Jump to content

Recommended Posts

Salutare. Am un calculator, mi l-a adus cineva,nu e nou si are urmatoarea problema :

cand vreau sa intru in BIOS imi cere o parola, nu stiu parola dar daca tastez de 3 ori ceva intra in bios , chestia e ca nu pot salva nicio setare. Si nu e numai atat, am resetat biosul si parola tot exista, am impresia ca biosul e modificat sau ceva de genul, as vrea sa il schimb dar din ce am gasit pe net nu am inteles decat faptul ca se face cu ajutorul unei dischete.

Multumesc!

PS. am incercat cu un programel laut de la HP dupa site, k HP a facut asamblarea, si imi da urmatoarea eroare, mi se apre destul de suspect, mai are vreo sansa sa fie refacut biosul

error 0xF6(ERROR_LOCKING_MEMORY) flashing BIOS

Sper ca am postat bine.

Link to comment
Share on other sites

la hp la bios daca nu introduci parola de 3 ori iti intra in modul read only ca sa vezi setarile, dar pentru a le modifica trebuie sa introduci parola.

daca nu stii parola e mai complicat, trebuie scos din priza, scoasa bateria de bios, resetat din jumperi biosul apoi pusa bateria la loc si reconfigurat biosul (chestie pe care daca nu ai mai facut e de preferat sa nu te bagi altfel te trezesti ca nu mai merge pc-ul de loc)

in general la hp in bios nu prea ai ce modificari sa faci ca e totul pe auto...

Link to comment
Share on other sites

merci am rezolvat in acest fel

1. se scoate jumperul E49 (verde) de langa bateriuta

2.se deschide calculatorul si se intra in bios

3.se opreste calculatorul si se introduce la locul lui jumperul

motivul pentru care vreau sa intru in bios este alceala de a putea buta, vreau sa bag windows pe el, data trecuta cand am bagat os pe el am pus HDD pe alt PC, si calculatorul nu e al meu si posesorul nu are 2 :).

problema rezolvata multumesc mult de ajutor, am mai scris si pe alte forumuri si nu a raspuns nimeni. :D daca nu auduceai in discutie despre jumperi nu gaseam , merci inca o data

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...