Jump to content
Nytro

Pidgin 2.7.3

Recommended Posts

Hmm, nu sunt expert in Linux, dar am compilat Pidgin 2.7.3 din sursa (fara avahi si video suport) si sunt curios daca va merge.

Aveti aici arhiva, as vrea sa imi spuneti daca merge, nu sunt sigur. Am pus doar --prefix la configure, si am instalat si librariile necesare inainte (nu pe toate). E posibil sa nu mearga pentru ca voi e posibil sa nu le aveti.

Download (.tar.gz):

http://www.speedyshare.com/files/24026311/Pidgin_2.7.3

Rulati "bin/pidgin" dupa dezarhivare. Ar trebui sa mearga... Nu trebuie sa fiti root.

Link to comment
Share on other sites

Super, daca mai gasesc programe utile in noi versiuni, care se gasesc doar ca surse o sa le compilez si o sa le postez aici. Nu fac RPM pentru ca nu stiu, si pentru ca eu mereu am avut probleme cu RPM-urile.

Daca vrea cineva sa instaleze, sa dea un "cd" sa intre in folderul rezultat dupa dezarhivare, apoi ca root sa dea "cp -R * /usr" si gata :)

qbert: Am uitat.

Link to comment
Share on other sites

Nu am reu?it s? îl compilez pt Ubuntu 8.10 deoarece îmi lipsesc multe librarii ,ruleaz? cineva ultima versiune ?

A reu?it careva s? configureze in asa fel încît sa-i mearg? Yahooo messenger?

Ma refer la Ubuntu 8.10 ca distro

Ciudat dar in repository PPA nu mai este pt versiunea 8.10 de ubuntu

Pt a compila din sursa are nevoie de o gr?mad? de pachete noi care nu am reu?it s? le am pt ca fiecare pachet depinde de un altul si tot asa

Ultima versiune e 2.52 care reu?esc s? o instalez iar Yahoo messenger nu func?ioneaz?

Nici m?car in Kopete

Link to comment
Share on other sites

Pentru Pidgin trebuiesc librariile libpurple. Pyth0n3- ai nevoie clara de un update la intreg sistemul. Cauta unealta de update sau daca nu, deschide Synaptic si fa un update la toate pachetele. Sau mai simplu ca sa nu dureze prea mult reinstaleaza ultima versiune de Ubuntu si lasa managerul de update activat, asa o sa ai tot timpul ultimele pachete. Problema cu Yahoo e veche si e de la ei de la servere si se poate rezolva prin modificari la librariile libpurple, dar in cazul tau reinstaleaza o versiune noua.

Pentru Nytro- cel mai simplu e sa aduci cateva extra repository in managerul tau de pachete. Uite Pidgin 2.7.3 RPM cu toate pluginurile:

Index of /linux/pclinuxos/pclinuxos/apt/pclinuxos/2010/SRPMS.updates

si extra depozite:

Index of /linux/pclinuxos/pclinuxos/apt/pclinuxos/2010

Computer Forum 'z - PCLinuxOS Repository List

si uite pentru tine - Mandriva- http://mib.pianetalinux.org/mib/

............ etc.

Ca sa faci un rpm intr-un mod mai simplu foloseste checkinstall sau CheckInstall | freshmeat.net

foloseste in loc de make install - "checkinstall -R" si va crea un pachet RPM poti face si deb si tgz etc.

Uite si un tutorial Create .deb or .rpm from .tar.gz with checkinstall - Linux * Screw

Dupa instalare da un "checkinstall man" si vezi ce poti face cu el.

Distributiile de linux sunt practic doar trei in functie de baza pachetelor .deb .rpm .tgz toate celelalte sunt arome (aceeasi Marie cu alta palarie) asa ca nu conteaza ce distro aveti.

Daca vreti un program si nu gasiti sursele in schimb gasit un pachet gata facut ,ex: aveti Fedora bazat pe rpm si gasit program.deb puteti converti pachetul deb in rpm cu o simpla comanda - sudo alien -r pachet.deb- si o sa genereze un pachet rpm sau cum doriti. Dupa instalare "alien man" sau "alien --help".

Utilitarul se numeste Alien si e foarte eficient. Mai sunt si multe altele dar depinde de fiecare ce foloseste.

Am testat de-a lungul anilor zeci de utilitare pentru generare, conversie, debug....etc pachete.

Tutorial Alien: How to convert deb package into rpm in Mandriva 2010 | Place to share anything

Edited by yo9gjx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu functioneaza , imi da o erroare

symbol lookup error: ./pidgin: undefined symbol: purple_theme_loader_get_type

@yo9gix pai ?tiu ca func?ioneaz? in alte distro , spre exemplu in 8.04 este un repository PPA care are compilata una din ultimele version , pana nu demult aveau si un PPA pt 8.10 ,dar nu mai e de ceva timp

Eu am o distro personalizata de ubuntu 8.10 , nu voi trece la una noua doar pt ca un program nu imi merge Am facut update de la Ubuntu iar ultma version pt 8.10 e 2.5.2

Oricum astea sunt repository pt pidgin https://launchpad.net/~pidgin-developers/+archive/ppa/ in ubuntu

Va trebui sa modific o gr?mada de librarii ca sa pot instala ultima version printre care libc6 si o gr?mada de alte dependente

Oricum nu g?sesc pe google tot ce îmi trebuie deoarece unele librarii au restric?ii

De exemplu cer alte pachete ca s? fie f?cut update si tot asa

Daca cineva il compileaz? s? îl posteze aici si s? explice pu?in cum a f?cut

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...