Jump to content
!_30

[Tutorial] Ce drq e ala port ???

Recommended Posts

Datorita faptului ca am obserrvat multe intrebari "stupide" , de genu , fratele meu daca are ala un port deschis , pot sa-i intru in calc , si eu mereu ii injuram si le ziceam ca sunt n00bi , m-am gandit in cele din urma sa fac un tutorial sa explic ce drq e ala port ca sa nu mai apaa aceste intrebari stupide si sa inteleaga drq tot poporu :@

Deci hai sa incepem , poate vom "dimnensiona" la 0 , intrebarile de copii , doamne ajuta , deci fara sa mai lungim vorba.

Ce drq e ala un port ??

-cred ca multi va intrebati , fiti pe faza , ca aici e asteptatul de mult rapuns.

-Un proces / program / daemon , sau cum vrei sa-i zic , ca sa comunice cu alt proces , etc.. de pe un alt pe sau de pe PC-ul local , are nevoie de un pot pentru a face asta.Ca eu sa comunic cu tine pe mess , sa-ti mai dau informatii suplimentare despre aceasta , messu tau si al meu vor deschide niste/un port pentru a face aceste procese si trasnmiterea de informatii , sper ca ati prins ideea.. :wink2:

Ce format are acest port

-un port este un numar in 16 biti , pentru a stii TCP/IP-ul protocol cui draq sa-i dea mesajele.

-hai sa va zic o explicatie , adica ce e ala port , dupa cum m-a invatat si pe mie n odata cienva.

-Deci fiti atenti : Cica hai sa luam in considerare un sevrer :acesta sustine pe el doua aplicatii , server de mail si server web , deci foarte bine ,Un pc se coencteaza la server si doreste sa-si acceseze mailu.Zis si facut se bazaaeraza pe IP ajunge sa zicem bine la destinatie , adica serveru , dar de unde va stii care dracu aplciatie sustine web serveru sau serveru de mail ? Dupa port , serverul de web e pe portul 80 , si de aceeea stie , dar cum tie serverul de mail , care draq aplcaitie client , e folsotia de client ? simplu clietnul are si el un port aleator deschis pentru a itnercepata aceasta comunicatie si pentur a folosi browserul.Clientul trimte prtul sursa si destinatie la server si de aici portul suresa , stie la ce port asteapta browserul matale raspusnul , easy no ?

Tipuri de porturi

-pai sunt de doua tipuri , in mar e, cele folosite de niste aplicatii "cu obraz", cum ar fi telnet , SMTP , SNMP , etc.. si cele uzualae folosite de clienti pentru a comuncai si a face schimb de informatii cum ziceam mai sus.

-acestea apartin serverlor , cumar fi Telnet pe 23.

-acest domeniu este intr 1-1023 , pentru porturile supra stiute .

-sa nu uitam ca aceste porturi sunt asignate de IAN , unor servere specifice , cum sunt asignate si IP-urile.

-restu de portuir sunt folosite ca si IP-urile private , cum vrea muschi clientului , pentu a face schimbul de iformatii.

Vor mai veni restul de intrebari stupide , acu ca stii ce-i ala port ? { e folosit de TCP si UDP la Layer 4 :P }

special de la !_30 , pentru totti incepatori si intrebarile lor stupide.

:rotfl:

Link to comment
Share on other sites

<div class='quotetop'>QUOTE("!_30")</div>

facusem mai de mult , nu mai stiu pe unde dracu e , hai ca fac unu pe loc , tu stii ? :@

Sa-l cauti...Da stiu da' nu le am cu explicatu' :)

PS: eu: da' e recomandat sa folosesti proxy

eu:

eddy: ce e ala?

eddy: kiar nu jtiu

eu: lol

eu:

eddy:

eddy: nu stiu

eu: ce nick ai ?

eddy: pe ce

eu: rst

eddy: edyshmen

eu: l-am rugat le leo sa-ti faca un tut

eu: ce e ala proxy

eddy: aha ms mult

eu: np

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...