Jump to content
wildchild

Bozgori idioti

Recommended Posts

Nu trebuie sa fiti rasisti.

Din ce vad prin posturi sunt luate doar cazuri extreme, facute de extremisti. E clar ca ele trebuie condamnate, dar de la a condamna o actiune, pana la a condamna un popor e cale lunga, Nu puteti sa le cereti sa nu fim pusi in acelasi loc cu tiganii daca voi ii puneti pe rasistii unguri pe acelasi loc cu cetatenii normali.

Cum se poate sa fie predat in limba maghiara la scolile din Romania?

Sincer ii admir ca au reusit sa obtina asta. Imi doresc nespus sa fie predat in limba romana in nordul Bucovinei (Ucraina), in Transnistria (Basarabia) si in toate locatiile unde sunt comunitati mari de romani, fara ca sa le fie afectate scolile de pe plan local. La fel si-au dorit si ungurii. Pana la urma cine le-a permis? Ca nu si-au luat cu forta nimic. Noi le-am dat dreptul. A votat tot poporul la referendum (90% au spus da).

Acum nici nu vreau sa intelegeti ca actiunile rasiste ale strainilor nu trebuie pedepsite. Ba sa fie pedepsite si inca exemplar :D

Link to comment
Share on other sites

Salut?ri de la Abrud

zgarda-secuiasca.jpg

„- Draghe mama, se ?tii c? io estem bine, lucrez aicea la Abrud, la ?ara Mo?ilor, nu la ?ara Secuiasche. Sunt sanatos, numai un ochi vinet am la mine, albastru, che am chezut pe scara de la birou. Es am ?i ni?te dungi pe gât, m-a strâns de la cravata. ?i mai am o mina în gips, che mi-am prins-o la u?a de la casa unde stau, care nu are geamuri.

În rest e bine.

Motzii e buni cu mine, invatza la io romane?te. Am inva?at imnul la ei „Treiasche duhul lui Iancu”. L-am inva?at pe tot. Greu. Foarte greu. Mi-au spus colegii de birou s? ?tiu la imn pe de rost ?i noaptea ca pe Tat?l nostru. Nu ?tiu cine e tat?l la ei, dar am inve?at la imn tot. O se îl chint ?i la ?ie chind ajung acase la Harghita…Dache mai ajung…

Am inve?at ?i alt chintec, e obligatoriu diminea?a aicea la ei, „Iancule mare”. Plecut la mine se chintem cu to?ii la masa, chind bem palinka. Mult palinka bem noi. De prune. ?i io ?i ei. ?i chintem ?i inve?em romane?te. Ei pe mine, mai ales. Place la mine la Abrud.

Mai ales che de trei zile poci minca mai bine. Che nu mai am doi din?i. I-am pierdut undeva. Chind am chezut pe scaun de la birou. Birou mic. Am martori, che mai ierau acolo Nelu, Avram, Todor, Mihai, Radu ?i popa din Abrud. Care a citit din Biblia ?i avea ?i o luminare. Che era intuneric. Popa nu o dat. Nu, iel nu. Iel spunea la ei „nu la fatza che se vede, la oase”. Es am luat apoi scaunul in dintzi. ?i Toma era la birou ?i avea un furciu la iel. Simpaticus ember. Ascu?it furciu. Il plimba pe la ochii la mine.

Bun popa asta cu io. Citit Biblia pentru mine. Chind am deschis ochii o zis che nu mai trebe la luminare. Dar nu o arunche, che cine ?tie. Draghe mama, in rest e bine. M-am obi?nuit aicea, cum zicea vecinul Onofrei, ca magarul. Nu ?tiu al cui e magarul. „Apa, paie ?i bataie”. Mai am cinci luni ?i jumetate ?i vin acase, mama.

Repede trece. Dupe ce am ie?it de la urgen?e a fost mai bine la mine. Nu dureau toate oasele. De la reumatism, zicea medicu. La munte e mai frig. Treiasche Avram Iancu! (A?e tre se strig de trei ori pe zi) Avram Iancu prieten la mine e. Pusilok, Csibi Barna”.

Sursa: Magradean’s Blog

PS: din informatiile care le am, daca isi face curaj sa treaca p'akolo, o sa il astepte mo?ii in gara cu...pâine ?i coas? iar sare numai pentru r?ni...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...