Jump to content
demon_zone

Simple question.

Recommended Posts

It's so annoying when u'r searching high and low for a thing which is obviously in front of you.

It happens to all of us. But i wonder why.

What causes my brain to ignore the thing which I'm looking for, when it is literally right in front of me?

What makes me deny the idea of looking in the obvious place where that thing would be?

It is so stupid and embarrassing.

briefly..

Am o scrumiera in care imi tin maruntisul (fisele alea de ti le da rest la supermarket doar ca sa te nerveze) si aveam nevoie de cateva monezi.

Incep sa o caut prin toata casa, numa nu era.

Vine sormea la mine:


  • "Ce ai ma?"
    "Ce sa am, nu gasesc scrumiera aia ffs.."
    "Nu vezi ca-i in fata ta?"

*pwnd* *ownd* *godlike punk'd*

Vreau si eu un raspuns logic si rational. Accept si termeni biologici sau stiintifici.

Edited by demon_zone
Yes. Use google next time, but it's nicer to hear ur intelligence speaking out.
Link to comment
Share on other sites

Probabil problema e in felul urmator. Dupa cum a spus dragosh1904 la cazul 1.

In mod subconstient excluzi posibilitatea ca scrumiera sa fie pe masa in fata ta. Din moment ce creierul exclude posibilitatea asta nici nu observa ca scrumiera este acolo. Pur si simplu nu o vezi, in cazul in care te uiti acolo apare ca un scurt circuit in creier si nu observi scrumiera. Dar asta dureaza doar cat tot procesul se intampla in subconstient. Daca procesul este transferat in sfera constienta(cineva iti atrage atentia ca e in fata ta) atunci scurt-circuitul dispare si realizezi asta. Probabil la fel se intampla si cand uiti cate un cuvant. Calea pana la locul unde este stocat cuvantul este blocata. Poti considera creierul ca pe o mare retea. Poti poate sa il compari cu internetul din ziua de astazi. In loc sa incerci sa ajungi la un site incerci sa ajungi la un cuvant. Daca sinapsele pana la acel cuvant(legatura intre ip-uri pana la acel server) nu se pot conecta nu poti gasii cuvantul, si este nevoie uneori sa ocolesti. Pe internet chestia asta se intampla foarte des si foarte repede, dar in creierul nostru dureaza mai mult.

Link to comment
Share on other sites

yes. nothing new, just a confirmation

but, if u look again, the real question was:

What makes me deny the idea of looking in the obvious place where that thing would be?

lack of concentration?

l.e.

actually, it's relative

fiecare cu motivu sau, cred. cum ar fi oboseala, lene, incapatanare.. nu stiu :)

Link to comment
Share on other sites

Felul cum este creierul facut. Psihicul uman este impartit in 2. Multe din chestiile pe care le facem le facem in mod subconstient. Inclusiv cand cautam un obiect. Subconstienul lucreaza intr-un mod mult mai ciudat decat constientul asa ca e mai greu de inteles. Lipsa de concentrare poate fii un motiv. Dar lipsa de concentrare de fapt inseamna o schimbare in chimia creierului. In momentul in care apare orice proces in creier, acesta implica tot felul de chimicare, hormoni. Exista hormoni care ajuta la recuperarea informatiilor din neuroni. Din cate imi aduc aminte informatiile sunt stocate intr-o substanta care inconjoara conexiunile dintre sinapse. Pentru a recupera informatii din acel loc un hormon trebuie sa ajunga acolo si sa actioneze asupra acelei substante. Daca hormonul respectiv nu poate ajunge acolo nu iti aduci aminte. La fel este si cu vazutul. Hormonii respectivi nu ajung unde trebuie in creier pentru ca informatia sa fie constientizata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...