Jump to content
BGS

SpinBase Linux BETA 2 !

Recommended Posts

Am facut un mic salt de la alpha la beta :) dar dupa atata timp de cand am scos acel alpha era de asteptat !

Acum lucrurile sunt mult mai asezate chiar si asa imi cer scuze pentru intarziere dar kernel-ul 2.6.39 mi-a dat batai serioase de cap plus viata personala.

Tot ce era de reparat a fost reparat desi inca mai sunt putine buguri mici de tot ce tin mai mult de eyecandy si desi sunt mici sunt foarte incapatanate !

PS: acum instalarea pe hard disk merge pentru doritori rulati sudo sbinstall !

(chiar si in virtual machine tot test se cheama ! )

O mica lista aici:

Cand instalati sistemul pe hard disk va trebui sa selectati wallpaper-ul si tema manual .

Trebuie sa faceti acest lucru deoarece din nu stiu ce motiv se copiaza fisierele in $HOME ca apartinand de grupul root ( trebuie sa investighez mai mult) .

Nu e tocmai un bug dar pe virtual machine arata urat procesul de "bootare" asa ca daca se face alb si dupa apare scrisul dar albul ramane pe alocuri scoateti linia quiet din parametri kernel-ului (doar linia quiet )!

Toate acestea fiind spuse sper ca nu v-ati pierdut interesul in acest proiect !

Aici este link-ul care duce catre thread-ul postat pe forum-ul oficial unde este si link-ul de download ! ( sper sa nu se ia ca reclama desi intr-un fel cam asta e :D )

Click ME !

Am uitat de screenshot's sorry about that ^^

Click aici pentru screens !! :)

Nu uitati sa va inregistrati pe forum ! :D

Edited by BGS
Link to comment
Share on other sites

@Oust

De ce nu?

Acest distro vrea sa fie rapid si cat mai frumos ceva mai rapid decat arch linux nu este la ora actuala asa ca nu voi face bazat pe altceva dar daca vrei cand ma mai plictisesc iti fac tie una speciala bazata pe gentoo sa vezi cat stai pana instalezi un pachet cu portage ;)

@slacker momentan lucrez singur dar sunt mai multi oameni implicati eu sunt cel care se ocupa cu partea "de sub capota"

Link to comment
Share on other sites

cmiN desigur no problem :) .

Va mai dura putin dar sa spunem ca in momentu asta depind de chat-ul rst ca sa pot lua legatura cu anumiti oameni sa pot seta serverele de unde isi vor trage useri pachetele etc dar munca e in proportie de 85% gata.

Diferente mari nu vor fi fata de beta-ul asta dar mai am de adaugat niste treburi .

Link to comment
Share on other sites

Cum poti numi BETA ceva ce inca are erori si tu stii de ele?..beta = o versiune cu foarte foarte putine buguri mici care necesita testare/testare/testare si iar testare pana se afla de ele..

proiectul suna interesant dar te prea grabesti cu denumirile (beta) ..Mai este mult de lucru , pana acum acest distro il poate face oricine cu putine cunostinte ..daca vrei ceva mai presus de original trebuie sa depui munca ..indei noi , inbunatatiri in limita cunostintelor si posibilitatilor si un grup de oamnei , ca daca "joci" singur nu iasa nimic..

Link to comment
Share on other sites

@beaubere alea nu sunt tocmai erori sunt mai mult tweak-uri.

Downloadeaza imaginea iso intra in ea in vbox si zimi tu mie daca intalnesti vreo eroare si imi dau foc.

Acele "erori" cum le zici sunt doar niste mici amanunte care le-am specificat in caz ca cineva testa installer-ul ca sa nu le mai zica din nou ca stiu deja de ele.

Iar faza cu scosu quite de la kernel e pur pentru eyecandy fiindca lucrez la un bootsplash dar am pus dinainte parametri la kernel .

"il poate face oricine cu putine cunostinte" te invit sa incerci .

Nu a zis nimeni ca e greu dar nici cum ai zis tu nu se poate dar daca imi vei urma sfatu si vei incerca vei vedea despre ce e vorba si nu vei mai zice ca e foarte usor.

Oricum ca sa te luminez se numeste BETA deoarece mai trebuie adaugat foarte putin la el (inca niste pachete) si scoase unele pachete , intelegi ?

Daca nu iti place poti sa nu il incerci nu imi pasa .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...