Jump to content
Thorth

Salutare

Recommended Posts

Salutare domnilor si numai bine.

Postez si eu pe aici poate poate primesc un raspuns multumitor.

Eu sunt dezvoltator web si ca orice persoana din acest domeniu, m-am lovit de probleme. Cea mai importanta problema, cea care ma facut sa postez ar fi cam urmatoarea:

~ Banarea unui utilizator ~

Ce vreau sa zic prin asta, nu ma refer la cea mai simpla banare ci pur si simplu m-am lovit de persoane cu ip dinamic + proxiuri. Cum sa pot sa banez aceste persoane absolut. Adica vreau sa bannez acel computer/ip cat mai exact, nu vreau clasa sa ip etc. Am incercat sa parsez un mac, dar nu este functional pe toate tipurile de browsere, etc etc. Am descarcat tot felul de free scripturi sa vad cum s-au gandit la aceasta problema si pur si simplu nu am gasit nimic multumitor.

Concluzie, caut o idee, sau un exemplu de astfel de banare complexa si exacta, poate sa fie chiar si OOP, si in orice limbaj de programare suportat de mediul online. De preferabil ar fi: php, javascript, python, pearl si de ce chiar action script+flash.

Sper ca cineva sa aiba o rezolvare sau o idee, multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Flash Cookies, oricat si-ar schimba ip-ul cookieurile flash raman si nu se streg foarte usor :)

de acord cu prima parte total deacord cu partea a doua, sunt mii de tutoriale pe internet cum se sterg aceste obiecte sharuite local (de... suntem patrioti :P), managerul de configuratie de la adobe flash, le sterge cu un singur click, ms frumos pentru idee :D

Link to comment
Share on other sites

Interesante, nu stiam de ele.

Totusi, tu vrei putin prea mult, practic sa banezi un utilizator dupa codul numeric personal :P

De exemplu, daca l-ai banat, poate intra cu o masina virtuala. Eventual cu una la care nu salveaza sesiunea niciodata. Deci toate cookiesurile mor cand apasa pe butonul de stingere.

Nu mi se pare o metoda complicata de a evita un ban, odata ce l-a primit. Oricum, mai simpla decat sa vaneze fursecuri.

Asa, doar de curiozitate, cam ce domeniu de activitate au aceste site-uri pentru care ai nevoie de asa inalta securitate ?

Edited by Starst
Link to comment
Share on other sites

multumes frumos, o idee frumoasa si geniala as putea adauga :D nu m-am gandit pana acuma sa trimit mai multe tipuri de cookies, doar cu un singurl tip lucram odata

Interesante, nu stiam de ele.

Totusi, tu vrei putin prea mult, practic sa banezi un utilizator dupa codul numeric personal

De exemplu, daca l-ai banat, poate intra cu o masina virtuala. Eventual cu una la care nu salveaza sesiunea niciodata. Deci toate cookiesurile mor cand apasa pe butonul de stingere.

Nu mi se pare o metoda complicata de a evita un ban, odata ce l-a primit. Oricum, mai simpla decat sa vaneze fursecuri.

Asa, doar de curiozitate, cam ce domeniu de activitate au aceste site-uri pentru care ai nevoie de asa inalta securitate ?

Hai sa zicem ca sunt mult prea exact si perfectionist de am atatea cerinte, si motivul este urmatorul. In acest caz am in administrare un site care se adrese persoanelor de toate varstele, un site de socializare sa zic asa cu o anumita tematica. Orice persoana se poate inregistra pe site si astfel sa posteze mesaje unul altuia etc. Si cum nu toti romanii au cei 7 ani de acasa cu ei la pachet, au iesit si conflicte verbale si nu numai. Iar uneltele mele ca administrator sunt inexistene as zice. Banez un user dupa nick, creaza altul, banez un ip, foloseste un proxi sau are ip dinamic, ma pun si blochez o clasa de ip mai banez inca pe langa el inca multi alti, nevinovati.

Si nu mor la stingerea unui computer, doar sa reinstaleze sistemul de operare, pe langa aceasta retinere de prajiturele, se adauga si o baza de date cu suficientr informatii sa faci o localizare :D

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta mor la stingere cu metoda care este si testata :)

O masina virtuala sau soft de curatare poate sterge ORICE modificari ale datelor din sistem. Utilizatorul poate opta sa nu se salveze nimic la reboot. Deci nici un cookie, poti sa pui 1000.

Si nu este foarte laborios, mai ales ca sunt folosite in mod uzual de multa lume, deci nu le va fi greu sa le gaseasca o noua utilitate.

Totusi, pentru un site de socializare, nu este cel mai bine sa usurezi utilizatorilor controlul in a aproba in prealabil/elimina un partener de discutie ?

Daca poate preveni/bloca cu un click orice contact nedorit, deja nu mai este o problema.

De fapt asta vroiam sa sugerez, sa colectezi niste date pe server.

Si proxy-urile se pot elimina in mare parte cu ajutorul listelor sau a unei scanari directe. Exista tot felul de liste de IP-uri, care pot ajuta la categorizarea utilizatorilor. Iar cei care satisfac anumite filtre pot fi considerati dubiosi si necesita o investigatie/monitorizare suplimentara.

Edited by Starst
Link to comment
Share on other sites

salut,

inteleg ce zici si care este ideea ta de baza, intr-o mare masura pot sa fiu de acord cu ea, de ce spun asta, fiindca deja este pusa in aplicare in ceea mai mare masura, dar este la fel de ineficienta, fiindca la un moment dat te saturi sa tot interzici contactul cu acel individ, fiindca si individul are posibilitate sa isi faca un alt users si sa o ia de la capat:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...