Jump to content
djradu

Laser audio transmiter

Recommended Posts

laserele astea ce le poti cumpara la orice chiosc, nu au nici puterea nici precizia necesara sa duca la distante mai mari de 30 metrii.

daca cumperi un laser mai puternic, ai sanse, dar costa ceva banuti.

nu ma refeream la acele lasere din piata, am specificat tipul diodei laser in postul anterior.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad practicalitatea acestui proiect. In casa este aproape inutil....cablul e mai ieftin si mai bun(nu are nimic daca treci peste el) si pe distante mari e cat de cat costisitor si nu-i vad rostu, radio-ul e o alternativa mult mai buna.

e doar un hobby ca si hackingu ca si sala de forta sau steroizi ca vad ca esti amator :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ar fi super tare, o dioda de 200mw bate la o distanta SUFICIENT de mare, dar trebuie sa ai baterii multe,.. o sa ti iasa o duda cat o lanterna ... asta daca nu vrei sa faci de la tine de pe balcon/ce-o fi cu adaptoru in priza :) si aia automat nu mai e asa de practica, oricum distanta mi se pare obscen de mare, ai putea sa faci si cu ceva mai mic, o unealta care sa bata in 30metri cum zicea begood care o poti folosi in localuri sau in situatii similare. La distanta aia nici nu iti vezi tinta si ai nevoie si de un trepied ... ca miscarea maini tale la un kilometru se va transpune in ZECI de metri :) Acu l asculti pe ion, urmatoare secunda auzi o vrabiuta cum se caca .... no go. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...