Jump to content
phantomas90

Schema RAA(reglarea automata a amplificarii)

Recommended Posts

Din titlu va dati seama la ce ajuta. Avantajul este ca poate tine aproximativ constanta tensiunea de iesire chiar daca are variatii mari la intrare.

Schema circuitului este urmatoarea:

schemacircuit.png

Amplificarea se face in 2 etaje. Reglarea se face prin acel circuit. Tensiunea se "culege" din iesirea celui de-al doilea etaj.

La o tensiune de intrare de 1miliVolt vom avea la iesire:

iesirela1intrare.png

Iar daca avem la intrare 0.001 miliVolti la iesire avem:

iesirela0001in.png

Simularile sunt facute in OrCad.

Intrebarea probabila:" La ce ajuta?"

-Daca vreti sa va faceti microfoane directionale, protejaza impotriva zgomotelor puternice(care pot "arde" difuzorul); poate fi aplicata si la "iesirea" unui anumit canal audio: astfel se pot lega boxe mai mici la statii de putere mare.

- La anumiti senzori(de ex celule fotoelectrice)

- Cel mai frecvent utilizate este la radare.

Trecand la partea tehnica:

Circuitul este dimensionat pentru lucru in domeniul 0.001mV--> 30mV, cu iesire in domeniul 1,05V--> 1,5V dar nu conteaza asta, conteaza principiul. Cine doreste sa-l modifice pt uzul propriu PM si va trimit proiectul orcad de unde puteti redimensiona dupa nevoie.

Ideea mea este sa-l modific si pt semnale Dirac(dreptunghiulare) cu iesire in 4,5V-->5V pentru a putea fi legat pe portul USB. Astfel, cu ajutorul unor "mesteri" in ASM se pot aduce informatii in PC de la orice senzor exterior(optici, de miscare, etc).

Link to comment
Share on other sites

Schema e rudimentara Exita microcontrolere specializate care pot face multe in audio

(filtrare,compresie,compensare in frecventa etc)

Cat despre 'microfoanele directionale' :) sunt microfone specializate si nu au nimic comun cu etajul asta de amplificare

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

@cco poate ai dreptate. Nu zic ca nu exista microcontrolere specializate pe asa ceva. Dar asta am facut pastrand doar principiul de polarizare al tranzistoarelor, restul fiind calculate si simulate pana a iesit. Cat despre compresia audio: da, am schema dar inca nu m-am apucat de ea, inca ma depaseste. In primul rand eu am postat pt incepatori, in al doilea rand daca folosesc scheme home made poate le voi repara mai usor cand crapa iar in al treilea rand microcontrolerele au la baza tot tranzistoare:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...