Jump to content
Flubber

Content ajutator intr-un thread specific

Recommended Posts

Daca titlul e putin deplasat, ma scuzati, nu am stiut ce titlu adecvat sa pun acestei sugestii.

Sa presupunem ca avem in sectiunea `Tutoriale in engleza' un thread despre Linux ce implica niste detalii pentru un user newbie, cum ar fi anumite comenzi in cli (asta de fapt este o referire la ultimele 2 tutoriale din sectiunea `Tutoriale in romana' facute de em si adonisslanic). Daca un utilizator al forum-ului, citeste acel thread respectiv, intr-o bara jos sa-i apara tutoriale/subiecte (random intr-un slideshow poate?) pe aceeasi tema (sau referire la) cum ar fi, citim un tutorial in engleza despre comenzile in terminal in Linux, jos ni se arata ca avem niste tutoriale indicate (video in acest caz) pe acelasi subiect, care poate ne-ar ajuta mai compact (???), avand o serie de video-uri ce ne iau de la 0 la advanced (whatever that means).

1] 36198367.th.png

2] 57657304.th.png

Similar botilor ce posteaza automat la thread (ca si ultim post) - gen Google bots & stuff.

Poate ajuta mai usor incepatorii sa gaseasca informatie pe acelasi subiect, eventual facand informatia mai ordonata (intr-un fel).

Edited by Flubber
ordine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

B?nuiesc c? asta ar implica ca toat? lumea s? pun? corect tag-urile la threadurile pe care le deschide?

Exist? module care fac deja asta ?i trebuie doar instalate?

Nu stiu, fiindca nu ma pricep pe partea web (deloc).

Dar daca implica anumite tag-uri asta inseamna sa fie restructurat intreg forum-ul (ceea ce cred ca nimeni nu o sa o faca) -- insemnand ca fiecare thread sa aibe tag-ul potrivit.

O alta idee ar fi ca pe viitor sa se implementeze, ca si la Club ShowOFF, sa ai optiunea in cazul tutorialelor, sa specifici pentru ce este, C/PHP/etc. Sau sa se orienteze dupa keyword-uri specifice, fie in numele thread-urilor, fie in tag-urile lor ce au fost specificate la creare, fie din continut.

Este decat o idee, asteptam sa vedem ce spun si ceilalti (administratori, moderatori etc.).

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Referitor la numele threadurilor, întotdeauna am încercat s? pun un titlu cât mai relevant la fiecare thread. Hai s? ne uitam la Ajutor. Îmi place mai mult titlul "Aflare parola mess." (DA - a zis foarte scurt si la obiect de ce are nevoie) decat titlul "Ajutor !", "some help", "Am nevoie de putin ajutor", "Un ajutor" etc.

Nu zic s? penaliz?m userii care fac threaduri cu titluri a?a, dar m?car s? în?eleag? c? este mai bine s? pun? titluri relevante (atât pentru SEO, cât ?i pentru restu care ?tiu doar citind titlul dac? are rost s? intre sau nu acolo).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...