Jump to content
firewind

"prostie etalon, porecla de prieten", sau ce face alcoolu din om

Recommended Posts

Acum vreo 4 ani, ca tot omu, pe la 11 seara, sau 23 sa fiu precis (precizie de juma de ora),merg in vizita la prietenul meu Titi.Nimic neobisnuit, sun la usa, vine, deschide, acasa el si nevasta, amandoi morcoviti, si discutau monosilabic.Atmosfera dubioasa, intrucat pana atunci era armonie in familie... eu nesimtit, intreb ce e suspect, el da ochii in pamant, nevasta ma intreaba? ce? nu stii? eu dau ochi peste cap, nu-s blond, da nici medium, pun intrebare de bun simt, ce sa stiu? ce-s mama omida? el da din colt in colt, ea se deslantuie. Nesimtituu!... divortez.... imi spune ca pleaca in delegatie de la munca.....isi face bagaj, valiza, pijamale etc, ca lipseste weekendu, trist omu! si vineri pleaca...in delegatie.Se intoarce acasa luni dimineata, pe la 04...in pijamale, cu o galeata de gunoi in mana(galeata de gunoi a amantei).Explicatia omului (la urechea mea stanga)....fusese la amanta, 2 blocuri departare, bausera, si a facut pe gentlemanu...lasa ca duc eu gunoiu...da alcoolu l-a dus de cap, si instinctu la dus acasa, la usa.Acolo surpriza, nu avea cheie,da instinctu il pune sa sune la usa, si insista si iese nevasta....omu nevinovat, cam beat, in pijama, cu galeata straina in mana.scandallllll cat casa. eu aud povestea,ma mir... iau o mutra de om lovit cu butelia si spun...asta e, da ce-i mai rau, vad ca nu a spus omu! de fata e, nevasta, fac amandoi ochii mari, eu continui nevinovat;am venit dupa bani! el care bani? ea ce bani? eu...titi a fost vineri la poker, a pierdut , tot, a pariat 500 euro ultima mana, daca pierde zice ca face ture in pijama dupa bani, si a ramas asa, a pierdut, mi-a ramas dator 100 euro, tre sa-i dau luni dimineata, asta este, si zicea ca are banu acasa, cred ca a venit dupa el, se gandea ca dormi... plm, omu zice ca da, ca sa ia cardu si vine sa-mi dea banu, plecam impreuna insotiti de blestemele nevastei.Trezesc toti prietenii, ca e eveniment, da Titi de baut...(sparfem 100 de euro), ocazie festiva.Ne adunam, ciocnim pahare, le povestesc...radem toti, Titi plateste consumatia, il poreclim "prostie etalon" da salvam casnicia omului.morala?Titi a jurat, pus de nevasta, ca nu va mai juca....poker, asta in biserica, prietenu nostru comun e popa. Morala? sa nu te increzi in prieteni,in popi si in nevasta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...