Jump to content
datdraq

Pentru ca traim in Romania......

Recommended Posts

Pentru ca traim in Romania orice pas inainte facut impotriva birocratiei ascunde o mare afacere .

Povestea incepe undeva la inceputul anului 2010 dupa Hristos ....

Pe toate televiziunile apar niste reclame agresive care ne ofereau certificate digitale . Spun agresive pentru ca de cate ori deschideam televizorul auzeam numai expresii care se terminau in "sign" . La vremea respectiva nu le-am dat prea multa importanta dar parca mi s-a parut ciudata insistenta cu care faceau reclama , mai ales stiind ca reclama costa bani ( multi) .

Trece vremea ... trece ..trece si ajungem la sfarsitul anului 2010 , tot dupa Hristos .

Cam pe 16-17 decembrie sunt placut surprins de o stire din care am aflat ca incepand cu anul 2011 / februarie , declaratiile contribuabililor care pana acum se depuneau in fiecare luna la finante , somaj , casa de pensii , casa de sanatate se vor depune intr-un singur loc , respectiv la finante si vor fi comasate intr-o singura declaratie .Mai mult ,aceasta declaratie se depune on-line .

Avand o societate comerciala de prin 1996 , pentru mine vestea asta a fost cel mai frumos cadou de craciun .Nu-mi vine sa cred , nu voi mai sta in fiecare luna la niste cozi interminabile , nu voi mai fi umilit de tot felul de babe intrate la menopauza prea devreme , nu o sa-mi mai spuna nimeni "e defecta discheta" pentru ca rasnitele lor de pc-uri nu au slot pentru stik ....etc .

Toate bune si frumoase , incep sa ma interesez ce si cum trebuie sa fac ca sa transmit on-line declaratia .

Aici incepe hotia :

Ca sa depuna declaratia asta , fiecare firma sau persoana fizica trebuie sa detina un certificat digital ( cel caruia i se facea reclama ) .

Certificatul asta digital costa 56 de euro fara TVA si e valabil un an . In fiecare an trebuie reinnoit cu 30 de euro fara TVA .

O firm? este nevoit? s? aib? cel pu?in 3 semn?turi pentru a nu-i fi blocat? activitatea .

Pe site-ul ANAF aflu ca doar trei societati comerciale sunt acreditate sa ofere astfel de certificate , respectiv : certsign , digisign ,transspeed . Parca imi suna conoscute numele astea .....aaa da , le-am auzit in reclame la inceputul anului .

Cautand pe google aflu ca in Romania sunt inregistrate cca 2 milioane de societati comerciale .

La o socoteala simpla imi dau seama ca asta este o afacere de 112 milioane de euro fara TVA + anual inca 60 milioane de euro fara TVA pe o perioada NEDETERMINATA . In aceasta socoteala nu am inclus persoanele fizice pentru ca nu le cunosc numarul .Am socotit un singur certificat de caciula , nu trei .

Intrebarea mea de final este : a cui credeti ca este aceasta afacere ?

Link to comment
Share on other sites

Avand o societate comerciala de prin 1996 , pentru mine vestea asta a fost cel mai frumos cadou de craciun .Nu-mi vine sa cred , nu voi mai sta in fiecare luna la niste cozi interminabile , nu voi mai fi umilit de tot felul de babe intrate la menopauza prea devreme , nu o sa-mi mai spuna nimeni "e defecta discheta" pentru ca rasnitele lor de pc-uri nu au slot pentru stik ....etc .

Tu ai firma sau parintii tai ? Posibil sa crezi ca mostenesti ceva inainte de termen. :D

Toate bune si frumoase , incep sa ma interesez ce si cum trebuie sa fac ca sa transmit on-line declaratia .

Aici incepe hotia :

Ca sa depuna declaratia asta , fiecare firma sau persoana fizica trebuie sa detina un certificat digital ( cel caruia i se facea reclama ) .

Certificatul asta digital costa 56 de euro fara TVA si e valabil un an . In fiecare an trebuie reinnoit cu 30 de euro fara TVA .

O firm? este nevoit? s? aib? cel pu?in 3 semn?turi pentru a nu-i fi blocat? activitatea .

rRomania este o tara de tot rahatu', pardon cacatu' ca rahat mai e si ala de care pui in cozonac si nu as vrea sa se faca vreo confuzie.

Pleaca toti din tara si nu mai au de la cine suge dragii nostri paralamentari.

Cred ca pana la urma o sa plecam cu totii din tara si rRomania se va inchide asa cum se inchide o banca in crah.

Pe site-ul ANAF aflu ca doar trei societati comerciale sunt acreditate sa ofere astfel de certificate , respectiv : certsign , digisign ,transspeed . Parca imi suna conoscute numele astea .....aaa da , le-am auzit in reclame la inceputul anului .

Cautand pe google aflu ca in Romania sunt inregistrate cca 2 milioane de societati comerciale .

La o socoteala simpla imi dau seama ca asta este o afacere de 112 milioane de euro fara TVA + anual inca 60 milioane de euro fara TVA pe o perioada NEDETERMINATA . In aceasta socoteala nu am inclus persoanele fizice pentru ca nu le cunosc numarul .Am socotit un singur certificat de caciula , nu trei .

Intrebarea mea de final este : a cui credeti ca este aceasta afacere ?

Stai bre linistit nu cumpara nimic ca o sa sparga Tinkode al nostru' situl ala si o sa ne dea la toti certificate. Cate vreti ? 5 de caciula e bine ? Mai bine 10 sa avem pe mai mult timp, nu ? Ba nu, fara numar ! :D

Oricum cred ca va pica aceasta afacere ptr. ca or sa dispara firmele pe capete, la un moment dat poate sa se ajunga de si firmele mari vor fi underground. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...