Jump to content

Recommended Posts

Ast?zi am avut ocazia pt prima data s? particip la un event care vine f?cut o data pe an Linux Day (Linux Fest)

Este un fel de întrunire pt cei pasiona?i de linux ?i software opensource unde vin f?cute anumite prezent?ri in diverse domenii

Au partecipat multi programatori , Security Analysts , diverse companii IT care se ocupa de software open source

Vroiam s? descriu pu?in programul pe care l-au preg?tit pt aceasta întrunire , momentan înc? nu au f?cut upload la screencast

Talks:

HTML5 -> Wikipedia HTML5

HTML5 Mobile Apps

Asterix -> The Open Source Telephony Project

Vim -> Advanced text editor

Regular Expressions feat. grep (Line processor), sed (Stream editor) , awk (Fields processor) , find (locates files based on some user-specified criteria)

Apache Directory Server -> ApacheDS

Bacula -> The Open Source Network Backup Solution (Enterprise Backup)

Android -> Build an Android App Step By Step

Bash 4.1 -> referentele pt talk au fost extrase din Bash 4 - a rough overview

NoSQL Database -> Not Only SQL

Wireshark Revealed -> Wireshark ,Tshark , winpcap , libcap, Protocol Analysis ,Programming with pcap (Writing a basic sniffer)

Acest talk a fost prezentat de c?tre Dario dario-lombardo.jpgunul din ex colegii din grupul care au creat Winpcap (porting pt libcap library care permite ca wireshark s? func?ioneze in Windows ) ?i in acela?i timp a unui alt proiect creat de c?tre 2 hackeri ALoR si NaGA Ettercap , momentan lucreaz? ca Senior Security Engineer in Telecom pe care am avut ocazia s? îl cunosc personal ?i s? schimbam cîteva cuvinte despre The Hackers Underground Scene

Link to comment
Share on other sites

@Nytro Linux Day sa desf??urat in toat? lumea dac? nu ma în?el , bineîn?eles s-au f?cut meeting-uri in fiecare ora? din fiecare tara

Aici este o lista cu grupurile Linux din fiecare tara Linux User Groups && Linux Group Romania

Aceste grupuri împreuna cu cî?iva sponsori care folosesc software open source fac o data pe an Linux Day sau Linux Fest

Poate participa oricine , oricine vrea s? tina un discurs poate s? contacteze un gup linux prin mailinglist ?i s? î?i programeze spre exemplu o ora unde va face acel discurs

Totul vine filmat ,iar videourile vin înc?rcate online pe site-urile la aceste grupuri

Am aflat de meeting cu 3 zile înainte , ?i nu mai aveam loc pt un talk ,dar mia f?cut placere s? particip deoarece am cunoscut o gr?mad? de persoane cu o gr?mada de cuno?tin?e

La mine in ora? meeting-ul sa f?cut intrun edificiu imens , au preg?tit o sala cu personal unde oricine putea s? î?i instaleze Linux , Cd-urile erau gratuite iar operatorii au oferit asistenta gratuita

Fiecare operator f?cea parte dintr-o companie de IT ?i trebuie s? spun ca erau exper?i (printre ei erau diver?i programatori in ambient Linux ?i web based )

Spre exemplu au folosit un tool creat de ei pt a putea instala linux intrun netbook care nu are suport pt cd ,bineîn?eles fiecare distribu?ie cred ca are un tool asem?n?tor

In acela?i timp alte 6 camere au fost amenajate pt talk unde erau f?cute discursurile pe anumite teme (care am specificat mai sus)

Au participat foarte multi , meeting-ul a început diminea?a si s-a terminat seara unde a fost amenajat un local cu bar, muzica , ?i mîncare

A fost al 10-lea meeting de LinuxDay anul acesta

@adrianisv bineîn?eles ca avem LUG-uri dar nu ?tiam exact data ,iar anul trecut m-am trezit prea tîrziu

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Din pacate la noi in ro sunt prea putine persoane care sa-si dea interesu' cand vine vorba de facut ceva care nu e spre folosul personal si care nu aduce satisfactii financiare, suntem prea pasivi si comozi, spre exemplu aici in baia mare nu stiu de existenta unui grup activ de utilizatori linux, era candva un BMLUG dar a murit pana si site-ul :P.

Chiar mi-ar placea sa fie evenimente/intruniri/invitati si in orase mai mici, personal as fi dispus sa ma implic activ. Daca sunt linuxisti din zona pe aici pe forum ii rog sa se afirme, deocamdata sunt prea mic ca sa iau atiudine si initiativa.:-|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...