Jump to content
dark87

Realitatea.NET – tinta unui atac DDos

Recommended Posts

Daca tineti minte luna trecuta site-ul de la TVR a fost spart de hackeri mai mult de amuzament. Realitatea.NET a fost atacat duminica seara in jurul orei 19:30 pentru a opri traficul site-ului care oferea detalii cu privire la sondajele exit-poll.

“La 19.30 am avut parte de ceea ce se numeste distributed denial of service, un atac informatic pe care am reusit si-l limitam dupa aproximativ doua ore”, sintetizeaza Cristi Dorombach, project manager REALITATEA.NET. “Accesul la site a fost încetinit. Funizorii nostri de net nu au fost pregatiti sa faca fata unui asemenea atac, care a însemnat o încarcare mai greoaie a paginii portalului de stiri”, mai spune Dorombach. Traficul REALITATEA.NET a scazut la jumatate în aceste conditii, “de la 200.000, la 100.000?, potrivit lui Dorombach.

Richard Trufeanu, director IT Realitatea TV, spune ca este greu de depistat autorii atacului: “S-a facut de pe IP-uri false. Practic, adresele expeditoare ale acestor atacuri nu sunt reale si nu ai cum sa îi prinzi, cel putin nu cu tehnologia pe care o avem noi. Nu doar REALITATEA.NET a fost afectata, spune Tufeanu: “Au fost atacate doua adrese, catavencu.ro si REALITATEA.NET. Flood-ul a fost, totusi, subtirel, doar doua IP-uri au fost atacate. REALITATEA.NET s-a tinut mai bine pentru ca suntem gazduiti de mai multe servere, iar atacul nu a fost la fel de puternic“. Partea perversa a atacului informatic la care a fost supusa realitatea.net este, spune Tufeanu, faptul ca “în acest fel am generat trafic si flood pentru altii în momentul în care am raspuns”.

sursa: Realitatea.NET

Ce ziceti de protectia lor ?:)):))

Link to comment
Share on other sites

ce exit-poll? s-a votat ceva si nu stiu eu?

S-a facut de pe IP-uri false. Practic, adresele expeditoare ale acestor atacuri nu sunt reale si nu ai cum sa îi prinzi, cel putin nu cu tehnologia pe care o avem noi.

ip spoofing,nu-ti trebuie cine stie ce inteligenta sa modifici headerul ip

oricum ddos=arma prostului

Link to comment
Share on other sites

Stai tu linistit ca ala nu o dat cu ip-lui lui ori o folosit botnet deci botnet 100% o folosit si iti dreptate aici ddos-arma prostului in ziua de astazi totii is cu ddos mai ales copilasi astia da ddos in prostie si ei nu stiu ce inseamna cuvantul DDOS :-j

Link to comment
Share on other sites

Cosminel ratatii aia care zici tu ca ii lingeam in cur is mai desteptii decat tine ma zdreamtza de 10 ori mai mult si ciocu mai mic ca acuma numai dau nici un ddos am dat inainte si nu ma rugam de ei ca dadeam si eu in visualeyes forum si dupaia ai postat aici ca de la ce ii eroarea aia cu baza de date Te astept in Cluj sa ma pisi cum zici tu prietene spune-mi cand vi sa nu uiti ok ?:)) fmm de ambulant X-(

Link to comment
Share on other sites

Cosminel ratatii aia care zici tu ca ii lingeam in cur is mai desteptii decat tine ma zdreamtza de 10 ori mai mult si ciocu mai mic ca acuma numai dau nici un ddos am dat inainte si nu ma rugam de ei ca dadeam si eu in visualeyes forum si dupaia ai postat aici ca de la ce ii eroarea aia cu baza de date Te astept in Cluj sa ma pisi cum zici tu prietene spune-mi cand vi sa nu uiti ok ?:)) fmm de ambulant X-(

epic_fail.jpg

Link to comment
Share on other sites

“La 19.30 am avut parte de ceea ce se numeste distributed denial of service, un atac informatic pe care am reusit si-l limitam dupa aproximativ doua ore”, sintetizeaza Cristi Dorombach, project manager REALITATEA.NET. “

sa ne bagam pla in mama lu' Cristi Dorombach de idiot acu toti dobitocii sunt "project manager" da nu stiu sa instaleze bine nici macar un kkt de script ce sa mai vorbim de securizare

vBulletin Upgrade System - Realitatea .NET » FORUM

Log in - Realitatea .NET » FORUM - vBulletin Admin Control Panel

Edited by iulian_ionut88
Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian

Voi sunteti batuti in cap, sau va prefaceti? Ce tot postati stiri de acum 1 an de zile? Asta s-a intamplat la alegerile dintre Base cu celalalt la exit-poll-ul ala din 2009. Doh doamne. A cazut pula, iar ala care a zis de Cristi Dorombach ca e varza, mai bine ar sta de vb cu el, si apoi ar comenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...