Jump to content
flushy

Bună ziua

Recommended Posts

Salutare, citesc forumurile RST de ceva vreme ?i am decis s?-mi fac cont. V?d c? e la moda s? te lauzi prima oara cu ce cacaturi ?tii la programare, eu ?tiu doar C++ ?i pu?in php/html ?i vreau s? înv?? mai multe despre hacking.

Nu am ?â?e, sau daca am sunt d'?lea masculine.

Link to comment
Share on other sites

Da, as avea o serie de întreb?ri ?i nu ?tiam unde s? le postez, deci le scriu acilea.

(?tiu c? o s?-mi iau probabil flame pentru asta, da m? rog)

Ca limbaj de programare tot ce ?tiu e C++, dar mai mult algoritmic? adic? câteva metode de rezolvare gen backtracking, Lee , sau altele, OOP nu ?tiu aproape de loc.

Am f?cut programare cam prin clasa a 3-a 4-a, Pascal ?i numai recent(acum ca?iva ani) am început C++.

De unde ar trebuii s? încep? HTML ?tiu cât de cât, la fel ?i php. S? încep cu acestea?

Apoi? Am în?eles ca python ar fii un limbaj relativ u?or de în?eles ?i de înv??at.

Altceva. Am v?zut ca pe linux timul de compilare este mult mai mic comparativ cu windows, adic? din ce am vazut in C++ era cam de 10 ori mai mic. Ar merita s?-mi pun ubuntu? Ce avantaje a? avea ?i cum a? putea s? profit de faptul ca e open source(asta e principalul avantaj, din ce am mai citit ?i eu).

Orice ajutor, injur?tur?(mai pu?in, da totu?i) sunt bine venite, mul?am.

Link to comment
Share on other sites

1) de ce orice injuratura e bine venita? Esti vreun sado-maso de-ala cu pierce in sfarc?

2) Daca stii cat zici ca stii esti peste jumate de rst, felicitari.

3) Nu te imparti in 100 de directii, ajungi complet debusolat si peste 3 luni iti dai seama ca n-ai invatat niciun cacat (defapt, foarte putin din fiecare).

4) Parerea mea personala : Invata python si php, faci o gramada de cacaturi misto cu ele. Pe de alta parte, C++ e mai misto fiindca e mai detaliat, mai altfel, da' iti trebuie timp mult sa te descurci cu el, ce faci cu C intr-o ora faci in python in 10 minute.

5) In conceptia mea, orice calculatorist care se respecta (nu neaparat hacker) a avut cel putin odata instalata o distributie Linux in PC. Doar cu sistemul de operare in calculator (si man-urile) ai de invatat cateva saptamani.

Deci eu zic ca Uuntu merita toti nervii pe care ti-i faci la inceput.

6) Ce pula mea ai nevoie de timpi de compilare de 10 ori mai buni? Vazusem odata ca o portare a nustiu carui joc (Age Of Empires 2, daca nu ma insel), care avea un cacau de linii de cod (~800.000, ceva de genu) lua juma' de ora. Scrii tu aproape un milion de linii de cod? Astea is briz-brizuri

7) Salut. Bine ai venit pe RST :D

Irelevant : De ce pula mea ai zis ca ai tate? Crezi ca de-acuma inainte membrii rst o sa stea la coada sa aiba ocazia sa-si incolaceasca pe degete flocusorii dintre sferele de grasime pe care le numesti tate?

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Interesant..ai zis ca sti c++, apoi mai jos ai spus ca stii doar asa la nivel low..

Anyway , sa nu te mai stresez..degeaba inveti c++ daca nu ai baza..cel mai ok e sa incepi cu o distributie de linux..unde o sa inveti cu adevarat ce e un PC..apoi incetul cu incetul inveti unele chesti cu care cladesti baza..si poti incepe cu C ->> c++ ->> orice altceva..

LE: Python + php? :)) wtf de unde e g(l)uma asta?

Multi zic ca python e un limbaj usor de invatat..pentru ca majoritatea care l-au invatat stiau deja c/c++ ...practic s-au uitat peste documentatie si au experimentat cu codul..nu au invatat

Edited by beaubere
Link to comment
Share on other sites

De obicei stau ceva înainte sa postez pe forumuri, ?i am v?zut reac?iile altora cand v?d femei pe forumuri(de unde faza cu ?â?ele). De altfel v?d ca e trendy pe forumu asta s? se înjure la greu, nu ca m-ar deranja.

Dac? prin cat zic c? ?tiu te referi la algoritmi de rezolvare da, am frecventat olimpiade la informatic?. Oricum, ce nu în?eleg eu e cum po?i aplica ce faci în c++, pentru c? din bibliotecile cstdio, math,...altceva în afar? de ni?te fi?iere text input ?i output nu fac nimic.

Mul?umesc pentru sfaturi, voi începe s? caut c?r?i despre python ?i php, probabil c? sunt multe recomandate ?i pe forumu asta.

Faza cu timpii de compilare, ?sta e un aspect important în algoritmic?, trebuie s? înv???m s? avem timpi mici de execu?ie altfel problema nu e validat?, dar în?eleg c? doar acolo sunt importan?i.

Interesant..ai zis ca sti c++, apoi mai jos ai spus ca stii doar asa la nivel low..

Depinde ce în?elegi prin nivel low, înv?? doar ce trebuie pentru ?coal?/concursuri ?i altele, în rest nu m-a interesat pân? de curând.

Edited by flushy
Link to comment
Share on other sites

timp de compilare != timp de executie

Olimpici de gura parintilor, si uite ce iese.

Nu a? zice p?rin?i, a? zice profesori. P?rin?ii au fost mereu 'meh, ok'. ?i nu ?tiam c? sunt diferite, din ce în?elesesem eu sunt cam acela?i lucru.

În afar? de predarea algoritmilor ?i de explicarea lor altceva nu prea facem, de aia nu prea ?tiu mare lucru în rest.

Link to comment
Share on other sites

timp de compilare(cod->program) != timp de computare (cred ca de asta zici tu) != timp de executie(asta se masoara la olimpiade defapt)

cat despre invatat... daca inveti de dragul de a invata mai bine te apuci de altceva

Learning should be a means to an end not an end in itself.

in traducere gaseste ceva de facut si apoi inveti ce iti trebuie ca sa il faci pas cu pas...

Link to comment
Share on other sites

dac? a? înv??a a?a degeaba, de ce m-ar freca grija s? înv?? pe cont propriu? Eu n-am spus c? nu îmi place ba din contra, am spus c? nu cred c? am avut cei mai buni profi care a? fii vrut eu. Eu sunt atras de informatica în general ?i dac? am facut impresie c? sunt îndopat ?i c? nu îmi place ce fac, e chiar invers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...