Jump to content
Sonny

Castiga bani online cu mturk.com si amazon.com

Recommended Posts

Nu stiu daca a mai fost postata chestia asta. Pe search-ul din forum nu am gasit nimic.

Mturk este o platforma dezvoltata de cei de la Amazon.com in scopul de a face un site prin care un dezvoltator sa isi gaseasca oameni care sa-i indeplineasca diverse cereri (task-uri). Iar utilizatorul obisnuit cauta Human Intelligence Tasks (HITs) pentru care este platit in functie de ce i se cere. Poti sa castigi sume frumusele prin a completa un survey(chestionar), sau sa scrii un articol pentru un blog, sa testezi un anumit software si apoi sa scrii un review si multe altele. Banii castigati nu se pot transfera pe paypal, dar poti sa-i muti in contul de pe amazon.com de unde iti poti cumpara aproape orice (inca nu stiu daca transportul acopera orice produs comandat). Majoritatea task-urilor sunt la indemana oricui, insa cele mai bine platite sunt cele pentru rezidentii din America. Aici va duce pe voi capul ce aveti de facut ca sa preluati si task-urile exclusive pentru americani. Eu inca nu am avut timp sa stau mult pe acolo, dar am completat in fuga un survey de 20 de secunde pentru care am luat 0,12 centi.

Link: https://www.mturk.com

Link to comment
Share on other sites

Cu mturk-ul am facut aproape 80 $ in aproximativ 1 luna , dar am lucrat 2 persoane . Cand nu aveam ce face si imi reaminteam de mturk mai faceam cateva mini-job-uri . Incearcati sa va luati toate calificarile posibile ca sa puteti avea acces la cat mai multe task-uri . Cum a spus si Sonny , banii ii puteti folosi sa va cumparati orice doriti de pe amazon.com , nu ii puteti transfera in contul de ppl / lr / mb . Majoritatea celor care posteaza task-urile sunt seriosi si de cuvant , in sensul ca va acorda si bonusurile promise si tot ce trebuie , dar am dat si de persoane neserioase carora , dupa ce le indeplineam task-urile asa cum trebuie si corect nu ne plateau dandu-ne un motiv pueril cum ca nu am respectat ceea ce au cerut ei .

Link to comment
Share on other sites

De fapt, ”lucreaza pentru produse online cu mturk”, caci pe bani nu poti pune mana :P

Am lucrat cu asa ceva, facusem cativa verzisori de mi-am luat niste casti si-un webcam, numai ca sa vad daca merge treaba.Ce-i drept, e cam migaleala, dar o migaleala rapida.

Pentru mine nu se prea merita fiindca platesc o gramada transportul, iar ceea ce comanzi vine la oficiul postal vamal, care e la vreo 40km departare.

Ajungeam sa platesc mai mult decat face in ro si n-aveam nici timp.

Btw, unele joburi nu merg in EU, iar cu proxy pierdeti contul relativ repede, din auzite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...