Jump to content
florin1000

noua planeta Gliese 581 g

Recommended Posts

Gliese 581 g sau Gl 581 g, este o planet? extrasolar?. Orbiteaz? în jurul stelei Gliese 581, o stea pitic? ro?ie. Este la o distan?? de 20.5 ani-lumin? de Pamant în constela?ia Libra. Aceasta este a ?asea planet? descoperit? în Gliese 581 ?i al patrulea în ordinea cresc?toare ca distan?? de la stea. Planeta a fost descoperit? de c?tre Lick-Carnegie Exoplanet Survey, dup? un deceniu de observa?ie. Datorit? distan?ei optime fa?? de soarele ei, se presupune c? pe Gliese 581 g este via?? cât ?i ap?.

Descoperirea a fost f?cut? la sfâr?itul lui septembrie 2010 ?i este considerat? ca fiind planet? mam? a Terrei având ?anse reale ca aceasta s? ad?posteasc? via?a. Detectarea planetei într-un timp atât de scurt duce cercet?torii la concluzia c? mai exist? stele cu planete locuibile, iar procentajul acesta dep??e?te zece procente.

Gliese 581 g face parte din galaxia Calea Lactee din constela?ia Libra. Masa planetei este de 4 ori mai mare ca a p?mântului iar raza o depâ?e?te pe a Terrei de 1.5 ori. Gravita?ia pe planet? este asem?n?toare cu cea a p?mântului iar o rota?ie complet? în jurul “soarelui” ei se face în doar 36.6 de zile.

sursa Wiki

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa cumpar doar daca si trasportul este inclus, am cati va politicieni pe care as vrea sa-i trimit :)

PS: dupa ce am citit mesajul lui Flubber, cred ca ma razgandit ... Politicieni pe care vreau sa trimit acolo sar putea sa supravietuiasca, si nu e ceea ce imi doresc.

Deci nu ma mai intereseaza oferta lui daatdraqq, sorry for greerasu_tony dar multumesc pentru sprijin :)

Edited by linux_terminal
Link to comment
Share on other sites

Usor, usor, caramida peste caramida si asa se construieste zidul stiintei. Pe care nu mai poate sa-l sara din cand in cand religia (momentan fiind cat decat micut si neterminat) si sa atace cu argumente ca Pamant este singura planeta cu viata si alte cacaturi de genul asta.

Saru mana pentru informatie.

// Mai multe info: http://www.evz.ro/detalii/stiri/viata-pe-planeta-gliese-581g-aproape-sigura-907810.html

Detalii planeta:


[B]Planeta Gliese 581g[/B]

[B]Steaua-p?rinte[/B]: Gliese 581
[B]Galaxia[/B]: Calea Lactee
[B]Constela?ia[/B]: Libra
[B]Data descoperirii[/B]: 29 septembrie 2010
[B]Distan?a fa?? de P?mânt a stelei-p?rinte[/B]: 20,5 ani lumin? (un an-lumin? corespunde unei distan?e de 9.460 miliarde de kilometri)
[B]Masa[/B]: între 3,1 ?i 4,3 X Terra
[B]Raza[/B]: între 1,3 ?i 2 X Terra
[B]Temperatura medie[/B]: între -64 ?i -45 Celsius; cu un efect de ser? asem?n?tor celui de pe P?mânt: între -37 ?i -12 Celsius

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...