Jump to content
Guest Nemessis

[Poll] Despre credinta in d-zeu

Schimbari in credinta in ultimii 5 ani  

126 members have voted

  1. 1. Schimbari in credinta in ultimii 5 ani

    • Am devenit credincios (nu conteaza religia)
      17
    • Am devenit ateu (nu conteaza religia)
      22
    • Am ramas credincios
      67
    • Am ramas ateu
      25


Recommended Posts

Cheia e mostenirea si locul unde traiesti..daca traiesti intr-o comunitate plina de crestini/popii si tot ce tine de religiee..o sa devi la randul tau obsedat de ele..

Daca e sa ai parintii criminali sau hoti vei deveni exact ca ei...e o mostenire de familie m-ai exact..

Link to comment
Share on other sites

@Mr49r , eu am crescut in familie de oameni crestini . Ce-i drept nu erau parintii mei prea "obsedati" , nu se duceau in fiecare saptamana la biserica , la spovedanie etc. Maica-mea totusi crede dar nu e practicanta , taica-meu e crestin doar de ochii lumii .

Dar cand eram mic nu stateam prea mult pe acasa, stateam pe la vecina-mea unde chiar ca se practica religie si drept urmare am ajuns si eu religios. Ma duceam in fiecare saptamana de cel putin 3-4 ori la biserica, luam anafura ma spovedeam , faceam 3 cruci cand ma gandeam la cuvantul "dracu" si alte aberatii d-astea.

Ce m-a schimbat in ateu convins a fost propria experienta . S-a intamplat ceva si mi-am dat seama in momentul ala ca n-are nici un rost, ca totul este o aberatie.

Asa ca nu putem zice exact ce ne face crestini sau atei decat mediul inconjurator dar mediul inconjurator ne face tot ce suntem nu numai credintele pe care le avem.

@python : majoritatea crestinilor sunt crestini din cauza fricii nu dragostei fata de dumnezeu. Propozitii de genul "dar daca exista un dumnezeu si dupa moarte ajungi in iad? Nu mai bine esti credincios si nu ajungi acolo?" exprima exact motivul credintei lor si anume : frica.

E fix ca educatia aia proasta a parintilor care zic copiilor " nu baga mana in priza ca o sa iasa 20 de sobolani si te vor manca " sau "nu tipa tare in casa ca o sa-l trezesti pe bau bau si-o sa vina noaptea la tine" . Pe acelasi principiu s-a introdus si iadul , conditionare negativa pentru a-si stabili autoritatea , pentru a-i face pe copii sa faca ce zic parintii.

Link to comment
Share on other sites

@Mr49r , eu am crescut in familie de oameni crestini . Ce-i drept nu erau parintii mei prea "obsedati" , nu se duceau in fiecare saptamana la biserica , la spovedanie etc. Maica-mea totusi crede dar nu e practicanta , taica-meu e crestin doar de ochii lumii .

Dar cand eram mic nu stateam prea mult pe acasa, stateam pe la vecina-mea unde chiar ca se practica religie si drept urmare am ajuns si eu religios. Ma duceam in fiecare saptamana de cel putin 3-4 ori la biserica, luam anafura ma spovedeam , faceam 3 cruci cand ma gandeam la cuvantul "dracu" si alte aberatii d-astea.

Ce m-a schimbat in ateu convins a fost propria experienta . S-a intamplat ceva si mi-am dat seama in momentul ala ca n-are nici un rost, ca totul este o aberatie.

Asa ca nu putem zice exact ce ne face crestini sau atei decat mediul inconjurator dar mediul inconjurator ne face tot ce suntem nu numai credintele pe care le avem.

problema m-ai grava e cand mergi si iti ocupi majoritatea timpului pe la biserica..nu zice nimeni ca nu e bine sa crezi...dar cand mergi la biserica de 10 ori pe zi sa ii culegi pureci la popa din barba e problema mare..

M-ai este,ca generatiile anterioare nu au avut acces la informatie cum avem noi si in acest fel la ori ce cacat mai mare ce se intampla il puneau pe dumnezeu in fata ..azi daca mergi pe drum si vezi vreo chestie m-ai ciudata repede intri pe net si cauti ce si cum ..dar bunica daca merge pe drum si vede o ghinda/capsuna/copac mai altfel decat restul zice ca e creatia lui dumnezeu...sau daca vede un copil mai idiot care urla si face inghet ce zice ca asa a vrut dumnezeu.....

Link to comment
Share on other sites

in fiecare dimineata astept masina spre servici in fata bisericii si toti soferii care trec pe acolo imi dau impresia ca ma saluta pana imi pica fisa ca ridica mana sa-si faca cruce

si imi aduc aminte ca am avut multa vreme o problema cu lumea: inainte de revolutie eu ma duceam la biserica, catolic fiind, iar ortodocsii se temeau. Dupa revolutie toti isi faceau cruce la toate bisericile intalnite in cale de devenise parca o moda - de atunci mi s-a acrit, parca se afisau cu asta. Daca merg pe religie imi spun simplu un Tatal Nostru in gand si gata.

Concluzie: tine-ti religia pentru tine si baga-ti pula in ailalti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...