Jump to content
Tess

Send/receive sms [VB6]

Recommended Posts

Incerc sa realizez un softulet in vb6 cu care sa transmit si sa receptionez SMS de pe un PC sau Laptop prin modemul (Conex sau orange). In principiu prima parte cu trimisul este rezolvata (am cautat pe net am gasit 2-3 softuri leam "citit" leam inteles am facut aplicatia si functioneaza). Partea cu receptionatul nu stiu deunde sa o incep. Tipul de protocol este AT.

exista cineva in acesta comunitate ce poate sa imi sugereze cum sa incep partea a doua a proiectului?

cu stima Tess

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa realizez un softulet in vb6 cu care sa transmit si sa receptionez SMS de pe un PC sau Laptop prin modemul (Conex sau orange). In principiu prima parte cu trimisul este rezolvata (am cautat pe net am gasit 2-3 softuri leam "citit" leam inteles am facut aplicatia si functioneaza). Partea cu receptionatul nu stiu deunde sa o incep. Tipul de protocol este AT.

exista cineva in acesta comunitate ce poate sa imi sugereze cum sa incep partea a doua a proiectului?

cu stima Tess

ok, trebuie sa te apuci sa studiezi protocolul AT acum spunemi ce tip de modem folosesti si poti cauta documentatia pentru acel modem, in momentul in care primesti un

sms primesti automat o informatie pe serial trebuie doar sa stii sa o decodifici, de aceea iti recomand sa vezi documentatia de la modem

Link to comment
Share on other sites

Asa am gindit si eu. Am crezut ca cineva s-a jucat cu asa ceva si poate are o sugestie. O sa va tin la curent cu evolutia proiectului

Eu am studiat protocolul AT,AT commands and shit.Doar ca eu pentru send/receive foloseam Microsoft Hyperterminal.

Daca te ajuta cu ceva SMS Tutorial: Result Codes of AT Commands. The OK and ERROR Final Result Codes

E foarte interesant protocolul AT.Poti modifica setarile telefonului,poti trimite/primi mesaje etc.

Cautam pe cineva mai demult pe aici care sa ma ajute sa lucrez cu acest protocol.Daca esti interesat da-mi un pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...