sa faci mici seminarii de programare. Spatiu didactic in Cluj-Napoca iti gasesc precum si cel putin un sponsor.

Edited by hozarares
Link to comment
Share on other sites

E buna ideea sa fie ceva legat de programare sau tot felul de trick-uri/tweaks atat client cat si server side. Sa nu fie ditamai documentatia ci chestii concrete si comprimate bine + tutoriale + o sectiune gen wiki/yahoo answers. Ideea e sa fie totul sau cat mai multe chestii facute in flash cu grafica si efecte cat mai atragatoare, orice user ajunge sa se plimbe pe site de placere mai mult, daca nu prea prezinta interes. Si prin swf-uri cred ca se reduce enorm treaba cu plagiatul.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o idee, pe care am vrut sa o pun in practica luna trecuta :) dar din lipsa de resurse, oameni, si cunostiinte am renuntat si am zis ca voi reveni mai tarziu.

Deci proiectul meu era in felul urmator:

- este legat de hacking.

- domeniu: hackacad ( Hacking Academy)

- faceam un site de competitii (multe competitii)

- la fiecare competitie sa fie un tutorial explicat pass cu pas, cum se rezolva.

- si pe masura ce evolueaza sa se puna o taxa prin sms ( prin sms e mai lejer ) sau prin paypal, pentru celelalte tutoriale.De exemplu sa zicem ca avem 500 de competitii, 200 sa fie moca, la 200 sa fie taxa sa zicem 1 euro/sms iar la celelalte 100 sa fie 2-3 euro.

- dupa nivelul fiecarui test sa se puna pretul.

--------------------------

Cam atat, ce ziceti de proiectul meu?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o idee, pe care am vrut sa o pun in practica luna trecuta :) dar din lipsa de resurse, oameni, si cunostiinte am renuntat si am zis ca voi reveni mai tarziu.

Deci proiectul meu era in felul urmator:

- este legat de hacking.

- domeniu: hackacad ( Hacking Academy)

- faceam un site de competitii (multe competitii)

- la fiecare competitie sa fie un tutorial explicat pass cu pas, cum se rezolva.

- si pe masura ce evolueaza sa se puna o taxa prin sms ( prin sms e mai lejer ) sau prin paypal, pentru celelalte tutoriale.De exemplu sa zicem ca avem 500 de competitii, 200 sa fie moca, la 200 sa fie taxa sa zicem 1 euro/sms iar la celelalte 100 sa fie 2-3 euro.

- dupa nivelul fiecarui test sa se puna pretul.

--------------------------

Cam atat, ce ziceti de proiectul meu?

sunt multe situri gen "crack-it",nimeni nu iti va da bani pentru un tutorial care il poti gasi gratis pe net,in rest nimic original

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate nu exista dar cn crezi ca o sa plateasca sa "invete" cand sunt tutoriale pe net pe gratis......

Pe net mai sunt si sute de lenesi care vor sa primeasca totul pe tava :)

Nu toate sa se plateasca ci doar cateva, sa fie jumatate moca si jumatate cu plata. Si plata sa fie foarte mica, ca sa isi permita toti.

Sau sa fie totul moca, si punem google ads.

in fine...:-j

Link to comment
Share on other sites

Da-mi un site "crack-it" in care la fiecare test sa fie atasat un tutorial care sa iti explice cum sa il treci .

te prinzi cam greu,eu nu am spus ca exista(habar nu am daca or exista)astfel de situri,insa eu unul nu as da in veci banii pe ceva ce gasesc free(poate sunt eu prea zgarcit),pe langa asta vorbim de internet(gasesti surse cu sacu`),te adresezi unei zone ce cunoaste cat de cat cum stau lucrurile,nu o inveti pe matamare sa schimbe programu` la tv si ea iti da 2 lei

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Nu inteleg ce anume e original la proiectul tau Pax. Deci intru pe un FORUM, unde CITESC lectii despre limbaje de programare pe care le pot citi pe 9999999 site-uri, rezolv SINGUR o tema si ar trebui sa fiu super incantat de asa ceva? De ce nu m-as duce pe hackpedia spre exemplu? E forum? Este. Are tutoriale? Are. Rezolv singur una, alta? Rezolv. E al dracului de plictisitor si comun.

Daca vrei sa transformi ideea ta in ceva cat de cat original pe nisa din Romania deschizi un site cu streaming video si audio de mare calitate, un profesor va explica lectia elevilor si va interactiona cu ei, iar elevii vor putea interactiona intre ei si cu profesorul atata timp cat vor avea audio/video. Asta inseamna investitie si proiect serios care capteaza atentia in opinia mea.

Un proiect bazat pe chestii comune e mort din start. Originalitatea inseamna sa vii cu ceva care le ia mintile oamenilor, nu sa te folosesti de metode deja invechite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...