Jump to content
dragosdydy

Cum sa integrezi dll-uri in exe

Recommended Posts

M-am lovit de o problema, incercand sa fac doar un .exe dintr-un program care depindea de doua dll-uri. Am cautat cateva chestii pe net si am rezolvat treaba. Acum vroiam sa va fac si voua munca mai usoara daca va loviti de aceasta problema :).

Pentru a integra dll-uri intr-un exe avem nevoie de urmatorul programel, pe nume ILMerge.

Download de aici: Download details: ILMerge

Acum, mergem unde am instalat ILMerge (default: C:\program files\microsoft\ILMerge) si copiem ILMerge.exe intr-un folder unde avem Original.exe, Unu.dll, Doi.dll (etc.)

Intram in command prompt si ne mutam in directorul unde avem fisierele ( cd D:\program)

Apoi scriem urmatoarea comanda: ilmerge /wildcards /t:winexe /out:rezultat.exe original.exe unu.dll doi.dll

Acum ar trebui sa avem un nou exe in acel folder pe nume rezultat.exe.

Job Done

Sper ca m-am facut inteles, este primul tutorial facut de mine! :D

Link to comment
Share on other sites

ms. nu vad linkul desi sunt inregistrat...nu ma lasa nici sa atasez un avatar, dar asta e alta poveste. L-am gasit de pe un link MS...si fiind fisier ".msi" l-am modificat cu programelul "Orca" in tabela "Property" astfel :

"FolderForm_AllUsers" din "ME" am modificat si am pus "ALL"

"EulaForm_Property" din "No" in "Yes"

ca sa zburde rapid la instalare fara sa necesite decat click succesiv pe "Next"...daca vrei sa-l extragi poti face admin install, si cea mai rapida metoda e sa ai instalat in prealabil "Universal extractor" sa folosesti click dreapta, context menu.

e f. util, uneori, sa integrezi dll-urile in fisierul mama executabil unic... cu utilitarul asta si cu programul "Install Watch" care captureaza modificarile din registry, pot sa fac softuletze portabile usor :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...