Jump to content
crs12decoder

Poker

Recommended Posts

Ok.. probabil sunt pe aici si fani ai poker-ului. Iar aici ne concentram asupra pokerului cu doua carti, Texas Hold-em. Asteptam pareri despre joc, tactici, metode de citire a adversarilor, maini iesite din comun, sume de bani castigate, pareri despre live poker sau pokerul pe net etc.

Eu joc poker de apoape 1 an. Tin minte ca prima oara am avut contact cu jocul prin intermediul unor prieteni care aveau jetoane de plastic(set din acela la 50 RON). Mi-a placut mult jocul, am inceput sa joc si pe full tilt poker, mi-am facut un grup de prieteni cu care joc, am comandat un set de jetoane Dice(cu insertie de metal), am invatat poker tricks(chip shuffle), am acumulat suficienta experienta cat sa incep sa joc pe sume mici de bani, urmaresc programe TV despre poker, am inceput sa joc si pe net (pe net insa doar am pierdut pana acum). Live joc doar cu prieteni si pe sume foarte mici (5 ron intrarea). Iar pe net de obicei joc doar cash game.

Din live game am castigat pana acum in jur de 350 RON dar am pierdut pe net vreo 25$.

Ca stil de joc, in cash game-uri sunt agresiv-loose iar in turnee joc destul de tight.

De obicei nu ma concentrez asupra expresiei fetei adversarilor, ca sa-i citesc mai mult ma folosesc de strategia lor de joc, incerc sa-i analizez, sa le observ stilul de joc, si sa incerc sa-i inteleg. Ca orice jucator de poker sunt constient ca sunt situatii in care trebuie sa te foldezi cu chinta sau sa dai call cu A high. E totusi destul de greu s-o faci in momentul in care esti pus in fata unei decizii grele.

Conteaza foarte mult numarul de jucatori de la masa, numarul de jucatori cu care te implici intr-o mana, pozitia pe care o ai in functie de ceilalti jucatori si numarul de jetoane.

Dupa parerea mea cel mai bun stil de joc este cel agresiv, asta datorita faptului ca poti fi citit mai greu, si ii poti face pe adversari de multe ori sa arunce maini mai bune ca ale tale. Insa ca jucator agresiv trebuie sa inveti sa citesti foarte bine, si sa iei mereu decizii corecte. Poti castiga foarte mult dar poti sa si pierzi pe masura in cazul in care tu ai luat o decizie incorecta. Asta spre deosebire de jucatorii tight.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel ai dreptate, e bine sa joci agresiv, dar de multe ori daca dai de unul cu experienta mai multisoara o sa te ocheasca la un moment dat, fiindca pentru a juca agresiv inseamna sa intrii si cu carti mici de obicei la risc. Eu de cele mai multe ori cand am jucat pe net pe banii mei, mi s-a intamplat sa pierd, dar cand am jucat pe banii altuia (si nu prea imi pasa daca pierdeam sau nu) de cele mai multe ori am triplat suma. De la 150, ajunsesem la 450, apoi pierdeam si iar castigam si asa mai departe. Din cate am observat a juca pe net sume mici nu se merita, cel mai bine strangi si bagi o suma cat de cat acceptabila, sa zicem macar 100$, macar, asa joci pe mize mai mari desi este riscul sa iesi ceva mai repede din joc fiindca nu tii atat de strans de ei ca si atunci cand joci cu 20$ asta fiind totul BR-ul tau. Cat despre live, doar pentru fun si de cele mai multe ori nu prea mi-a pasat daca o sa castig sau nu, ci doar pentru a face atmosfera.

Link to comment
Share on other sites

Daca joci si nu-ti pasa, singurul motiv pentru care castigi, e norocul. In timp se observa evolutia ta.. nu neaparat intr-o mana sau un turneu. Sunt multi care joaca fara sa le pese prea mult si poate castiga un turneu din 10.. dar.. doar atat. Ca sa poti sa faci profit in timp jucand la turnee trebuie sa joci bine, sa-ti pese. altfel pierzi.

Si suma conteaza... adevarat... dar cu cat suma e mai mare cu atat si adversarii tai vor juca mai bine. Deci e cu dus si intors. Eu cam la 8 din 10 turnee ajung in ultimii 3 din 9.

Hmm.. da e evident ca intri si cu carti mici, dar si ele ajuta, mai ales conectoarele sortate. Le joc chiar si cu call la raise-uri. Oricum nu intru niciodata cu carti gen 9,3 ; 7 2 ; K 5 ; Q 4 etc. tre sa fii pur si simplu retardat sa faci asta.

Jocul agresiv te ajuta cel mai mult in heads-up. Asta pentru ca de obicei cand sunt 2 persoane, sansele ca adversarul sa prinda maini foarte bune sunt mici. Si te poti folosi de chestia asta.. ii poti da o stare de nesiguranta permanenta, cu bet-uri continue. E evident ca exista situatii in care adversarul poate prinde o chinta, o culoare sau 2 perechi... dar sansele ca asta sa se intample in heads up sunt mici. Iar atunci cand ajungi intr-o situatie de genul asta, trebuie pur si simplu sa-ti dai seama. Observi o schimbare stil la adversar.

Si te corectez putin, a intra cu carti mici la risc(sau a intra in general cu majoritatea mainilor) se cheama loose play, nu agressive play. Dar ca si caracteristica a mea, da... eu sunt loose-agressive :D .. dar nu permanent... e normal ca trebuie sa-mi adaptez stilul de joc in functie de persoanele cu care joc si de numarul de jetoane si de pozitia pe care o am. Adica daca sunt ultimul care are o decizie de luat, am 7 si 9 sortate, si unul a dat raise, 2 persoane inaintea mea call, eu clar foldez... nu are rost sa te dai ghizdav... poate chiar si KJ as folda..

Nu trebuie sa-ti joci mana.. in principiu trebuie sa joci mana adversarului.

Link to comment
Share on other sites

Daca joci si nu-ti pasa, singurul motiv pentru care castigi, e norocul. In timp se observa evolutia ta.. nu neaparat intr-o mana sau un turneu. Sunt multi care joaca fara sa le pese prea mult si poate castiga un turneu din 10.. dar.. doar atat. Ca sa poti sa faci profit in timp jucand la turnee trebuie sa joci bine, sa-ti pese. altfel pierzi.

Si suma conteaza... adevarat... dar cu cat suma e mai mare cu atat si adversarii tai vor juca mai bine. Deci e cu dus si intors. Eu cam la 8 din 10 turnee ajung in ultimii 3 din 9.

Hmm.. da e evident ca intri si cu carti mici, dar si ele ajuta, mai ales conectoarele sortate. Le joc chiar si cu call la raise-uri. Oricum nu intru niciodata cu carti gen 9,3 ; 7 2 ; K 5 ; Q 4 etc. tre sa fii pur si simplu retardat sa faci asta.

Jocul agresiv te ajuta cel mai mult in heads-up. Asta pentru ca de obicei cand sunt 2 persoane, sansele ca adversarul sa prinda maini foarte bune sunt mici. Si te poti folosi de chestia asta.. ii poti da o stare de nesiguranta permanenta, cu bet-uri continue. E evident ca exista situatii in care adversarul poate prinde o chinta, o culoare sau 2 perechi... dar sansele ca asta sa se intample in heads up sunt mici. Iar atunci cand ajungi intr-o situatie de genul asta, trebuie pur si simplu sa-ti dai seama. Observi o schimbare stil la adversar.

Si te corectez putin, a intra cu carti mici la risc(sau a intra in general cu majoritatea mainilor) se cheama loose play, nu agressive play. Dar ca si caracteristica a mea, da... eu sunt loose-agressive :D .. dar nu permanent... e normal ca trebuie sa-mi adaptez stilul de joc in functie de persoanele cu care joc si de numarul de jetoane si de pozitia pe care o am. Adica daca sunt ultimul care are o decizie de luat, am 7 si 9 sortate, si unul a dat raise, 2 persoane inaintea mea call, eu clar foldez... nu are rost sa te dai ghizdav... poate chiar si KJ as folda..

Nu trebuie sa-ti joci mana.. in principiu trebuie sa joci mana adversarului.

Foarte bine spus, din ce ai postat, deduc ca tu esti foarte foarte precoce si nu te arunci foarte repede si prost, cat despre heads-up ai dreptate, rar se intampla sa cada o mana buna si poti juca agresiv, problema este sa iti cada si tie o mana buna altfel este mai dificil, in special pe internet fiindca nu poti vedea reactiile adversarilor, tu spunand ca nu prea te bazezi pe asta ci mai mult pe felul lor de a juca, de multe ori te poate induce in eroare un anumit fel de joc (o abordare, tehnica, tactica, strategie, agresivitate etc), ca si cum ar fi o masca a adevaratei tehnici/tactici. Iar atunci cand am specificat ca jucam fara sa-mi pese si castigam, nu jucam aiurea, in special, ceea ce vreau sa zic este ca nu ma aruncam cu carti mici, ci cu carti mari. Bineinteles, era si norocul (nu spun ca nu era deloc) sa imi vina carti bune (alea de pe masa, am avut norocul sa-mi pice si la river carte "decisiva" sa-mi iese mana calumea) si sa fac chinta, culoare si asa mai departe, dar mai rar in plus vazusem ca unii se aruncau (dadeau call si raise) pentru bluff in special, iar astia sunt cei mai novice pe care ii sperii imediat cu stilul agresiv dar si "loosey" cand ai strategie si carti bune. In mare parte cam asta mi-a placut si asta m-a atras la Texas Hold'em, foarte multe strategii si foarte multe inselatorii (ca sa le spun asa?), poti da de un adversar care sa iti schimbe total opinia despre joc, cand il subestimezi si incepe sa iti arate adevaratele tehnici ale lui si experienta in special, ajungi ca uneori sa te gandesti de 2 ori daca stilul tau e cel abordat corect potrivit situatiei, fiindca asa cum ai spus si tu, in jocul acesta trebuie sa fii maleabil, ca apa cum spunea Bruce Lee, sa te adaptezi situatiei, sa iei diferite forme.

Link to comment
Share on other sites

Si eu joc poker .. m-am bagatg pe poker stars sa invat.. nu am inceput inca sa joc pe bani dar joc pe puncte si castig aproape toate turneele in care ma insciru. am anumite reguli care momentan sunt ok.. si ma ajuta.ex

la inceputul jocului cand sunt multi jucatori si deschiderea e mica joc doar combinatiile mari

de la 10 in sus perechi si popa si as de aceeasi culoare in rest ii las pe ei sa se elimine...

este importanta si asezarea la masa cand te hotarasti sa joci o mana.. din buton se joaca cel mai bine si pozitiile din dreapta butonului.. trebuie mereu sa calculezi sansele,...

daca din flop ai 3 carti la culoare sau la chinta.. eu de obicei renunt... si nu gresesc in mare parte... spre final joc mai agresiv dar nu joc orice mana.. e mai usor sa pierzi decat deschiderea decat sa pierzi totul intr-o mana proasta...la hend's up joc in mare parte all in sau flod... rar fac rase sau check...

bafta

Link to comment
Share on other sites

Lasati fratilor play money , n-are nici o tangenta cu realitatea. Doar daca sa zicem ca ati juca in turnee cu mize foarte mari gen intrare 50 000 ar fi oarecum mai aproape.

Oricum, vreti sa invatati? Faceti-va cont pe pokerstrategy, treceti quiz-ul si va da 50$.

------------------

Am vazut si eu anul trecut pe un forum un thread gen "turn 10$ into 100$" la sectiunea poker si m-a facut interesat. Am inceput sa citesc din carti, thread-uri de pe 2+2 am bagat 10 dolari, i-am pierdut. Am mai bagat 20 dolari, i-am pierdut si pe aia si m-am lasat.

Prin mai am auzit de pokerstrategy si am decis ca n-am nimic de pierdut, am jucat pe banii aia cand m-a apucat, nu jucam foarte serios dar incercam sa ma concentrez cand jucam la 4 mese. I-am pierdut si pe aia pan la urma , m-am pus iar pe invatat strategii, odds etc. Am facut alt cont pe pokerstrategy si am jucat serios la 1c/2c . Am jucat vreo 5000 maini si aveam vreo 10 bb/100 deci era bine.. problema era de-acum ca ma plictiseam big time. Aveam planuri sa-mi construiesc cariera in poker si sa traiesc numai din el dar cand am vazut cat de plictisitor poate ajunge sa joci serios si sa scoti bani la poker... Mi-am bagat picioarele in el de bankroll management si m-am apucat sa joc 5c/10c ( aveam vreo 55$ la momentul ala ) si sa joc la o singura masa.

Aici am avut revelatia . In mai orice tutorial / articol despre strategia poker-ului zice ca jocu se rezuma la a cauta pesti ( prosti ) si sa le iei banii. N-am prea bagat in seama chestia asta, eu ma concentram numai pe ce range sa joc dintr-o anumita pozitie etc.

Eh cand am jucat la o singura masa cu holdem manager activ si eram chiar atent la ce se intampla vedeam prostii mult mai usor si-i puteam exploata si cu carti gen T9s pentru ca dupa o anumita vreme iti dai seama de tendintele jucatorilor , iti dezvolti reads si majoritatea timpului stii cand esti favorit. Pestii intra cu juma de stack si cand nu au nimic, cand au K high cand au 46o si e un 6 pe flop, doar pentru ca pot.

Asa ca sfaturile mele sunt :

1. Table selection, cauta pestii. Cel mai usor mi se pare sa incepi o masa noua , sa joci vreo 15-20 maini si sa vezi daca se baga unii ca retardatii, daca nu vezi sa pleci si sa cauti alta masa. E recomandat sa incepi o masa noua pentru ca pestii n-o sa stea in waiting queue la o masa cu Players per flop mare sau average pot mare, pe ei nu-i intereseaza si cel mai probabil nu stiu ce-i aia. Plus ca din stilu lor de joc se observa clar ca n-au nici un fel de rabdare. Daca pana acum asteptati sa intrati la mese "mari" tineti minte : mai sunt vreo 5-6 oameni in fata voastra care asteapta si pestii sunt primii care pleaca de la masa, decat daca au noroc. Dar oricum, in majoritatea cazurilor pana intrati voi la masa o sa plece pestii si ei sunt singurul motiv pentru care masa aia are stats atat de bune.

2. Psihologia poker-ului. Din orice mana care o vedeti ca ajunge la show-down bagati la cap ce s-a intamplat, uitati-va la last hand player , vedeti ce tendinte au avut jucatorii din acea mana. Pentru reads , sau pentru a va forma cat decat o idee asupra stilului jucatorilor de la masa e recomandat sa aveti un HUD ( heads-up display ) care inregistreaza statisticile jucatorilor si va pot oferi informatii gen cat la % din maini a vazut flop-ul, cat % din maini a facut raise pre-flop etc.

Abilitatea de a "citi" jucatorii se formeaza in timp si cel mai mult va ajuta sa va analizati mainile jucate, sa vedeti unde ati gresit, sa vedeti unde a gresit altu, daca aveti impresia ca ati avut ghinion intr-o mana bagati-o in pokerstove si cititi articole de pe forumuri de specialitate.

3. Matematica . Eu zic ca nu este extrem de importanta dar trebuie macar sa stiti ce odds aveti la draw-uri, ce-s alea implied odds, pot odds , outs etc.

4. Si nu in ultimul rand, disciplina care as putea zice ca este cea mai importanta si cea mai grea de dobandit(daca nu o aveti deja). Puteti voi sa stiti exact ce sanse aveti, puteti sa cititi adversarul dar e degeaba daca nu aveti disciplina necesara sa dati FOLD la KK cand un jucator super tight se baga all-in pe flop, sau cand vine un as pe flop , preflop ati dat amandoi raise-uri si totusi te mai bagi pe flop-ul ala cand stii aproape sigur ca n-ai nici o sansa. Eu asa am ajuns de la 70$ la 5$. Stiam exact ce carti are adversarul eu nu aveam nimic dar aveam gen 30% sansa sa vina ceva pe turn/river si ma simteam "norocos" sau vroiam eu sa cred ca o sa am bulan. Ei bine, ghici ce? N-a fost sa fie. Bun, nu-i nimic, am pierdut doar 100BB la masa dar o data ce ai calcat pe drumul asta e posibil sa gandesti la urmatoarele maini speculative in stilul " lasa, am avut ghinion data trecuta.. roata se intoarce, trebuie sa-mi iasa asta" .

Si uite asa iti poti pierde juma de bankroll.

Final notes : daca aveti rabdare si nu va enerveaza muncile plictisitoare, mecanice atunci puteti castiga bani frumosi din poker. Daca nu, nu va fortati pentru ca o sa va pierdeti timpul si banii. Pentru mine jocul a ajuns un hobby si nimic mai mult pentru ca nu suport muncile repetitive.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...