Jump to content
!_30

Scoala din Romania

Recommended Posts

Salut !

Incerc sa prezint mai jos un paradox , pe care nu ar trebui sa-l treceti cu vederea.

Scoala din Romania , dupa parerea mea , din multe puncte de vedere "scartaie" intr-un mod apasator.

In primul si in primul rand : "elevi cat si profesori , nu isi mai duc la bun sfarsit functia pe care ar fi trebuit sa o aiba.".Profesori , pe deoparte , nu se mai preocupa asa de mult de ora , de ce nu ar face-o pe bani la pregatire ? .Elevi de pe alta parte , nu mai sunt nici macar atenti la ora , dormind in banca din spate , de prea mult stat pe net ..( pana noaptea tarziu , sau stiu eu ce bairam mare ..).

Inainte nu era asa ( intrebati si voi parinti ) , lumea chiar isi facea treaba , elevi chiar invatau , profesori puneau suflet , in cladirea unor "vieti".Scoala era un mod sigur de "trai".Acum ? Din ce in ce mai multi corigenti , repetenti , chiulangi .. ( doar e in pas cu moda , nu ? ).

Daca cei cu 10 ani mai mari , au o cultura ( minimala , dar o au ) , mai au auzit de o carte , si pot purta o discutie inteligenta , au un job bun si sunt platiti calumea , acelasi lucru nu se va intampla , cu generatia de azi "conectata la Internet".

Cati dintre voi , chiar isi mai fac "temele" . Deja pe multi i-am injurat , si metaforic : "Ce's alea".Cati dintre voi , cand vin acasa , nu incep a butona la PC , online cu ceilalti priteni ?..

Cati chiar se mai gandesc , la un viitor , la ce facultate sa urmeze , ce ar putea face in viata si unde sa se angajaeze.

Sistemul e prost , ore multe sunt , profesori "predau" elevilor , niste chestii "invechite" , doar ca asa e programa .. nu mai e placerea de a invata , scoala nu mai inseamna pentru multi "chiar viitorul" , e ceva care trebuie facut .. "si de aceea multi se lasa , inca din liceu..".

Profesori nu'si mai dau silinta , informatica de exemplu ,e invatata la gramada , dupa programa , cu pixul si foaia in mana.. Nu e bine chiar asa.I se baga pe gat elevului 10 ani de Pascal si nitel Word , apoi daca merge la o facutlate de informatica e exasperarat cu o gramada de limbaje de progamare fumate , doar ca asa e programa.Mai bine stii unul si bun , nu 100 la nivel minima..

Nu mai continui , voi ce aveti de spus ? :?

Link to comment
Share on other sites

scoala........scoala e de kkt in zilele noastre....pai ce...profesorii acum au elevi favoriti...nu invata o data nu le pune nota...asculta data viitoare.....diferenta asta dintre elevi e de tot kktul.......m-am tot saturat de scoala..din ce in ce mai multi profesori imbecili...profa de informatik..cik nu vrem deloc sa invatam c++.....dar ea nici nu se preocupa sa ne invete asa ceva...face o problema la tabla de una singura...si gata tre sa o stim..ce face aia..ce face cealalta.....deasta isi pierde lumea cheful de scoala..din cauza profesorilor nasparlii...eu ma tin de scoaala cum pot eu mai bine...dar e foarte greu sa te descurci...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...