Jump to content
DarkIceee

Vama pentru pachete din SUA ??

Recommended Posts

Platesti sigur vama, indiferent ce primesti si de ce valoare. Daca erau obiecte aduse de catre o persoana si intr-o limita de valoare erau scutite. SE PLATESTE VAMA LA ORICE OBIECT CE PROVINE DIN AFARA CONTINENTULUI indiferent ca e cadou sau ceva cumparat de tine. Eu am platit vama pentru un aparat primit de la universitatea Stanford desi echipamentul facea parte dintr-un proiect comun.

Ideea e sa ai bani pregatiti.

Edited by yo9gjx
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu au catalog cu preturi de referinta . Daca tu il cumperi cu 50 dolari de la un prieten si in catalog figureaza la 1000 dolari , te taxeaza la 1000 . Poti sa-l iei si gratis (cadou) , tot la 1000 te taxeaza .

E posibil sa gresesc , n-am primit niciodata din US , dar ceva de genul asta e .

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vb eu cu cel care se ocupa cu adusu de la vama la posta respectiva pentru predare , catalogu se foloseste pentru produsele noi in cutie sau ambalaj original . Eu am primit ceva nou dar scoase din ambalaj original fara nici un cleber sau nimic si am putut sa spun ca nu sunt noi , sunt folosite si cadou si nu depasesc 50$ insa valoarea reala era pe la 500$ . Am scapat fara sa platesc nimic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...