Jump to content
hozarares

SMS-uri criptate

Recommended Posts

CryptoSMS.org - provides encrypted short messaging services for mobile phones

De pe acest site se poate downloada gratuit un mic program scris in Java care se poate instala pe telefoanele mobile care au platforma Java. Rolul programului este sa cripteze mesajele text(SMS-urile) - ATENTIE: nu si MMS-urile - care sunt trimite de pe un telefon mobil folosind acest program. Bineinteles ca destinatarul mesajelor criptate trebuie sa aiba si el instalat acest program iar in prealabil trebuie sa se efectueze un schimb de chei de criptare - sub forma unui mesaj SMS - intre expeditor si destinatar pentru ca destinatarul mesajului criptat sa poata decripta si lectura mesajele criptate pe care le primeste. Personal am testat acest program folosind 2 telefoane conectate la retele diferite, si dupa 5 minute de butonari si teste am reusit sa trimit un mesaj criptat de pe un telefon si sa-l decriptez/citesc pe celalalt telefon. Trebuie sa mentionez ca la prima impresie + la ce am citit in mod fugitiv de pe site-ul producatorului, fara a studia in detaliu, am constatat ca metoda de criptate a acestui program se bazeaza pe un schimb de chei publice. Cheile de criptare folosite de program se protejeaza printr-o parola acces pe care utilizatorul programului o seteaza. Teoretic si de multe ori demonstrat practic, orice mesaj criptat se poate decripta daca se investesc suficiente resurse(tehnice/financiare/umane) si timp. Dar mergand pe ideea ca in lipsa de altceva mai bun e perfect ceea ce ai la indemana, pentru cei care doresc sa-si protejeze SMS-urile de priviri indiscrete, pot folosi acest program simplu de utilizat si in acelasi timp foarte util in ceea ce priveste securizarea comunicatiilor mobile la nivel de amatori.

Cei care le aveti cu programarea Java bine de tot ati putea sa aruncati o privire pe sursa si sa realizati un astfel de program ( free sau contra-cost ) marca RST !!!

Link to comment
Share on other sites

Tnx hozarares.Am reusit si eu sa il fac sa mearga dupa mai multe minute de butonari.Dar am observat ca merge si daca schimbi centrul de mesaje cu numarul partenerului care are crypto...Acum intrebarea este: De ce conexiune se foloseste atat timp cat centrul de mesaje nu mai reprezinta acel server prin care trimiti mesajele obisnuite?Adica un exemplu mai concret:Daca centrul meu de mesaje este +40722000000,iar numarul destinatarului care are cryptosms este +40722000001 si eu pun ca centru de mesaje nr destinatarului,merge sa trimit prin cryptosms ,dar nu mai pot trimite mesaje obisnuite...deci?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...